Ekonomistlere Göre Hâlihazırda Resesyondayız

Dünya ekonomisi, “kötü kokteyl” (wicked cocktail) nam-ı diğer koronavirüs ve onun yayılmasını sınırlamaya çalışan ani eylemlerden dolayı durgunluğa düştü.

1241518.jpg

Virüs Çin’den dünyanın geri kalanına yayıldığından, ekonomistler artık resmi tahminler daha iyimser kalsa da, dünyanın durgunluk içinde olduğunu doğrulamak için veri beklemek zorunda olmadıklarını düşünüyorlar.

Eski üst düzey yetkililer, halk sağlığı ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanın ilk öncelik olduğunu kabul ettiler, ancak hükümetlerin, muhtemelen keskin bir ekonomik gerileme ile, iş ve hane halklarını korumak için önemli miktarlar harcamaya hazırlanmaları gerektiğini söylediler. Hizmet veren politika yapıcılar ve yetkililer şimdiye kadar koronavirüsün ekonomik sonuçları konusunda uyarıda bulunmaya çalıştılar. İngiletere Merkez Bankası başkanı Mark Carney, İngiltere’de durgunluğu öngörmeyi reddederken, Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, sadece, bunun “büyük bir şok” olacağını söyledi.

IMF baş ekonomisti Gita Gopinath, neler olabileceğini tahmin etmenin zor olduğunu, ancak salgının normal bir durgunluk gibi görünmediğini söyledi. Örneğin, Çin’den alınan veriler, hizmet sektöründe, normal bir düşüşün öngördüğünden çok daha dik bir düşüş gösterdi.

Gopinath “Kolay bir ders yok,” dedi ve şunları ekledi: “Bu durumu büyük bir finansal krize dönüşmeyi durdurabilecek agresif bir politika müdahalesi olursa, bu geçici bir şok olarak kalacaktır.

Ayrıca, uzun bir yavaş büyüme döneminin hane halkı ve şirketler borçlarını kapattıkça finansal krizleri takip etme eğiliminde olduğu gibi, bir sağlık krizinin ekonomik etkilerinin uzun süre kalmaması için bir neden olmadığını da ekledi.

 

gita-gopinath.jpg
Gita Gopinath, geçtiğimiz sene Hollanda’da katıldığı bir konferansta, 2019 ve 2020 seneleri içinde küresel bir resesyon beklemediğini belirtmişti.

 

Ancak Gopinath’ın selefleri daha az ihtiyatlı. Harvard Üniversitesi profesörü Kenneth Rogoff, “Küresel bir durgunluk bir pastada yüzde 90’ın üzerinde bir oranla pişirilmiş gibi görünüyor.” (Pastada pişmek, doğrulanmamış haber raporları gibi bazı önemli veya etkili bilgilerin zaten dikkate alındığını ve bir hisse senedinin piyasa fiyatına dahil edildiğini belirtmek için kullanılır, böylece bir yatırımcının haberlerin üzerinde hareket ederek bir avantaj elde etmesi pek olası değildir.)

Berkeley, California Üniversitesi’nde profesör olan Maurice Obstfeld, son olayların “küresel büyüme için kötü bir kokteyl” olduğunu söyledi. “Çin, Avrupa ve ABD’deki olaylar göz önüne alındığında, ciddi bir yavaşlama görmemek için bir sebep göremiyorum.”

Peterson Enstitüsü’nün kıdemli üyesi Olivier Blanchard, 2020’nin ilk altı ayı boyunca “küresel ekonomik büyümenin negatif olacağına dair hiçbir kuşku olmadığını” söyledi. İkinci yarının durumunun en yüksek enfeksiyon seviyesine (peak infection) ne zaman ulaşıldığına bağlı olarak “kendi tahminine göre” bu dönemin de muhtemelen olumsuz olacağını söyledi.

Orijinal Metin

 

Salgın Siyaseti

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s