Çin’den Bazı Dersler – COVID19

ABD koronavirüs ile boğuşurken, Çin umut için sebep veriyor. Yeni vakaların oranı, tepe seviyelerinde olduklarını gösteriyor. Çin hisse senetleri önceki kayıplarının çoğunu telafi etmişti, ülkenin CSI 300 Endeksi son küresel rutin öncesi 52 haftanın en yüksek seviyesine yakındı; ancak şimdi bile, yıl için % 5’in altında. Çin tam olarak düze çıkmış olmasa da ve salgının ABD’de hangi koşullarda patlak vereceği belirsiz olsa da, para yöneticileri Çin’in ilerlemesinde dersler görüyor.

 

GettyImages-1152459103.jpg
Çin hisse senetleri kayıpları iyileşme gösteriyor.

 

Kriz tahvilleri. Teşvikten yararlanan endüstriler, sağlık şirketleri ve salgından önce kazanan şirketler – Alibaba Group, Tencent Holdings, JD.com – iyi iş çıkardı. Bir sebep: Salgın, e-ticarete geçiş gibi eğilimleri hızlandırdı.

“Son zamanlarda, çevrimiçi alışveriş yapan daha fazla yaşlı insan görüyoruz,” diyor American Century Emerging Markets fonu yöneticisi Patricia Ribeiro. “Virüs yüzünden bunu yapmaya zorlandılar ve şimdi yavaşça adapte oluyorlar.”

Politika önem arz etmekte. Çin, vergi indirimleri, indirimler, faiz indirimleri ve kredi toleransı gibi etkileri hafifletmek için politikalar yürürlüğe koydu. PineBridge Investments’ın küresel hisse senedi başkanı Anik Sen, “Çin bir test örneğiyse, doğru yanıt, küçük ve orta ölçekli işletmeleri ve hatta daha büyük şirketleri nakit akışı sorunlarından korumaktır” diyor.

Anahtar istatistikler. Çin piyasaları, yeni vakalar eğriyi düzleştirmeye başladıkça (flatten the curve), iyileşme gösteriyor. Deutsche Bank Security’nin baş ekonomisti Torsten Sløk, “Eğer ABD, Çin’in Hubei eyaleti dışında virüse karşı verdiği tepkileri verirse, enfeksiyon oranı önümüzdeki haftada düzelmeye başlayabilir. Ancak zaman geçtikçe ABD’nin gidişatı bu eksenden kayıyor.” dedi.

 

Kaynak: Reshma Kapadia

Çin’den Bazı Dersler – COVID19” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s