Kremlin’de Bir Mahkum: Vladimir Putin

KremlinPutin2000 yılında devlet başkanı olduktan kısa bir süre sonra, 48 yaşındaki Vladimir Putin bir gün nasıl görevden ayrılacağını düşündü.  Moskova’da  başkanlık limuzininde verdiği bir röportajda : “Umarım bir gün normal bir yaşama dönmeyi başarabilirim ve özel hayatım olur.Bir hükümdar hayatının bana ilham verdiğini söyleyemem. Demokrasi çok daha uygun bir yöntem. ” diyordu.

Yirmi yılın sonunda, Putin başkanlık sonrası sakin bir emeklilikten hiç olmadığı kadar uzak. 10 Mart’ta Rusya parlamentosu Duma, Bay Putin tarafından önerilen anayasa değişikliklerini onayladı ve görevde kalabileceği sürenin uzamasını sağladı. Mevcut sistemde 2024’te görevi bırakmak zorunda olan Putin, artık 2036 belki de daha da sonrasına kadar görevde kalabilir.

Putin, bir süredir gücü elinde tutmak için çeşitli yöntemler düşünüyordu. Rusya’yı Belarus ile birleştirerek yönetilecek yeni bir ülke yaratmak  güçlü bir Yüksek Devlet Konseyi’ne başkanlık etmek; ya da yeni bir parlamenter sistemde başbakan olmak gibi fikirleri vardı.  Sonunda, en kaba ama belki de en basit yöntemi seçti – anayasayı değiştirmek ve kendine devam etme seçeneği vermek. Burada, Sovyet sonrası Orta Asya despotlarının izinden gittiği söylenebilir.

Putin’in diğer değişiklikleri parlamentonun ve mahkemelerin gücünü kısıtladı.Yeni düzenlemelerle yalnızca devletin değil yürütmenin de başı haline gelen Putin yargı üzerindeki hakimiyetini teyit ediyordu.Birçok otokrat gibi Putin de siyasi stabilite için görevde kalması gerektiğini iddia ediyor.Bu hafta petrol pazarındaki türbülans,  koronavirüs ve iç ve dış düşmanlardan gelen tehditlerden yakındı.”Bir hata yapmamızı ve düşmemizi daha kötüsü dış güçler tarafından körüklenen hatta finanse edilen iç muhalefete karşı boğulmamızı bekliyorlar.”

Bu hafta % 30 oranında azalan petrol fiyatındaki çöküş sözlerine dramatik bir etki kattı. Petrol ve gaz Rusya’nın ihracatının büyük kısmı ve GSYİH’in üçte birini üretiyor. Rusya’nın hidrokarbonlara bu kadar bağımlı kalması büyük ölçüde Putin’in suçu. Ekonomisini çeşitlendirme çabaları başarılı olmaktan çok uzak.

Putin dünyanın yerini terk edemeyecek kadar fırtınalı bir yer olduğunu ima etti. Eski bir KGB ajanı olan Putin, rolünü sadece anayasanın savunucusu olarak (yoğun bir şekilde yeniden yazdığı) değil, “ülkenin güvenliğinin, iç istikrarın ve evrimsel gelişmenin garantörü” olarak tanımladı .Bu tür tehlikeleri önleyecek tek insanın kendisi olduğunu söylemeye çok gerek duymuyor.Bunu söyleme görevi eski kozmonot 83 yaşındaki Valentina Tereshkova’ya verildi.Bugünlerde parlamento üyesi olan Tereshkova Putin’in görev süresini uzatacak yasayı meclise sundu.

Bütün bunlar, Putin’in anayasa değişiklikleri planlarını ilk açıkladığı Ocak ayı ortasında başlattığı özel bir operasyonun parçasıydı. Süreç bulanık ve ani oldu.Göreve gelişi Kremlin duvarlarına kazınan eski bir KGB ajanının tarzına uyuyordu.1999’da başbakan olarak göreve başlayan Putin sonraki yıl devlet başkanı oldu.Eski Kgb ajanı o günden beri pek çok özel operasyon yürüttü.Petrol ve gaz şirketi Yukos’un kamulaştırılması,Kırım’ın ilhakı ve Ukrayna’nın işgali bunlardan birkaçı.Bu operasyonların hepsine yasal kılıf uydurulmuştu.Yukos konusunda göstermelik bir dava ya da Kırım’da bir referandum her şeyi yasallaştırıyordu.Bu anayasa değişikliğinin bunlardan bir farkı yok.

Putin, değişikliklerin sadece Anayasa Mahkemesinin (kendisinin kontrol ettiği) Rus halkının onayı ile yürürlüğe gireceğini söyledi. 22 Nisan’da Sovyet devletinin kurucusu Lenin’in doğum günü oylayacaklar.Bu oylama ne bir referandum ne de seçim özelliği taşıyor.Kırım’daki referandum gibi yasal temelleri şüpheli bir oylama olacak.Ayrıca Putin’in değişikliği Kırım’ın ilhakının 6.yıldönümü olan 18 Mart’ta imzalaması bekleniyor.

54197

Vladimir Putin’in iktidarda kalma niyetinden şüphe olmasa da, anayasadaki değişikliklerin ortaya çıkma zamanlaması ve telaşı çarpıcıydı. Siyaset bilimi uzmanı olan Ekaterina Schulmann bunu kısmen kendi gelecekleri için gergin olan Rus seçkinlerinin ruh haline bağlıyor. Putin’in yakınları, konumları için ona güveniyor. Putin’in planları hakkındaki belirsizlik onların paralarını, statülerini ve muhtemelen özgürlüklerini kaybetmekten korkmalarına sebep oldu.

Bay Putin’in hamlesinin amacı, seçkinlerin halef üzerinde anlaşabilme riskini ortadan kaldırmak olduğunu düşünüyor. Böyle bir anlaşma Bay Putin’i topal bir ördek haline getirecektir. Moskova belediye başkanı Sergei Sobyanin, kişisel web sitesinde “başka bir dönem için görev yapamayan bir cumhurbaşkanının tanımı gereği güçlü bir figür olamayacağını belirtti. Yeniden seçilme yasağı hem iç hem de dış politikada istikarsızlaştırıcı  bir faktör.

Ancak Putin’in son dönemdeki kararsız ve güvensiz tutumu halkı yabancılaşmaya itiyor.Planını Rus halkına dayatma isteği başarılı olacağı anlamına gelmez. Çok az ülke Rusya kadar sürpriz yapma yeteneğine sahiptir. İktidarının arka planında durgun bir ekonomi ve kol gezen yolsuzluk var.Putin’in Mart 2018’deki son seçiminden bu yana oy oranı % 60’tan% 35’e düştü. Yabancı maceraları artık halkı heyecanlandırmıyor. İdeolojisinin temel taşlarından biri olan Amerikan karşıtlığı bile bayatlamış durumda.Bu nedenlerle 22 Nisan’daki oylamanın sahte olma ihtimali yüksek.Anayasal değişikliğe karşı çıkacak gösteriler ise koronavirüs tehdidi bahanesiyle kolayca engellenebilecektir.

54940DEC-8955-4BF9-BE83-515A33811F7A_cx0_cy3_cw0_w1200_r1

Rus sosyolog Ella Paneyakh, Kremlin’in toplumla ilişkisini kaybettiğini savunuyor. İletişim kanalları, etkisini yitiren propaganda yayınına indirgenmiş durumda. İnsanlara rüşvet vermek bile işe yaramıyor gibi görünüyor.

Geriye kalan tek araç, hükümetin kullanmaya istekli olduğu baskıdır. “Devletin baskı için bolca potansiyeli vardır ve baskıyla çözülemeyen bir sorunla karşılaşıncaya kadar tekrar tekrar kullanılabilir” diyor Paneyakh.

 

Orijinal Metin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s