Büyük İskender Tatile Çıkıyor

Üsküp, 2017 yılında görevi kaybeden  önceki hükümet tarafından yenilenmişti. 685 milyon € (765 milyon dolar) tutarındaki  yenileme projelerinin bir amacı,30 yaşında doğuda Pakistan’a kadar uzanan bir imparatorluk yaratan general Büyük İskender etrafında antik Makedon geçmişleriyle gurur duyduklarını göstermekti. Ancak Yunanlılar İskender’i tamamen kendilerine ait sayıyorlar ve Üsküp’ün iddiasının saçma olduğunu düşünüyorlar. Şimdi Kuzey Makedonya’nın işgal ettiği bölge, Makedonya’nın eski krallığının bir parçası bile değildi.Kuzey Makedonya’nın bu tutumu bölgenin önemli ekonomik gücü Yunanistan ile ilişkisini bozdu.

Yeni koalisyon hükümeti, ülkenin adını Makedonya’dan (bir Yunan bölgesinin adı olan) Kuzey Makedonya’ya çevirmeyi kabul ederek,  27 yıl süren çatışmayı 2018’de sona erdirmeyi başardı.Üsküp’ü yöneten sosyal demokratlar İskender ve diğer kahraman heykellerini sökmenin sözünü açsa da henüz faaliyete geçmedi.Çalışanlardan Nikola Naumoski maliyetin de bir sebep olduğunu söylüyor ancak en büyük sorun siyasi baskı.”Her heykel bir mayın gibi.”Eğer kaldırılırlarsa protestoların patlayacağından endişe ediliyor.Bu nedenle merkezi hükümet şehir yetkililerinden bir süre daha çöp toplamakla oyalanmalarını istedi.

Ekim ayında Fransa’nın K.Makedonya’nın AB üyelik müzakerelerini reddetmesi hükümeti çileden çıkarttı.Hemen ardından seçim çağrısı yapılsa da koronavirüs salgını nedeniyle şu anda askıda bekliyor.Milliyetçiler iktidara dönerse, heykellerin kaldırılmasını durduracaklar. Ancak görevdeki Sosyal Demokratlar kazanırsa, Bay Naumoski, Alexander’ın parkta uzun bir yürüyüşe çıkacağını söylüyor.

 

https://www.economist.com/europe/2020/03/19/the-tricky-politics-of-tearing-down-statues-of-alexander-the-great