Almanya’da Ücret Eşitsizliği

92d7c29a40dcb283821c1d71c2f69356895c21b249f149369f9e7b631c6e5c8e

“Devrimci ” Angela Merkel’in sıklıkla kullandığı bir kelime değil.Ancak 8 Mart Kadınlar gününde erkeklerin aile ve işi dengeleme tutumlarındaki değişimlerini bu kelime ile tarif etti. Bu hala kariyer için çocuklarını ihmal eden kadınlarla (Rabenmütter) alay edilen bir ülke için önemli bir gelişme.Ancak cinsiyet eşitliğinin önemli bir öğesi olan ücret eşitliğinde Almanya geri kalmış görünüyor.Almanya’da kadınların ortalama maaşı 17,09 € iken erkeklerde bu sayı 21,60 €. %21 oranındaki bu fark Avrupa Birliğinde sadece Estonya’dan daha iyi durumda.

Sayı yüksek görünse de ham sayılar biraz yanıltıcı olabiliyor.Sektör,beceri yaş ve diğer faktörler hesaba katıldığında fark %6-7 oranına iniyor.Kadınlar erkeklere göre daha düşük maaşlı sektörlerde çalışmaya yatkın.Alışveriş asistanlarının 2/3’ü kadın ve iş gücüne katılan kadınların yarısı yarı zamanlı çalışıyor.(Erkeklerde bu oran %9) Bu da kadınların kariyer basamaklarını tırmanmasını zorlaştıran bir etken.Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsünden Katharina Wrohlich, İtalya gibi daha düşük ücret farkı olan bazı ülkelerde çok daha az sayıda kadın çalışan olduğunu belirtiyor.Düşük ücret alan kadınlar ortalamayı düşürürken çalışmayan kadınlar ortalamaya dahil edilmiyor.

gender-pay-gap-female-managers-tudmeak-1068x601

Ancak sayılarda yapılan bu düzenleme bazı önemli faktörleri de dışlıyor.Ne tür bir kariyer yapacağınız ya da yarı zamanlı çalışmak kişisel tercihlerdir.Ancak bu tercihlerde  eğitim, çocuk bakımı politikaları ve sosyal normlar gibi faktörler etkili oluyor.Kadın-erkek ücret eşitliğini garanti etmek bir anda kadınları iyi ücretli sektörlere girmesini sağlamayacaktır.

Eski Doğu Almanya bölgesinde kadın erkek maaşları birbirine neredeyse eşit durumda.Kimi bölgelerde kadınlar daha çok ücret almakta.Bu doğu bölgesinde sanayi devlerinin olmamasıyla açıklanabilir.Almanya’da ücret farkı, erkeklerin kazançlı teknik ve imalat işlerine hükmettiği Bavyera ve Baden-Württemberg’in güney eyaletlerinde en yüksek seviyesine ulaşıyor.Kadınların daha çok kazandığı Almanya’nın doğu bölgesinde kamu sektörü daha fazla istihdam sağlıyor. Bölgenin tarihi de önemli bir faktör. Eski komünist rejim kadınları ev dışında çalışmaya ikna etti ve  devlet destekli çocuk bakımı geleneğini başlattı.

939fab31a6d44ff4943a7efcb8f00567_18

Rakamlar birbirine yaklaşsa da, Doğu Alman kadınları uzun süredir batılılardan daha çok çalışma imkanına sahip.Ücret farkı, yeni anneler için ortalama yaş olan 30 yaşın altındaki tam zamanlı işçiler için neredeyse kayboldu, ancak 40 yaşın üstündekiler için otuz yıldır neredeyse hiç değişmedi.Anneliğin bedeli Almanya’da diğer zengin ülkelere kıyasla oldukça ağır. Kadınlar doğumdan 10 yıl sonra 2/3 oranında daha az kazanmaktalar.Bu düşüş daha iyi bir çocuk bakım hizmeti sunan Fransa ve İsveç gibi ülkelerle kıyaslanınca çok sert.

Vergi kuralları ve öğlen kapanan okullar da dahil olmak üzere eğitim uygulamaları çok sayıda kadını yarı zamanlı çalışmaya sürüklüyor.Almanya değişiyor. 2013 yılından bu yana, devlet 12 aylıktan büyük çocuklar için günlük bakım garantisi veriyor.(ancak yer bulmak oldukça zor). 2015 yılında getirilen asgari ücret uygulaması orantısız bir şekilde kadınlara yaradı.Yeni şeffaflık kuralları büyük şirketleri ücretleri açıklamaya zorluyor. Ancak henüz yapılacak çok şey var.Babaları ebeveynlik görevleri konusunda daha özenli davranmaya ikna etmek olabilir.Babaların sadece %36’sı ebeveynlik izni talebinde bulunuyor. Devrim henüz tamamlanmış değil.

Orijinal Metin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s