İtalya’nın Korona Savaşı

Silvio Berlusconi’nin Forza Italia partisinden Giulio Gallera, bugünlerde Lombardiya bölgesel hükümetinin sağlık bakanı. 17 Mart’ta “Saatlerce çalışıyoruz ,dün yoğun bakım ünitelerinde neredeyse hiç yer kalmadı. Yenilerini oluşturmak için yeni solunum cihazlarına ihtiyacımız vardı. Tam o anda Kızıl Haç 30 tane solunum cihazı sağlamayı teklif etti. Saat 10’da, bu 30 ventilatör ulaştığında neredeyse ağladım” dedi .

İtalyanların zamana karşı yarışı hiçbir bölgede Lombardiya’da olduğu kadar net anlaşılmıyor.Bergamo şehrinde yerel sağlık sistemi çökmüş durumda.Geçtiğimiz aydan bu yana doktorlar hayati kararlar almak durumunda.Yeterli solunum destek ünitesinin olmaması nedeniyle kimi hastalar ölüme terk ediliyor.Milano fuar merkezinde kurulan derme çatma yoğun bakım ünitesinin Lombardiya’nın acımasızca büyüyen ihtiyacına çare olması umuluyor. Berlusconi, projeye bizzat 10 milyon € (11m $) bağışta bulundu.

18 Mart itibariyle Lombardiya bölgesindeki vaka sayısı 17,713’e yükselmiş durumda.Bu sayı İtalya’daki tüm vakaların neredeyse yarısını oluşturuyor.1919 hasta hayatını kaybederken 924’ünün yoğun bakımda tedavisi sürüyor.

Önümüzdeki birkaç gün hükümetin aldığı katı karantina kararlarının  sonuçlarını görmek için önemli olacak.Virüsün diğer bölgelere sıçramasını önlemek büyük önem taşıyor.Bu bölgeler ekonomik açıdan Lombardiya’ya göre oldukça zayıf durumda ve sağlık imkanları da buna bağlı olarak kısıtlı.Şu ana kadar Güney bölgesindeki vakalar sadece %5 oranında.Ancak kuzeyde on binlerce insan vaka sayısının hızla artmasıyla güney bölgelerine kaçtı.En büyük endişe asemptomatik taşıyıcıların virüsü bu bölgelere yayması.Halkın sokağa çıkma yasağı konusunda daha az titiz olduğu Mezzagiorno bölgesi tehdit altındaki bölgelerden biri.

20200321_EUM906

Salgının süresi ve kapsamı halihazırda zayıf olan İtalyan ekonomisine vereceği zararda belirleyici olacak.Bocconi Üniversitesinde makroekonomi dersleri veren Francesco Daveri bunun normale ne zaman dönüleceğine bağlı olduğunu söyledi.Normalleşme Haziran ayında gerçekleşirse ekonomideki daralmanın yüzde 2-3 arasında olacağı tahmin ediliyor.2009 krizinde yaşanan 5,5’luk daralmaya göre çok daha iyi.Ancak bu senaryo haziran için geçerli.

16 Mart’ta Giuseppe Conte’nin hükümeti, merkez sol Demokrat Parti (PD) ve Beş Yıldız Hareketi (M5S) koalisyonu 25 milyar € (27 milyar dolar) değerinde acil durum bütçesini açıkladı. Paket, maaşlı olmayan işçiler için Mart ayında 600 € ödeme  işten çıkarmaların iki aylığına dondurulması ve istihdam için 10 milyar € desteği kapsıyor. Diğer tedbirler arasında kredi garantileri ve küçük ve orta ölçekli şirketler için kredi geri ödemeleriyle ilgili bir moratoryum ilanı bulunmakta.Profesör Daveri’ye göre krizden en çok etkilenen sektörleri özellikle hedef alan ikinci bir programın hazırlanması şart.

Başkan Conte istenilenden daha fazlasını sağladıkları planla eleştirilere ikinci kez güçlü bir yanıt vermiş oldu.(İlki ülke çapında alınan kapatma kararıydı) Son anket sonuçları kurnaz taktiklerinin sonuç verdiğini ispat ediyor.Ülkenin %62’si salgınla mücadeleden memnun durumda.

In this photo taken on March 04, 2020 Italy's Prime Minister Giuseppe Conte speaks during a press conference held at Rome's Chigi Palace, following a Ministers' cabinet meeting dedicated to the corinavirus crisis. - Lockdown measures taken in Italy over the coronavirus pandemic will be extended beyond their original deadlines, Prime Minister Giuseppe Conte said on March 19, 2020. (Photo by Tiziana FABI / AFP) (Photo by TIZIANA FABI/AFP via Getty Images)

Matteo Salvini ise bir istisna.16 Mart’ta hükümetin sokağa çıkmayı kısıtlamasına rağmen kız arkadaşıyla Roma sokaklarında gezdiği bir fotoğraf onu zor duruma düşürdü.Salvini bazı ihtiyaçlar için alışveriş yapmaları gerektiğini söyleyerek durumu açıklamaya çalıştı.Bologna Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Sofia Ventura, “Bu kesinlikle Salvini’nin zamanı değil.” diyor

Salgının milliyetçi popülizmi baltalayacağı ihtimali çok da kesin durmuyor.Popülistlerin niteliklerinden biri olarak uzmanlara dikkati çekti. İtalyanlar asla virologlarını ve epidemiyologlarını veya sağlık çalışanlarını bu kadar büyük saygıyla dinlememişti.Kriz Kuzey Ligi’nin Küreselleşme ve Avrupa Şüpheciliği (Euroscepticism) de dahil olmak üzere argümanlarına destek olabilir.Komşularının ekipman ihraç taleplerini reddetmesinin şokunu yaşayan İtalyanlar, Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde’ın İtalya’nın ek borçlanmasını önlemeyi denemesiyle dehşete düştü.Lagarde daha sonra kararından vazgeçti.

“Avrupa’nın ihtiyacı varken,İtalya hep oradaydı.Şimdi yardım istediğimizde sınırlarını kapatmaktan başka bir şey yapmıyorlar. ” Bu cümleler olayı basite indirgiyor olsa da pek çok İtalyanı etkileyeceği kesin.

https://www.economist.com/europe/2020/03/19/italys-death-toll-could-soon-surpass-chinas

 

İtalya’nın Korona Savaşı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s