GDO’ya karşı mısınız? Neden?

Yeni bir çalışmadaki bulgulara göre, genetiği değiştirilmiş organizmalara en çok karşı çıkan insanlar, onlar hakkında en az şey bilme eğiliminde.

 

tarim-SRT-720x320.jpg

Çoğu bilim insanı genetiği değiştirilmiş organizmaların veya G.D.O.’nun yemek için güvenli olduğuna katılıyor. Ancak yeni bir araştırma, en çok muhalif olan kişilerin, onlar hakkında en az şey bildiklerini gösteriyor.

Araştırmacılar, rastgele seçilen 501 yetişkinin, GDO hakkında bildiklerini bir dizi doğru / yanlış sorularıyla test etti – örneğin, canlıların klonlanması genetik olarak aynı kopyaları üretiyor (doğru) ya da hayvan genlerinin bitkilere aktarılması mümkün değildir (yanlış).

Nature Human Behavior‘da yapılan çalışma aynı zamanda katılımcıların GDO’lara, yedi puanlı bir ölçekte, ne kadar güçlü bir şekilde karşı çıktığını, onların denetime alınması isteğini, tüketme istekliliğini ve – protestolara katılarak ya da anti-GDO organizasyonlara bağış yaparak – aktif olarak karşı çıkma eğilimini test etti.

Ölçümden sonra, deneklerden, GDOlu ürünler hakkında kendi bilgilerini değerlendirmeleri istendi.

Genetiği değiştirilmiş organizmalara karşı negatif tutum arttıkça, onlar hakkında sahip olunan bilginin azaldığı saptandı. Bilim adamları, ayrıca, GDOları en az tanıyan insanların en çok şey bildiklerini düşünme eğiliminde olduklarını keşfetti.

Colorado Üniversitesi’nde Asistan Profesör olarak görev yapan ve araştırmanın yürütücülerinden Philip M. Fernbach: “Bu durum bize, uç inançların, sahip olunan bilginin abartılmasından kaynaklandığını gösteriyor.” dedi. “Bir şekilde, insanların bir şeyleri düşündükleri kadar iyi anlamadıklarını anlamalarını sağlamalıyız.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s