KORONAVİRÜS DOSYASI

 

 

Politika Atlası ekibi olarak, “Coronavirüs dosyamızda” enine boyuna virüsün ilk nerede ve ne zaman ortaya çıktığını; hangi ülkelere yayıldığını, vaka ve ölüm oranlarının ülkere göre nasıl dağıldığını, ülkelerin ne gibi önlemler aldığını ve virüsün sosyal ve ekonomik hayata etkilerini inceliyoruz. Virüsün ortaya çıkışı ve yayılışını konu alan ilk sayı ile karşınızdayız.

Koronavirüs (COVID-19) Nedir?

Corona virüsü üst solunum yollarında enfeksiyona yol açabilen viral etkenlerden sadece bir tanesidir. Enfeksiyon pek çok bakımdan mevsimsel gripten ayırt edilemez. Hastalık daha çok hayvanlarda ortaya çıkar. Nadiren hayvanlardan insanlara, insanlardan da diğer insanlara geçiş gösterir. Çin’deki bir deniz ürünleri pazarındaki yılanlardan insanlara geçiş yaptığı düşünülmektedir ama insanlara hangi kaynaktan geçiş yaptığına dair varsayımlar iddia olmanın ötesine geçebilmiş değildir.

Unknown

Koronavirüs İlk Olarak Nerede Ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?

İnsanlarda ve hayvanlarda hastalığa yol açabilen ve birçok türü bulunan virüslere “Coronavirus” denilmektedir. İnsanlarda genellikle soğuk algınlığına yol açan bu virüsler hayat kayıplarına varan tablolara da neden olabilmektedir. 2002 yılında Çin’in Guangdong Eyaleti’nde başlayan SARS-CoV virüsü salgını dünya genelinde 17 ülkeye yayılmıştır. Bu salgında 8098 kişi hastalığa yakalanmış ve 774 kişi hayatını kaybetmiştir. 2012 yılında Suudi Arabistan’da başlayan MERS-CoV virüsü salgını ise dünya genelinde 27 ülkeyi etkilemiş, salgına yakalanan 2499 kişiden 861’i hayatını kaybetmiştir. İnsanlarda ve hayvanlarda hastalığa yol açabilen ve birçok türü bulunan virüslere “Coronavirus” denilmektedir. İnsanlarda genellikle soğuk algınlığına yol açan bu virüsler hayat kayıplarına varan tablolara da neden olabilmektedir. 2002 yılında Çin’in Guangdong Eyaleti’nde başlayan SARS-CoV virüsü salgını dünya genelinde 17 ülkeye yayılmıştır. Bu salgında 8098 kişi hastalığa yakalanmış ve 774 kişi hayatını kaybetmiştir. 2012 yılında Suudi Arabistan’da başlayan MERS-CoV virüsü salgını ise dünya genelinde 27 ülkeyi etkilemiş, salgına yakalanan 2499 kişiden 861’i hayatını kaybetmiştir. İlk hastalarda alınan örnekler bilinen birçok patojen için test edilmiştir. Yarasa SARS-CoV virüsüne yüzde 85 oranında benzerlik gösteren yeni bir Coronavirus (2019-nCoV) tanımlanmıştır. Virüsün damlacık ve yakın temas ile bulaştığı tespit edilmiştir. 1 Ocak 2020 tarihinde virüsün çıkış yeri olduğu düşünülen Wuhan’daki hayvan pazarı kapatılmıştır.

#Coronavirüsün ortaya çıkışına dair detaylı bilgi için aşağıda yer alan belgesel izlenebilir:

CORONAVİRÜS EN ÇOK HANGİ ÜLKELERİ ETKİLEDİ?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), resmi olarak COVID-19 olarak bilinen ve en az 141 ülke ve bölgeye yayılmış ve dünya çapında 7.000’den fazla insanı öldüren yeni tip koronavirüsü (Covid-19) geçen hafta içinde pandemi ilan etmişti. Aşağıda da göreceğiniz üzere, bir zaman çizelgesi hazırladık ve 16 Mart’a kadar olan gelişmeleri aktardık.

Geçen yıl 31 Aralık’ta Çin, merkezi Hubei eyaletindeki 11 milyon nüfuslu bir liman kenti olan Wuhan’daki çeşitli olağandışı zatüre vakaları hakkında DSÖ’yü uyardı. Virüs bilinmiyordu. Enfekte olanların birçoğu, 1 Ocak’ta kapatılan Huanan Deniz Ürünleri Toptancı Pazarı’nda çalışmaktaydı. Sağlık uzmanları, büyüyen alarmın ortasında virüsü tanımlamaya çalışırken, enfeksiyon sayısı 40’ı aştı.

5 Ocak’ta Çinli yetkililer, bunun 2002-2003’te Çin’de ortaya çıkan ve dünya çapında 770’den fazla insanı öldüren bir hastalık olan şiddetli akut solunum sendromu (SARS) virüsünün tekrarlaması olasılığını reddetti.

WHO’ya göre, 7 Ocak’ta yetkililer yeni bir virüs tespit ettiklerini açıkladı. Yeni virüs 2019-nCoV olarak adlandırıldı ve SARS ve soğuk algınlığı içeren koronavirüs ailesine ait olarak tanımlandı.

Koronavirüsler yaygın olarak bulunurlar ve şu şekilde yayıırlar: enfekte olmuş bir kişiye yakın olmak, öksürdüklerinde veya hapşırdıklarında üretilen damlacıkları teneffüs etmek, bu damlacıkların bulunduğu bir yüzeye dokunmak, sonra yüz veya burunla temas edilmesi koronavirüsün yayılımını arttırır.

11 Ocak’ta Çin, deniz ürünleri pazarından mal satın alan 61 yaşındaki bir adamın virüsten ilk ölümünü açıkladı. Tedavi, hastaneye kaldırıldıktan sonra semptomlarını iyileştirmedi ve 9 Ocak akşamı kalp yetmezliğinden öldü.

13 Ocak’ta DSÖ, Wuhan’dan Tayland’a giden bir kadın, Çin dışındaki ilk vakanın ortaya çıkmasına neden oldu.

16 Ocak’ta Japonya sağlık bakanlığı, Wuhan’ı da ziyaret eden bir erkekte doğrulanmış bir vaka bildirdi.

17 Ocak’ta Wuhan’da ikinci bir ölüm bildirildiği için ABD’deki sağlık yetkilileri üç havalimanının şehirden gelen yolcuları taramaya başlayacağını açıkladı.

ABD, Nepal, Fransa, Avustralya, Malezya, Singapur, Güney Kore, Vietnam ve Tayvan’daki yetkililer takip eden günlerde vkaları doğruladılar.
20 Ocak’ta Çin üçüncü bir ölüm ve 200’den fazla enfeksiyon bildirdi, vakalar ayrıca başkent Pekin, Şangay ve Shenzhen de dahil olmak üzere Hubei eyaletinin dışından da bildirildi.

Bu arada, bulaşıcı hastalıklar konusunda Çinli bir uzman, devlet yayın kuruluşu CCTV’sine virüsün insandan insana bulaşımını doğruladı ve milyonlarca insan, Yeni Yıl tatili için seyahat ederken büyük bir salgın korkusu yaşadı.

Asya ülkeleri, virüsün yayılmasını engelleyen tedbirleri artırdı ve Çin’in yüksek riskli bölgelerinden gelen tüm havalimanlarında zorunlu taramalar yaptı.

22 Ocak’ta Çin’deki ölüm sayısı 550’den fazla enfeksiyonla 17’ye sıçradı. Birçok Avrupa havaalanı Wuhan’dan uçuş kontrolünü hızlandırdı.

Wuhan, hava ve demiryolu kalkışları askıya alındığı için 23 Ocak’ta etkin karantina altına alındı.

Aynı önlemler Hubei eyaletindeki iki şehir için daha açıklandı: Xiantao ve Chibi.

Pekin, 25 Ocak’tan itibaren Ay Yeni Yılı için planlanan etkinlikleri iptal ederken, yetkililer Hubei dışındaki ilk ölümü bildirdi.

DSÖ, 23 Ocak’ta daha sonra, salgının henüz uluslararası kaygılarla ilgili bir kamu acil durumu oluşturmadığını ve Çin dışındaki insanlar arasında yayılan virüsün “hiçbir kanıtı” olmadığını söyledi.

24 Ocak’a kadar, Çin’deki ölüm sayısı 26’da kaldı ve hükümet 830’dan fazla enfeksiyon bildirdi.

Hubei’de karantina altında olan şehir sayısı 13’e yükseldi ve 41 milyon insanı etkiledi.

Şangay Disneyland kapatıldı ve diğer şehirler de eğlence mekanlarının kapatıldığını duyurdu. Pekin, Çin Seddi’nin ve diğer ünlü simgelerin bir bölümünün de kapatılacağını söyledi.

25 Ocak’ta, Hubei’deki beş şehirde daha seyahat kısıtlamaları getirildi ve kısıtlamalardan etkilenen toplam kişi sayısı 56 milyona ulaştı.

Bu arada Hong Kong bir virüs acil durumu ilan etti, Ay Yeni Yılı kutlamalarını iptal etti ve Çin anakarasına bağlantıları kısıtladı.

26 Ocak’ta, ölüm sayısı 56’ya yükseldi ve seyahat kısıtlamaları artırıldı. Hong Kong Disneyland ve Ocean Park tema parklarını kapattı. Bu sırada yaklaşık yeni 2.000 vaka doğrulandı.

ABD, Tayvan, Tayland, Japonya ve Güney Kore’de yeni vakalar doğrulandı.

Yetkililer, 27 Ocak itibarıyla Çin’deki ölüm oranının 106’ya yükseldiğini, 100’ünün Hubei eyaletinde olduğunu bildirdi. Çin’de 4,515 kişinin daha enfekte olduğu bildirildi. Hubei eyaletinde bir gün önce 1.423 olan vaka sayısı 2,714 olarak doğrulandı.

download

 

30 Ocak’ta, DSÖ, Çin’de ölüm sayısının 170’e sıçradığını bildirdi ve koronavirüsünü küresel bir acil durum olarak bildirdi ve virüsün 31 ilin tamamına yayıldığı ülkede 7,711 vaka bildirildi.

Hindistan ve Filipinler ilk virüs vakalarını her ülkede bir enfekte hasta ile doğruladılar.

Coronavirus: 2019-NCoV aşısı
31 Ocak’ta, Çin’de teyit edilen dava sayısı 9.809’a sıçradı. Rusya, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık ilk virüs vakalarını doğruladı.

Çin sağlık yetkilileri tarafından yayınlanan yeni rakamlara göre, 1 Şubat’ta Çin’deki ölüm sayısı 259’a yükseldi ve 11.791 insanın enfeksiyonları doğrulandı.

Avustralya, Kanada, Almanya, Japonya, Singapur, ABD, BAE ve Vietnam’da yeni vakalar doğrulandı.

2 Şubat itibarıyla, Çin dışında, Wuhanlı Çinli bir adamın ölümünün Filipinler’de gerçekleştiği bildirildi. Bu ölüm aynı zamanda çin dışındaki ilk ölüm vakası idi.

14.380 enfeksiyonun rapor edildiği Çin’deki ölüm oranını 304’e yükseldi.

3 Şubat’ta Çin 57 yeni ölüm bildirdi ve ölü sayısı 361’e yükseldi. Vaka sayısı ülke genelinde 17.205’e yükseldi.

4 Şubat’ta Çin, ölü sayısının 425 kişiye yükseldiğini ve enfekte olmuş insan sayısının anakarada 20.438 olduğunu söyledi. Hong Kong ayrıca küresel ölümleri 427’ye getiren bir ölüm bildirdi. İlk dava Belçika’da Wuhan’dan geri gönderilen bir kişide doğrulandı.

5 Şubat’ta ABD vatandaşlarını tahliye eden uçak Wuhan’dan döndü ve DSÖ koronavirüs için “bilinen etkili bir tedavi” olmadığını tekrar teyit etti.

Bu arada Çin, 490 ölüm ve 24.324 enfeksiyon vakası bildirdi.

6 Şubat’ta, Çin anakarasındaki ölüm sayısı en az 563’e yükseldi ve 28.000’den fazla vaka doğrulandı.

Bu arada, Malezya’daki yetkililer ülkenin ilk insandan insana bulaşan vakasını bildirdi ve Avrupa’da enfekte olanların sayısı 30’a ulaştı.
7 Şubat’ta koronavirüs üzerine alarm veren ilk doktorlardan biri olan Li Wenliang öldü ve Hong Kong karantina kurallarını ihlal eden herkes için hapis cezası verdi.

Anakara Çin, 31.161 enfeksiyon vakasıyla ölü sayısının en az 636’ya ulaştığını doğruladı ve Çinli araştırmacılar, pangolinin hayvan-insan enfeksiyonları zincirinde bir bağlantı olabileceğini öne sürdü.

8 Şubat’ta Wuhan’da bir ABD vatandaşı öldü.

Japonya dışişleri bakanlığına göre, 60 yaşlarında koronavirüs enfeksiyonu şüphesi olan bir Japon adam Wuhan’daki hastanede öldü.

Çin’de ölenlerin sayısı 722’ye ulaştı ve 34.546 enfeksiyon doğrulandı.

9 Şubat’ta Çin’deki ölüm bilançosu, 2002-03 SARS salgınının üzerinde gerçekleşti, 811 ölüm kaydedildi ve 37.198 enfeksiyon oldu.

DSÖ uzmanları tarafından yönetilen bir soruşturma ekibi Çin’e gitti.

10 Şubat itibariyle Çin, 908 doğrulanmış ölüm ve toplam 40.171 enfeksiyon olduğunu bildirdi – salgının en ölümcül gününden sonra 97 yeni ölüm bildirildi.

Başkan Xi Jinping, salgın başladığından bu yana ilk kez halka açıldı, Pekin’deki bir hastaneyi ziyaret etti ve virüse karşı savaşa güvendi.

11 Şubat’ta DSÖ yeni koronavirüsün “COVID-19” olarak adlandırılacağını duyurdu.

Bu arada, Çin’de ölümler 1.016’ya ulaştı. Enfekte insan sayısı 42.638 oldu.

COVID-19
Japon sağlık bakanlığı, 12 Şubat’tan itibaren Yokohama’ya yerleştirilen Diamond Princess gemisi gemisinde enfekte 175 kişi olduğunu söyledi.

Çin anakarasındaki ölü sayısı 44,653 enfeksiyonla 1,113’e ulaştı.

Resmi Kore Merkezi Haber Ajansı, 13 Şubat’ta Kuzey Kore’nin tüm yabancı ziyaretçilere ve COVID-19 olduğundan şüphelenilen diğer kişilere bir ay boyunca karantina uyguladığını söyledi.

Çin anakarasında ölenlerin sayısı 1.300’e ulaştı ve yaklaşık 60.000 enfeksiyon kaydedildi. Bu arada, Japonya virüsden ilk ölümünü doğruladı.

14 Şubat’ta Mısır Afrika’da bir vakayı bildiren ilk ülke oldu ve Fransa Avrupa’nın virüsten ilk ölümünü bildirdi.

Çin 121 ölüm daha bildirdi ve anakaradaki toplam sayıyı yaklaşık 1.400’e çıkardı.

15 Şubat, Çin anakarasında ölü sayısının 1.500’ü aştığını ve Çin anakarasında 66.492 enfeksiyonun doğrulandığını gördü.

Bu arada, ABD, Bir Japon iskelesinde demirlemiş olan ve karantina altındaki yolcu gemisinde bulunan Amerikan vatandaşlarını tahliye etmeye hazırlandığını bildirdi.

Bu arada, 3 Şubat’ta Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in devlet medyası tarafından yayınlanan konuşması, hükümetin halk alarmı verilmeden önce virüs tehdidini çok iyi bildiğini belirtti.

16 Şubat’ta Tayvan, 60’lı yaşlarda bir taksi şöförünün koronavirüs nedeniyle öldüğünü kaydetti.

Yetkililer, 68.500 enfeksiyon vakasıyla Çin anakarasında 1.665 kişinin öldüğünü bildirdi.

17 Şubat itibariyle, Çin anakarasında 1.770 ölüm ve 70.548 vaka bildirildi.

Japonya, karantinaya alınan Diamond Princess yolcu gemisinde 99 yeni virüs vakasını doğruladı.

18 Şubat, Çin’in günlük enfeksiyon rakamlarının Ocak ayından bu yana ilk kez 2.000’in altına düştüğünü ve ülkenin sağlık komisyonunun anakarada 72.436 enfeksiyon ve 1.868 ölüm rapor ettiğini bildirdi.

Bu arada Rusya, 20 Şubat’tan itibaren Çin vatandaşları için girişi yasaklayacağını söyledi.

19 Şubat’ta İran, ilk vakalarını doğruladıktan saatler sonra koronavirüsten iki ölüm bildirdi.

Çin’in günlük enfeksiyon rakamları ikinci gün için de 2.000’in altına düşerken, ülkenin sağlık komisyonu anakarada 74.185 enfeksiyon ve 2.004 ölüm bildirdi.

20 Şubat’ta Güney Kore, koronavirüsten ilk ölümünü bildirdi.

Öte yandan, Çin, ölüm oranının 2.118’e yükseldiğini bildirirken, toplam vaka sayısı 74.576’ya ulaştı. Ülkenin sağlık komisyonu, günlük enfeksiyonların neredeyse bir ay içinde en düşük seviyeye düştüğünü bildirdi.

21 Şubat’ta Güney Kore, ikinci ölümünü ve 100 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakasını rapor ederek toplam vaka sayısını 204’e getirdi. Çin anakarasında, ölüm teyidini 2.236 olarak ve teyit edilen enfeksiyon vakalarını  ise 75.400 olarak güncelledi.

Ayrıca İsrail, yolcu gemisi ile yaptığı seyahatten döenen bir kadının test sonucunun pozitif çıkmasıyla ilk koronavirüs vakasını bildirmiş oldu.

İtalya’da Lombardiya bölgesi, üç yeni vaka bildirerek ülkedeki toplam vaka sayısını 6 olarak güncelledi.

22 Şubat’ta Güney Kore, 229 yeni virüs vakasıyla bir günde görülen en büyük artışa şahit oldu.

İtalya ilk iki ölümünü bildirdi, İran ise 10 yeni enfeksiyon vakası ve 5 ölüm olduğunu doğruladı. Altıncı ölüm daha sonra doğrulandı, ancak bu ölümün ülkenin 28 onaylı ölüm vakasına dahil edilip edilmediği açık değildi.

Anakara Çin’de, rapor edilen 397 vaka ile yeni enfeksiyonların sayısı önemli ölçüde düştü.

23 Şubat, ülkedeki enfeksiyon ve ölümlerin sayısı arttıkça, birkaç ülkenin İran ile sınırlarını kapattığı görüldü.

İtalya’da yetkililer üçüncü bir ölümü teyit ederken, yerel yetkililer virüsle mücadele etmek için Venedik Karnavalı’nı erken bitirdiler ve spor etkinliklerinin hemen hepsini askıya aldılar. İtalya, koronavirüsten en kötü etkilenen Avrupa ülkesi oldu.

24 Şubat’ta Kuveyt, Bahreyn, Irak, Afganistan ve Umman ilk virüs vakalarını bildirdi. Bu arada, Güney Kore’deki vaka sayısı yedi ölümle 833 vakaya ulaştı.

Çin’deki ölenlerin sayısı 77.262 teyit edilen vaka içerisinde 2.595’e yükseldi.

Kuzey İtalya’da yedinci ölüm bildirildi.

25 Şubat’ta, bir gün önce salgın hakkında bir basın brifingi veren İran’ın sağlık bakan yardımcısı, koronavirüs olduğunu doğruladı. Ülkenin resmi toplamı 15 ölüm ve 95 enfeksiyon vakasına ulaştı.

Bu arada, Çin’in bildirdiği vakalar: 518 yeni enfeksiyon ve 71 yeni ölümün. Güney Kore’nin teyit edilen vakaları 977’ye yükselirken, İtalya’nın 229’a ulaştı.

26 Şubat’ta, küresel ölüm bilançosu 2.800’e yaklaştı ve küresel olarak bildirilen yaklaşık 80.000 doğrulanmış enfeksiyon vakası vardı.

Norveç, Romanya, Yunanistan, Gürcistan, Pakistan, Kuzey Makedonya ve Brezilya ilk koronavirüs vakalarını tespit etti.

27 Şubat’ta Estonya, Danimarka, Kuzey İrlanda ve Hollanda ilk koronavirüs vakalarını bildirdi. Enfeksiyon sayısı 2.800’den fazla ölüm de dahil olmak üzere dünya çapında 82.000’i geçti.

İtalya, 650’ye sıçrayan enfeksiyonlarla birlikte vaka sayısında ciddi bir artış gördü, son 3 ölümle birlikte ölü sayısı da 17’ye yükseldi.

Bu arada ABD’de yönetim, Başkan Donald Trump’a ulusal güvenlik için kilit malzeme veya ürünlerin endüstriyel üretimini genişletme gücü verecek olan Savunma Üretim Yasası’nı başlatmayı düşünüyor.

28 Şubat’ta Litvanya ve Galler ilk koronavirüs vakalarını bildirdi, Hollanda ve Gürcistan da ikinci vakalarını…

29 Şubat, Güney Kore’nin günlük en yüksek teyit edilmiş vaka sayısı 813 olarak bildirildi, ülkenin toplam vaka sayısı 17 ölümle 3.150’ye çıktı. İran ayrıca, vaka sayısının son 24 saat içinde 388’den 593’e çıktığını ve ölüm sayısının 43’e ulaştığını bildirdi.

Bu arada, Katar ülkedeki ilk vakayı doğruladı.

2 Mart’ta Suudi Arabistan sağlık bakanlığı ilk koronavirüs vakasını açıkladı. Devlet tarafından yönetilen Suudi Basın Ajansı, kurbanın İran’dan ve Bahreyn üzerinden Körfez krallığına gittiğini bildirdi.

Tunus ve Ürdün de ilk vakalarını Orta Doğu’da salgın yayılmaya devam ederken bildirdiler.

3 Mart’ta İtalya, ülkedeki ölü sayısının 77’ye ulaştığını açıkladı ve İran’daki toplam ölü sayısına(77) ulaştı.

7 Mart’ta koronavirüs yaklaşık 3.500 kişiyi öldürmüş ve 90’dan fazla ülkede 102.000 kişiye daha bulaşmıştı.

Çin Sağlık Komisyonu, bir gün önceki 143 vakadan sonra  99 yeni vaka daha bildirdi ve ülke çapında toplam 80.651 vaka bildirilmiş oldu. Bu arada resmi veriler, Çin’in ihracatının, salgından sonraki yılın ilk iki ayında yüzde 17,2 oranında gerilediğini gösterdi.

4.747 vaka ve 124 ölüm bildiren ve koronavirüsten en kötü etkilenen ülkelerden biri olan İran’da, yakın zamanda seçilen milletvekili Fatemeh Rahbar koronavirüsten öldü.

8 Mart’ta Suudi makamları, hızla yayılan virüsü izole etmek için doğu Qatif bölgesini karantina altına aldı. Riyad ayrıca, ülkenin tüm okullarını ve üniversitelerini Pazartesi gününden bir sonraki duyuruya kadar askıya aldığını söyledi.

İtalya’da hükümet Lombardiya eyaletinde ve kuzeyde 14 bölgede katı bir karantina uygulayamaya başladı ve toplam 16 milyon insan bu durumdan etkilenmiş oldu.

İran yargı şefi Ebrahim Raisi, 9 Mart’ta İran’ın ülkedeki koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 70.000 mahkumu serbest bıraktığını söyledi.

Almanya ilk iki ölümünü bildirdi ve ülkede en az 1.100 teyit edilmiş vaka oldu.

10 Mart’ta İran ve İtalya, en yüksek ölü sayılarını tek bir günde kaydetti. İran’da 24 saatlik bir süre içinde toplam 54 kişi öldürülürken, İtalya’da koronavirüsten 168 yeni ölüm kaydedildi.

Covid graph 12 Mar by GC

Lübnan ve Fas virüsten ilk ölümlerini bildirirken, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Panama ve Moğolistan ilk enfeksiyon vakalarını doğruladı.

11 Mart’ta DSÖ, Türkiye, Fildişi Sahili, Honduras ve Bolivya’nın ilk davalarını teyit ettiği için koronavirüs salgını salgını ilan etti.

Katar’da enfeksiyonlar tek bir günde 24’den 262’ye ciddi bir şekilde sıçradı.

12 Mart’ta, küresel ölüm sayısı 126.100’ü aşan enfeksiyonlarla birlikte 4.600’ü aştı. Çin 15 yeni vaka bildirdi, enfeksiyonlarla ilgili günlük rapordan bu yana en düşük sayı yedi hafta önce başladı.

15 Mart’ta İspanya, yaklaşık 24 yeni koronavirüs vakası ve son 24 saat içinde 100’den fazla ölüm bildirdi. Yeni rakamlar İspanya’nın COVID-19 ölü sayısını 288’e yükseltti ve 7.700’den fazla kişi enfekte oldu.

Kazakistan, Filipinler ve Avusturya, koronavirüs salgını kontrol altına almak için kısıtlamalar getirdiklerini açıkladı.

16 Mart’ta New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ABD’deki vaka sayısı artmaya devam ettiği için şehrin barlarına, tiyatrolarına ve sinemalarına işlerine ara vermelerini emretti.

Unknown-1

Aynı gün, Türkiye ve Pakistan’da daha fazla vaka bildirilirken, İran toplam 14.991 enfeksiyon ve 853 ölüm kaydetti.

Körfez bölgesi Bahreyn’deki koronavirüs nedeniyle ilk ölümünü doğruladı.

Afrika’da Somali ilk yeni koronavirüs vakasını doğruladı.

İki Güney Amerika ülkesi, Şili ve Guatemala, koronavirüse yönelik önlemlerin bir parçası olarak sınırlarını kapattıklarını açıkladı.

#Koronavirüs vakalarına dair güncel verilere ulaşmak için:

https://www.worldometers.info/coronavirus/

https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/situation-reports/20200316-sitrep-56-covid-19.pdf?sfvrsn=9fda7db2_2

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s