Asya’da İkinci Koronavirüs Dalgası

Avrupa’dan Asya’ya ithal edilen yeni vakalar, kıtada yeni paniğe ve önlemlere yol açıyor.

 

1.jpg

 

Koronavirüs vakaları, Asya’nın dört bir yanına tekrar yayıldı ve bölgenin düze çıkma umutlarını baltaladı.

Güney Kore, Tayvan ve Çin ile Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerindeki yetkililer, haftalar süren düşüşlerin ardından ikinci bir yeni enfeksiyon dalgası için yeni tedbirler almaya başlıyor.

Uzmanlar, vakalardaki ani artışın hem Çinli vatandaşların geniş çaplı izolasyonlarının hem de Asya genelinde gerçekleştirilen kitle testi ve sosyal uzaklaşma kampanyalarının sınırlarını ortaya koyduğunu söylüyor. Ancak bu artış, Avrupa’ya yurtdışından gelen yeni vakalarla ilgili artan endişeleri de körüklemekte. İnsanlar Avrupa’da artan koronavirüs salgını nedeniyle kaçarken,  sözde ithal enfeksiyonların sayısı da keskin bir şekilde artmakta.

Hong Kong Üniversitesi’nde epidemiyoloji (salgın hastalıklar bilimi) profesörü olan Ben Cowling, “Pek çok insanın anlamadığı şey şu ki, Asya’nın bu durumu sadece geçici bir başarı, kalıcı bir başarı değil” dedi.

“Şu anda Avrupa’nın dört bir yanında artan enfeksiyon vakalarının kontrol altına alınması konusunda bir zorluk var, ancak gelecekte dünyanın diğer bölgelerinden de bu sorunla karşılaşabiliriz.”

 

3.jpg
Hong Kong Üniversitesi Epidemiyoloji Profesörü Ben Cowling

 

Çin, Aralık ayında başlayan ülke çapındaki karantinadan sonra yavaş yavaş gevşiyor. Ancak, Çin hükümetinin istatistiklerine göre, ithal edilen koronavirüs vakalarının sayısı iki hafta önce 50’den 155’e sıçradı.

Ulusal Göç İdaresi, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü virüsü 11 Mart’ta bir pandemi olarak etiketlediğinden beri günde yaklaşık 120.000 kişinin Çin’e girdiğini söyledi, Pekin’den Yunnan sınır eyaletine kadar bir düzineden fazla il durumlarına ve seyahat geçmişlerine bakılmaksızın, 14 gün boyunca karantinaya alınmış durumda. Asya’nın Çin dışında en büyük salgını yaşayan ülkesi Güney Kore’de yeni vakaların ortaya çıkması ve ithal vaka riski yetkilileri sarstı.

Güney Kore’nin kitle testlerinin ve tecritin yeni vakalarda büyük bir azalmaya yol açtığı dördüncü büyük şehri olan Daegu’daki yetkililer, bakım evlerinde ve kiliselerde yeni vakaların ortaya çıkmasından sonra yüksek riskli tesislerde teftişleri artırıyor. Üst düzey hükümet sağlık yetkilisi Yoon Tae-ho, “Gelecek iki ila üç haftanın çok önemli olacağına inanıyoruz” dedi.

 

2,.jpg

 

Tayvan, neredeyse tüm yabancılara sınırlarını kapatıyor ve kendi vatandaşları üzerinde karantina önlemlerini yoğunlaştırıyor. Tayvan’ın yeni vakalardaki büyüme oranı, Salı günü açıklanan yalnızca 100 vakayla bölgedeki en düşük oranlardan biri oldu. Ancak son iki hafta boyunca yetkililer 31 ithal enfeksiyon bildirdi. Tayvan, dün 21’i ithal edilen 23 yeni vaka bildirdi.

Hong Kong’da, vaka sayısı 9 Mart’ta 116’dan 17 Mart’ta 168’e yükseldi ve bu yeni hastaların yaklaşık yüzde 90’ı son zamanlarda seyahat etmişti. Sağlık yetkilileri dün 14 yeni vaka bildirdi, tek bir günde en yüksek ve biri dışında hepsi denizaşırı ülkelerden geldi.

Vaka sayısını kontrol edişiyle övülen Singapur’da yeni enfeksiyonların sayısı, geçtiğimiz hafta neredeyse yüzde 90 artarak 313’e ulaştı.

Asya’da İkinci Koronavirüs Dalgası” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s