Göçmen Krizinde İki Avrupa: 2015 ve 2020

1440x810_cmsv2_5d74cd16-4656-53b2-8091-b54c4819ac20-4541974

2015’te binlerce göçmen ve sığınmacı Almanya’ya yolculuklarında Macaristan’a ulaştı. Macaristan’ın başbakanı Viktor Orban, onları durdurmak için ülkenin güney sınırı boyunca bir çit ördü. Avrupa Komisyonu Viktor Orban’ı sertçe kınamış ve “Avrupa’daki duvarları yıkmak için varız yenilerini yaratmak için değil” dedi. Aradan geçen 5 yılın ardından AB sınırında benzer çirkin görüntüler yeniden ortaya çıktı. Bir sandalla Avrupa’ya ulaşmaya çalışan göçmenler,  Yunan gemileri tarafından sopalarla ve uyarı ateşleriyle karşılandı. Bu kez komisyonun farklı bir yanıtı vardı. Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, “Yunanistan’a bu zamanlarda Avrupa aspidamız [kalkanı] olduğu için teşekkür ediyorum” dedi. Ne değişti?

2 milyon insanın geldiği 2015 ve 2016 yıllarında AB’de iki görüş rekabet halindeydi.Bir tarafta, AB’yi normatif bir güç, tepede parlayan bir ışık olarak gören humanistler  duruyordu. Onlar için cevap basit bir cevabı olan ahlaki bir soruydu: Willkommenskultur. ( Willkommenskultur öncelikle politikacılar, işletmeler, eğitim kurumları, spor kulüpleri, siviller ve kurumların yabancılara yönelik, özellikle de göçmenlere karşı olumlu bir tutum sergileyen bir Alman konseptidir.) Diğer tarafta ise daha tutucu bir görüş duruyordu.Sınırdaki sert ve acımasız tedbirler hakkındaki argümanları pratikliğe ve siyasete (seçmenlerin çok büyük ve ani bir akına izin veren politikacıları kovacakları görüşü) dayanıyordu. 5 yılın ardından hümanistler bozguna uğramış görünüyor.

Sınırdaki gaddarlık artık Avrupa göç politikasının temel bir özelliği haline geldi. Yaşanan dram tesadüf değil. Yunanistan’a giden herkes korkunç koşullarla karşı karşıya. Yunan Midilli adasında 20.000 kişi bu sayının yedide biri için tasarlanmış bir kampa sıkışmış durumda. Yunan hükümeti yeni tesisler inşa ediyor, ancak bunlar sığınmacıların ne zaman gelip gidebileceklerine karar veren katı kurallarla gelecek. Yunanistan dışına çıkan herkes Hırvatistan sınırında sert polis müdehalesi görüyor.Yunanistan göç dalgasının AB’den daha fazla para almak isteyen Türkiye Hükümeti tarafından organize edildiğini iddia ederek iltica başvurularını bir aylığına durdurdu. Yetkililer AB’nin göç konusundaki yol gösterici felsefesine odaklanmak istiyor. “Pour décourager les autres.” (Diğerlerini caydırmak)

24086

Bir zamanlar milliyetçi gruplar tarafından talep edilen taktikler ana akım hükümetler tarafından kabul edildi. Akdeniz’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütü gemileri su altında tutuldu ve ekipleri taciz edildi.Avrupa yolculuğunda su ve gıda sağlayan kişiler insan kaçakçılığıyla suçlanıyor.Ahlaklılık bazen kendini gösterebiliyor.Avrupalı liderler yaptıkları seçimden memnun değiller.Utançlarını gizlemek için her fırsatta incir yaprağı kullanıyorlar.Bu ay bir avuç ülkeden  liderler, Yunan adalarındaki sefil kamplarda terk edilen çocukların yerini değiştirmek için bir plan hazırladılar. Yasal olarak, mülteci statüsünün erdemle ilgisi yoktur. Mülteci olmak karakterinizin içeriği değil, durumunuzun sefaleti ile ilgilidir. Ancak politik olarak, kadınları ve çocukları taşımak, hepsi aynı tehlikede olsa bile, 25 yaşındaki tek bir adamdan çok daha kolaydır.

Sınır kontrolü asla hoş değildir. Avrupalılar Schengen ülkeleri arasında pasaportla hareket ederek sıkı bir dış sınır oluşturacaklar. AB sınırının açık bir şekilde güvende olmadığı 2015’teki durum savunulamazdı.Şu an Schengen bölgesi için en büyük sorun öksüren İtalyanlar ve hapşıran Almanlar.Polonya Almanya’dan gelenler için sağlık kontrolü uygulamasına giderken Slovenya İtalya ile bazı sınırlarını kapattı.Mülteci krizi olmasa bile hareket özgürlüğü oldukça kırılgan durumda.

Tüm bunlar için en ikna edici gerekçe, sert sınırların mültecileri doğrudan sorunlu noktalardan yeniden yerleştirme gibi daha yumuşak önlemler için siyasi alana izin verebilme şansıdır.Ancak realite bundan çok uzak. 2015’ten bu yana AB yalnızca 65 bin mültecinin yerleşmesine izin verdi. Olası ikinci bir marezet ikinci bir mülteci atağının aşırı sağ partilerin seçimleri kazanmasına olanak sağlaması ihtimali olabilir.İlk kriz Brexit’i tetiklemiş İtalya’da Matteo Salvini’nin zaferine yol açmıştı.Sonuç olarak, hükümetler sığınmacıları uzak tutmak için hemen hemen her şeyi yapmaktan mutluluk duyuyor.Bu iktidardan uzak tutmak istedikleri sağcı partileri taklit etmleri anlamına gelse de bundan rahatsız değiller.

800

Sert sınırlar tüm Avrupalı ​​liderlerin aynı fikirde olduğu bir şeydir. İnsanlar onu ihlal ederse ne olacağı  başka bir konudur. Sığınmacıların ve düzensiz göçmenlerin sorumluluğunun nasıl paylaşılacağına dair AB yasalarında yapılan reformlar dört yılda çok az ilerleme kaydetti. Yunanistan 2015 ve 2016 yıllarında olduğu gibi durumu kontrol edemezse işler çirkinleşebilir. Diğer AB ülkeleri genellikle zengin kuzey ülkelerini içeren sorunlu sınırlardan uzak daha küçük bir Schengen sınırı oluşturmaktan çekinmeyeceklerdir.Yeniden yaşanacak kriz muhtemelen ilkinden çok daha sert olacaktır.

2015’te komisyonun başkanı olan Jean-Claude Juncker, Avrupa’nın “ekmeklerini aç ve yorgun ruhlara veren Kos’taki (bir Yunan adası)  fırıncı” olduğunu söylüyordu. 2020’de Avrupa, Yunan gemileriyle insanlarla dolu bir sandalı  alabora etmeye çalışıyor. Bu, AB’nin ahlaki liderlik iddialarını baltalayan çirkin bir durum. Ancak başka bir mülteci krizinden kaçınmak için bu, AB liderlerinin ödemek istediği bir bedeldir.

https://www.economist.com/europe/2020/03/12/europe-hopes-brutality-at-the-border-will-keep-refugees-away

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s