Salgın Siyaseti

106432183-1583757095137gettyimages-1205658253

 

İtalya’nın varlıklı bölgesi Lombardy Avrupa’daki Covid-19 krizinin merkezi haline geldi.Birinci sınıf sağlık hizmeti sunan hastaneler geçen haftaya kadar salgınla başa çıkabileceklerini düşünüyorlardı.Ardından pek çok insan zatürre şikayetleriyle hastaneleri doldurdu ve kriz patlak verdi.Solunum destek cihazlarının yetersiz kalması nedeniyle tedavi edilemeyen hastalar ölüme terk edildi.

Bu hafta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) resmi olarak bunun bir pandemi olduğunu iddia etti.Salgın hızla yayılarak Çin dışındaki 112 ülkede 45 bin vakaya ve 1500 ölüme yol açtı.Epidemiyologlar (Epidemiyoloji:Epidemiyoloji, toplumdaki hastalık, kaza ve sağlıkla ilgili durumların dağılımını, görülme sıklıklarını ve bunları etkileyen belirteçleri inceleyen bir tıp bilimi dalıdır) İtalya’nın İspanya,Fransa,ABD ve İngiltere’den birkaç hafta ileride olduğu düşüncesinde.Küresel iletişimi daha kısıtlı olan Mısır ve Hindistan’da ise daha yavaş yayılacağını düşünüyorlar.

106437772-15839708279972020-03-11t180302z_508476445_rc2uhf9u8jr9_rtrmadp_3_health-coronavirus-slovenia

Mevcut siyasi liderlerinin sadece birkaçının pandemi ya da ekonomik çöküş tecrübesi var.Geç de olsa sağlık sisteminin çökeceğinin  ve ölümlerin artacağının farkına varan liderler bu krizle baş etmek zorundalar.Üç faktör bu mücadelenin başarısında belirleyici olacak.İlki belirsizlik karşısında tutumları ikincisi sağlık sistemlerinin yapısı ve yeterliliği ve hepsinden önemlisi güvenilir olup olmadıkları.

Belirsizliğin pek çok sebebi var.Bunlardan biri SARS-CoV-2 ve sebep olduğu Covid-19 hastalığının yeterince anlaşılamaması.Diğeri ise pandeminin durumu ile ilgili.Hemen her bölgede ve ülkede tespit edilemeden hızla yayılma eğiliminde.Bir bölgede vakalar tespit edilmeye başlandığında pek çok bölgeye yayılmış oluyor.Daha önce İtalya,İran ve Güney Kore’de benzer senaryolar yaşandı. Hükümet okulları kapatıp kalabalık toplantıları yasaklayana kadar iş işten geçmiş olabilir.Çin’in çözümü katı bir karantina uygulamaktı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından destek buldu.Çin bu katı karantina uygulamasını toplu test ve temas takibiyle destekledi.Bu yüksek insani ve ekonomik yük getirse de yeni vakaları önledi.Bu hafta başkan Xi Jinping salgının patlak verdiği Wuhan şehrini ziyaret etti. Yine de belirsizlik devam ediyor.Karantina koşullarının gevşetilmesiyle ikinci bir dalganın ortaya çıkıp çıkmayacağını öngörmek imkansız.

106391869-1581690256338gettyimages-1195417522

Demoktratik ülkelerde liderler insanların Çin’deki ağır izolasyon ve gözetlenme koşullarına tahammül edip edemeyeceklerine karar vermek durumunda.İtalya’daki karantinada daha çok halk tarafından kontrol ediliyor ve insan haklarına önemli bir müdahelesi yok. Önlemlerin başarısı sağlık sisteminin yapısıyla doğrudan ilişkili olacak.Bu kriz her türlü sağlık sistemini boğabilecek güçte.Mülteci kampları da dahil olmak üzere sağlık erişiminin kısıtlı olduğu bölgeler en yüksek riske sahip ancak en iyi imkanlara sahip olan ülkeler bile çok zorlanacak.ABD zenginliği ve tıp bilimlerindeki başarısına rağmen pek çok sıkıntıyla yüzleşecek.Sağlık sistemi ücretli tedaviye uygun durumda.ABD’de sigortası olmayan 28 milyon kişi 11 milyon kaçak göçmen ve ücretli hastalık izni hakkı olmayan sayısız insanın testten kaçınmak için haklı nedenleri var.Bürokrasi yeteri kadar testi sağlamak konusunda ölümcül derecede gecikmiş durumda.

Güvenilirliğin önemi bu belirsizlik ortamında iyice artmış durumda.Lidere olan güven toplu karantina veya okulların kapatılması gibi önemli kararların alınmasında etkili olacaktır.Hükümetin uzun süredir eleştirildiği İran’da vakaların ve ölümlerin gizlendiğine dair önemli iddialar mevcut.Vakaların gizlenmesi din adamlarına enfeksiyon saçmasına rağmen ibadethaneleri kapatmayı reddetme şansı tanıyor.

0cfffd1d85314d309e388b594944bef3_18

Politikacıların gerçekleri sakladığı şüphesi korku ve söylentilerin hızla yayılmasına sebep oluyor. Tehdidi önemsiz göstermek gibi bir hata yapılması karışıklığa ve ölümlere yol açıyor.Liderler henüz bu durumla ilgili nasıl yönlendirmeler yapacaklarını kavrayabilmiş değil.Donald Trump asılsız bir iyimserliğe kapılmıştı. Bu hafta Avrupa’ya 30 günlük seyehat yasağı getirildi ancak Amerika’da çoktan dolaşmaya başlayan virüsün önlenmesinde çok da etkili olması beklenmiyor.İnsanlar yakınlarının ölümlerine tanık oldukça salgının yabancılar demoktratlar ve CNN tarafından yaratılan bir komplo teorisi olmadığını anlayacaklardır.

Politikacılar ne yapmalı ? Her ülke hastalığın takibi ve mahremiyet hakkı arasında bir denge tutturmak zorunda.Ancak Çin ve Güney Kore Big Data ve kitlesel testlerin hastalıkla mücadelede etkili olduğunu ispat etmiş durumda.Hükümetler salgının nereye gideceği konusunda öngörülü olmalı.Salgını yavaşlatmak için alınacak kararlar,kalabalık etkinliklerin yasaklanması gibi, erken alındığında çok daha etkili oluyor.

ca_coronaviruscontagious_012720getty

Salgına yanıt vermek konusunda beklenenden çok daha az vaka görülen Singapur örnek alınabilir.Etkili bürokrasisi , birinci sınıf sağlık hizmeti ve 2003’te yaşanan SARS salgınından alınan derslerle Singapur hızla önlem almayı başardı.Tutarlı bilim temelli ve güvenilir söylemlerle kamu rızasıyla zor kararlar alındı.

Orijinal Metin

Salgın Siyaseti” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s