Türk Ekonomisinde Son Durum

Döviz kurları, Pazar seçimleri öncesinde ekonomide kasvetli bir his uyandırıyor

merkez.jpg

Türk lirası, kritik yerel seçimlerden sadece birkaç gün önce çılgınca dalgalanırken, Recep Tayyip Erdoğan, test edilip onaylanmış müdahelelere başvurdu. Türkiye cumhurbaşkanı Perşembe günü yabancı güçleri eleştirdi ve onları ülkesine spekülatif saldırıda bulunmakla suçladı. Seçmenlere şunları söyledi: “Bütün bunlar Batı’nın Türkiye’ye baskı operasyonu.”.

Ama en çok baskı hisseden cumhurbaşkanının kendisi gibi duruyor. Erdoğan’ın kredibilitesi, Türkiye’nin para birimi Türk Lirası ile bağlantılı ve bu durum, Erdoğan’ın tüm hafta boyunca lirayı sabit tutabilmek için elinden gelen her şeyi alışılmadık bir çaba ile denediğini açıklıyor.

Daha önce milyonlara refah getirmesiyle tanınan iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi, destek bayrağını, büyüme, kaçak gıda fiyatları ve geçen yıl yaşanan para birimi erimesini takiben işsizliğin artması nedeniyle sert bir daralma ortasında çekmişti.

İstanbul Ekonomi Araştırma Genel Müdürü Can Selçuki: “Türk vatandaşları para birimlerini ‘Türkiye ekonomisinin gücünün bir vekili olarak’ gördü. ”dedi. Ve bu sebeple, bu haftaki döviz kurları ekonomik kasvet hissine katkıda bulundu. “Erdoğan, istikrarsızlığın elinden çıkmasına izin veremez.

Yetkililerin ilk tepkisi, bu ay zaten zayıf olan yabancı para rezervlerinin üçte birini geçerek para birimini sabit tutmak için bir teklifte bulunan merkez bankasından geldi. Daha sonra, yabancı bankacılar, Türk Bankacılar Birliği’nin reddettiği bir iddiada, Türk borç verenlere, kısa satışı engellemek için para arzını kısmaları söylendiğini belirtti.

Sıkıştırma, başkanın görüş noktasından bir miktar başarılı oldu. Amerikan doları, para biriminde keskin dalgalanmalara rağmen, bu hafta çoğunlukla 5,5 lira altında kaldı.

Yine de müdahaleler ağır bir maliyet getirdi. Türk hisse senetleri ve tahviller ağır kayıplar verdi. Daha da önemlisi, önlemler uluslararası finansörlerin gözünde zaten ülkenin kırılgan itibarını zedeledi. Londra merkezli bir analist, “Bu vakanın ekşi tadı uzun bir süre damağımızda kalacak” dedi.

5b6d3b640f25431c6414ca87.jpg

Bu, yatırımcıları Türk varlıklarından uzak tutabilir ve bu da ülkenin ekonomik sorunlarını daha kalıcı hale getirebilir.

Pazar günkü seçimlerin ardından, yatırımcılar, Türkiye cumhurbaşkanı’nın damadı ve maliye bakanı Berat Albayrak’tan kısa vadeli seçmen yemleri yerine ülkenin uzun vadeli ekonomik sağlığına odaklanacaklarına dair güvence vermesini istiyor. Bu, bir bankacının “Sovyet tarzı” önlemler olarak tanımladığı şeyleri gevşetme vaadi anlamına geliyor; meyve ve sebze fiyatını düşürmek ve devlet bankalarına daha fazla ve düşük faiz oranlarında borç vermeye zorlamak gibi.

2014’ten bu yana yapılan yedi seçim veya referandumdan sonra piyasalar, Erdoğan’ın yinelenen seçim öncesi enflasyonu azaltma ve verimliliği artırma konusunda kredi kaynaklı büyümeye öncelik verme alışkanlığına bir son vermesini istiyor.

Aberdeen Asset Management’ın portföy yöneticisi Kevin Daly: “Pazar günkü seçimler sona erdiğinde, daha fazla anket yapmayacakları uzun bir süre var.” dedi. “Bu onlara sorunları çözmeleri için zaman verecektir.

Bazıları, hükümetin, güvenilirliğini artırmak için, 2000 yılında başlayan bir bankacılık krizinde olduğu gibi, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) yardım istediğini görmek istiyor. Ancak Erdoğan, defalarca o rotayı takip etmeyeceği konusunda demeç verdi. Geçen ayki seçim kampanyası gezisinde “Türkiye 2013 yılı mayıs ayında IMF defterini kapatmıştır ve bir daha da açmayacaktır” dedi.

resized_49c9a-2214_eng_picture_20180604_15589424_15589423.jpg

Yatırımcılar ilk olarak Pazar günü yapılacak belediye seçimlerinin önemini kavramakta zorlandılar, çünkü geçen yıl Erdoğan eline büyük güçler veren yeni bir yönetim sisteminin başına geçmişti.

Ancak Türkiye cumhurbaşkanı, İstanbul gibi büyük bir kentin kontrolünü kaybetmenin sonuçlarını açık bir şekilde ortaya koydu. İki yıl önce yeni cumhurbaşkanlığı sistemine geçme konusunda referandumda şehir “hayır”ı seçtiğinde Erdoğan, partisi AKP’yi içten bir şekilde uyardı: “İstanbul’u kaybedersek, Türkiye’yi de kaybedeceğiz” dedi.

Bazılarına göre, cumhurbaşkanı İstanbul’da veya Ankara’da yenilginin zırhında çatlak yaratabileceğinden korkuyor. Bir parti yetkilisi, “Kaybedersek, sokak protestoları olabileceğinden endişeleniyor” dedi. Bir diğeri, ulusal oyların yüzde 50’sinden daha azının güvence altına alınmasının, yeni cumhurbaşkanlığı sisteminin “meşruiyeti” ile ilgili sorulara yol açabileceğini söyledi.

Analistler, İstanbul’daki yarışın çok yakın olmasını bekliyorlar. Ancak muhalefetin şansının en yüksek olduğu şehir, ülkenin 96 yıllık başkenti Ankara. Birçok anketör Mansur Yavaş’ın, AKP ve onun kontrolündeki medya kuruluşları tarafından başlatılan aleyhinde “iftira kampanyası” olarak adlandırdığı şeye rağmen lider olduğuna inanıyor.

Kritik öneme sahip olacak kararsız seçmenlerin bir gözleri dalgalanan kurda. İstanbullu bir ömür boyu AKP seçmeni olan Yücel Yıldırım, Pazar günü sandık günü evde kalmayı düşündüğünü söyledi. Borçları olan ve ailesini desteklemek için mücadele eden 47 yaşındaki İstanbul park işçisi, “Hala ne yapacağımı bilmiyorum ama şu anda niyetim oy kullanmayarak bir mesaj göndermek” dedi. . “İktidar partisine adımını izlemesi gerektiğini söylemek istiyoruz.

Kaynak: Financial Times | Laura Pitel ve Ayla Jean Yackley

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s