İngiltere’nin Koronavirüs Serencamı:Kitle Bağışıklığından U-Dönüşüne

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (COVID-19), çok vakit kaybetmeden dünyanın dört bir yanına yayılmaya başladı arkasında onlarca ölü ve hasta bırakarak. Durumun ciddiyetini geç de olsa kavrayan pek çok hükümet, virüsün yayılımı ve tahribatını azaltmak adına ciddi önlemlere başvurdu. Bu konuda en dikkat çeken ülkelerden biri de İngiltere oldu. Pek çok hükümetin aksine İngiltere virüse karşı ciddi önlem almayıp “kitle bağışıklığı” yoluyla pandemiden kurtulmayı hedefledi ama her zaman olduğu gibi evdeki hesap çarşıya uymadı. Bu yazıda, İngiltere’nin yeni tip koronavirüsüne karşı uyguladığı politikaları aktarmaya çalışacağız.

Kitle Bağışıklığı Nedir?

Sürü bağışıklığı (sürü etkisi, topluluk bağışıklığı, nüfus bağışıklığı veya sosyal bağışıklık olarak da adlandırılır), bir popülasyonun büyük bir yüzdesi, önceki enfeksiyonlar veya aşılama yoluyla olsun, böylece bağışık olmayan bireyler için bir koruma önlemi sağlar. İngiliz hükümetinin yukarıda da değinildiği virüsle başa çıkmak için ilk stratejisi tanımını da verdiğimiz ‘Kitle Bağışıklığı’ sistemiydi. Daha sonrasında, Imperial College tarafından yayımlanan rapor ve halktan gelen tepkiler hükümetin politikasına takla attırdı.

Imperial College Raporu

COVID-19 İngiltere’de!

İngiltere’de şu ana kadar  toplam 2.626 koronavirüs vakası doğrulanmıştır – ancak gerçek vaka sayısının 35.000 ila 50.000 arasında olduğu tahmin edilmektedir.
Mevcut en son rakamlara göre, ölüm sayısı artık 104. Bunun dışında 53.595 kişi solunum yolu enfeksiyonu için test edilmiştir.

Eğitim Sekreteri Gavin Williamson, Pazartesi günü salgının üstesinden gelmek için alınacak önlemlerin artmasının ardından İngiltere’deki tüm okulların Cuma gününden itibaren kapanacağını duyurdu.

Yüzlerce bilim adamı, hükümete Covid-19’un yayılmasıyla mücadele etmek için daha sert önlemler almaya çağırdı.
Ayrıca, hükümetin Baş Bilimsel Danışmanı Sir Patrick Vallance’ın, nüfusu bağışık hale getirmek için enfeksiyonun yayılmasının önüne geçecek ciddi önlemlerin alınmamsı yönündeki yorumları, ciddi tepkilere neden oldu.

Peki İngiltere koronavirüs hakkında ne yapıyor?

Hükümetin stratejisi son haftalarda hızla değişiyor.
Pozitif test edilen insanları tecrit ederek ve onlarla yakın temasta olan herkesi kendi kendine tecrit etmesini isteyerek salgınları kontrol altına almaya çalışıyor.
Mart ayı başlarında, bakanlar, bunun artık geçerli olmadığını kabul etti, bunun yerine, virüsün yayılımını azaltmak için yeni politikalar geliştirmeye başladı.
Fikir, zirveyi yaza geri iterek NHS’nin başa çıkmasına izin vermesiydi.
Ancak, Imperial College London tarafından yayınlanan yeni modelleme, yaklaşımda bir değişiklik yarattı. Yönetilen bir yayılma politikasının, hastane yoğun bakım ünitelerinin bunalmasına rağmen 250.000’den fazla ölüme yol açabileceği konusunda uyardı.
Bakanlar şimdi ölümleri 20.000’in altında tutma umuduyla yayılmayı tamamen bastırmaya çalışıyorlar.

Hangi adımlar atıldı?

Hükümet barış zamanında tartışmasız en sert adımları atıyor.
Halktan esas olarak en savunmasız olanlar için en güçlü uyarılarla sosyal teması azaltması isteniyorr. Semptom gösterenler ve yaşadıkları kişilerden evlerini terk etmemeleri isteniyor. Ateşi veya sürekli öksürüğü olan herkes yalnız yaşıyorsa yedi gün veya başkalarıyla yaşıyorsa 14 gün evde kalmalıdır. Koronavirüs semptomları gösteren biriyle yaşayan herkes de 14 gün boyunca evde kalmalıdır. Kendilerini tecrit etmek zorunda olan insanlar başkalarından yardım istemelidir. Herkes başkaları ile zorunlu olmayan teması kesmelidir. Bu özellikle 70 yaşın üzerindeki kişiler, altta yatan sağlık koşulları olanlar ve hamile kadınlar için önemlidir. İnsanlar evden çalışabilecekleri yerde çalışmalı. İnsanlar barlar, kulüpler ve tiyatrolar gibi yerlerden kaçınmalıdır. Bu, özellikle İngiltere’nin geri kalanından “birkaç hafta önde” olan Londra için geçerlidir
İnsanlar gereksiz tüm seyahatleri durdurmalı. Hafta sonu itibariyle, en ciddi sağlık koşullarına sahip olanlar – kalp hastalığı, diyabet veya astım gibi rahatsızlıkları olan yaklaşık 1,4 milyon kişi – 12 hafta boyunca sosyal temastan korunmalıdır.

Okullar ne olacak?

Okulları açık tutmaya çalıştıktan sonra, 19 Mart’tan itibaren okulları kapatma kararı alındı. NHS personeli ve polis gibi “kilit işçilerin” çocukları için bir dizi okul açık kalacaktır. Mayıs ve Haziran aylarındaki tüm sınavlar iptal edildi. Yakın okullara yönelik suskunluk, çocukların şiddetli semptomlar alma olasılığı en düşük yaş grubu olmalarına dayanmaktadır – vakaların sadece% 0.2’si hastanede kalmaktadır. Dahası, vakaları azaltmaya yardımcı olup olmayacağı konusunda şüpheler vardı. Okulları kapatırken erken modelleme, zirveyi baskılayabileceğini öne sürdü -% 15’lik bir azalma öne sürüldü – kazancın bir kısmı dengelenecekti. Çocuklar hala okul dışında karışacak, sağlık çalışanları da dahil olmak üzere ebeveynler, işten zaman ayırmak zorunda kalabilir veya büyükanne ve büyükbabalar, korumaya çalıştıkları savunmasız gruplardan biri olarak onlara bakmak zorunda kalabilir. Sonunda, okulları kapatma kararı kuşkusuz iki etken oldu. Birincisi, Pazartesi günü yayınlanan Imperial College London tarafından hükümeti doğrudan bastırmaya yönelten yeni modellemenin önerdiği gibi, NHS’nin bunaltılmamasını sağlamak için yeterli olabilir. İkincisi, pratikler – artan sayıda öğretmen ve çocuk evde tecrit etmek zorunda kalıyor ve sınıflar ve sınavlar, ne yapıldığına bakılmaksızın önümüzdeki aylarda ciddi şekilde bozulacak.

Bundan sonra ne olacak?

“Virüsü bastırmaya çalışmanın sorunu, bu önlemleri kaldırır kaldırmaz intikam ile geri tepmesidir. Hükümete tavsiyede bulunan uzmanlar tarafından öne sürülen bir seçenek, yoğun bakım talebini bir rehber olarak kullanarak, ksıtlamaları kaldırma ve yeniden uygulama döngüsünden geçmektir. Şimdi kısıtlamaları nasıl kaldırdığını inceleyen Çin’e çok dikkat edilecek. Umut, bulaşmanın yayılmasını kırmanız ve virüsün ortadan kalkmasıdır. Ancak bu gerçekçi sayılmaz. O zaman oyundaki sosyal ve ekonomik faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. İşletmeler mücadele edecek ve insanlar işlerini kaybedecekler. Ve halk ne kadar süre dışarı çıkamayacaklarını, evden çalışmaya ihtiyaç duyduklarını ve artık spor izleyemeyeceklerini ya da festivallerine gidemeyeceklerini söylenmesine ne kadar dayanacak? Toplumu durdurmayı hayat kurtarmaya karşı nasıl dengelersiniz? Hükümet, alması çok zor kararlar veriyor.

İngiltere Ekonomisi!

İngiltere Merkez Bankası, koronavirüs pandemisi karşısında İngiltere ekonomisini desteklemeye çalışırken acil bir hareketle faiz oranlarını tekrar düşürdü. Faiz oranlarında bir haftadan biraz daha uzun bir süre sonra,% 0,25’ten% 0,1’e geriledi.
Faiz oranları şu anda Banka’nın 325 yıllık tarihinde en düşük seviyededir.
Banka, ayrıca borçlanma maliyetini düşürmek amacıyla İngiltere hükümeti ve şirket tahvili hisselerini 200 milyar £ artıracağını söyledi. Bu sadece Pazartesi günü İngiltere Merkez Bankası valisi olarak Mark Carney’den devralan Andrew Bailey’nin dramatik bir hareketi. Geçtiğimiz hafta, Banka% 0,25 oranında% 0,5’lik bir kesinti ve işletmelerin ve bireylerin virüsün yol açtığı ekonomik hasarla başa çıkmalarına yardımcı olacak bir tedbir paketi açıkladı. Hareket, Şansölye Rishi Sunak tarafından Bütçe’de açıklanan ek önlemlerle çakıştı. Ancak Banka, bugüne kadar aldığı önlemlerin yeterli olmayacağını ve “başka bir tedbir paketinin gerekli olduğuna” inandığını söyledi. Hareket, uluslararası yatırımcıların özellikle dolar olmak üzere daha fazla nakit sağlamaya çalıştıkça geliyor. Bu, hükümetin para yatırmak isteyen özel yatırımcılara teslim ettiği “IOU” notları olan İngiltere hükümet tahvilleri gibi varlıkları terk ettikleri anlamına geliyor. Jantlar satıldıkça, fiyat düşer ve verim – fiyata kıyasla etkin faiz oranı – artar. Bunun anlamı, özel yatırımcılara ve hükümet artışlarına borçlanma maliyeti – tam da İngiltere Bankası düşmesini istediğinde ve hükümet büyük miktarlarda borç almak üzereyken.
İngiltere Merkez Bankası’nın 200 milyar sterlin daha fazla tahvil satın alma planı bu etkiyle mücadele etmeyi amaçlıyor. ‘Mümkün olan en düşük’
Ödeme şirketi Equals Group’un baş ekonomisti Jeremy Thomson-Cook, taze faiz indirimlerinin faiz oranlarını mümkün olan en düşük seviyeye çektiğini söyledi.
“Düşük oranlar ve ek niceliksel genişleme, piyasaları hem işletmeler hem de hükümet için memnun edebilir ve borçlanma maliyetlerini düşürebilir, ancak yakında küçük işletmelerin eline para zorlanmadıkça, hiçbir şey için olmayacak; likidite şoku “diye ekledi.

İngiltere’nin Koronavirüs Serencamı:Kitle Bağışıklığından U-Dönüşüne” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s