Ukrayna Seçimleri: Komedyen Devlet Başkanı ?

Cesur protestocuların fotoğraflarını içeren bir anıt , Kiev’in Bağımsızlık Meydanını  diğer adıyla Maidan’ı dolduruyor.Anıttaki ekranda  beş yıl önce eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’i deviren harekette Ukraynalıların Facebook yayınlarının önemli anları gösteriliyor.Polisin göstericilere ateş açtığı gün için  “Örtülü cesetleri saymayı bıraktım” . “Kaç tanesi var?”  gibi gönderiler yer alıyor. Devrim, “Onurun Devrimi” olarak adlandırıldı. Yine de, 31 Mart’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini onurlu olmaktan uzakta.

40’tan fazla aday arasında  tek bir isim önde görünüyor. “Ulusun Hizmetkarı” adlı popüler bir televizyon programında başkanlık yapan bir öğretmeni oynayan komedyen ve oyuncu olan Volodymyr Zelensky.  Şimdi, inancını gerçeğe dönüştürmeye, kendisini eski politikacılar tarafından hayal kırıklığına uğratılmış  halka yeni bir yüz olarak sunmaya çalışıyor. Analist  Volodymyr Fesenko, “İnsanlar yetkililere orta parmağı göstermek istiyor ve Zelensky orta parmak rolünde” diyor.

Diğer iki ana rakip ise görevdeki cumhurbaşkanı Petro Poroshenko ve eski başbakan Yulia Timoşenko. Birçok reformcu umutlarını, yarışmayı reddeden bir rock yıldızı Slava Vakarchuk’a bağladı.Eski bir savunma bakanı olan Anatoliy Hrytsenko, çok sayıda kanaat önderinin desteğini alsa da seçmenler arasında popüler değil. Seçimin ikinci turu 21 Nisan’da yapılacak ve kötünün iyisi iki aday yarışacak

79a71df4-ff1d-11e5-9cc4-27926f2b110c

Ukraynalılar devrim sonrası hükümetlerinden şikayetçi . Bunların dörtte üçü,  Avrupa’ya daha da yakınlaşılmasına rağmen, şu anda ülkenin yanlış yöne gittiğini söylüyor. Çünkü devrimin en önemli vaadi -derinden yozlaşmış oligarşinin kontrol ettiği siyasi sistemin yok edilmesi – hala yerine getirilmedi.Anayasa Mahkemesinin geçtiğimiz günlerde 2015’te geçen ve rüşveti önleyen yasayı iptal etmesi kötü gidişatın bir göstergesi.

Düşen yaşam standartları, artan faturalar ve ülkenin doğusundaki Rusya ile kaynayan bir savaş, sıradan insanlar için zorlayıcı fedakarlıklar anlamına geliyor.Son araştırmalar halkın Rus medyasına kendi meclislerinden daha çok güvendiklerini gösteriyor.

Oligarşinin kalıcı etkisi seçim kampanyasında çok daha belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor.Başarılı seçim kampanyası ekranlarda çok görünmekten geçiyor ancak kanalların çoğu hala oligark kontrolünde.Yolsuzluk karşıtı aktivist Vitaliy Shabunin “Devrimi başardık ancak oligarşi kontrolündeki medyayla seçim kazanmak imkansız.”

Oligark rekabeti şu anki devlet başkanı Poroshenko -Görev süresince net serveti arttı.Roshen çikolatalarının ve büyük bir TV kanalının sahibi- ile bankası (Privatbank) millileştirilen ve dolandırıcılıkla suçlanan Ihor Kolomoisky arasında yaşanıyor.Zelensky ve Kolomoisky arasındaki ilişki ise endişelere neden oldu.Yine de bazı reformcular ve birçok seçmen onu kusurlu bulsa da  değişimin tek şansı olarak görüyor. Maidan Anıtı’na bakan bir okul öğretmeni, “Çok sayıda tecrübeli insan vardı, ancak onlardan hiçbir şey almadık” diyor.

Bu ayın başlarında bir akşam, Bay Zelensky, , halktan adam-cumhurbaşkanı karakteri Vasyl Holoborodko rolüyle ekranlardaydı. Şovun, kampanyanın sıcaklığına yayılan en son sezonu, Bay Zelensky’nin ana politik reklamı olarak hizmet ediyor. Filmin çekildiği bir sahnede, Zelensky’nin karakteri ofisten yemin etmeye hazırlanıyor. Tarihsel figürler üçlüsü – Plato, Kiev Prensi Vladimir ve Slav filozof Grigory Skovoroda – başkana tavsiyesinde bulunmak için gölgelerden çıkıyor. Plato karakteri ise düşüncelere dalarak  “Güç nedir?” sorusuna cevap arıyor.

23882_468

Bay Zelensky’nin güçle yapacağı şey, bir sır olarak kalmaya devam ediyor. Zelensky, “Politikacılara yönelik güvensizliği değiştirmek için bir şeyler yapmak istiyorum” diyor. Ukrayna’nın Batı’daki seyrini sürdürmek, yatırım ortamını iyileştirmek ve doğudaki savaşı sona erdirmek için verdiği belirsiz güvencelerin ötesinde, tam olarak ne yapmayı planladığına dair çok az işaret verdi. Kabinesini ve politikalarını kalabalıklaştırmaya söz verdi. Hayranlık duyduğu dünya liderlerini sorusuna  sağcı bir popülist olan Brezilya’daki Jair Bolsonaro’yu ve liberal bir teknokrat olan Fransa’lı Emmanuel Macron’u isimlerini sunmuştu. Batılı diplomatlar onu korkutucu şekilde hazırlıksız buluyorlar. Birçok kişi Vladimir Putin’in Zelensky’i  Poroshenko’nun Roshen çikolataları gibi tek lokmada yiyeceğini düşünüyor.

Başkan Poroshenko halkın tecrübeyi tercih etmesini umuyor.Bay Poroshenko, “ordu, inanç ve dil” düzleminde seçim çalışmalarını sürdürüyor ve vatanseverlik söylemiyle yolsuzluk konusundaki başarısızlığını unutturmaya çalışıyor. Diğer aday Timoşenko, kendisini popülist olarak yeniden sundu, IMF’ye ve Ukrayna’nın gaz fiyatlarını piyasa fiyatlarına yükseltmesi taleplerine karşı öfkeli. Her ikisi de 21 Nisan’da Zelensky ile muhtemel ikinci yarışı kazanmayı ve ardından Ekim ayında yapılacak parlamento seçimlerinde Rada’nın (Ukrayna meclisi) kontrolü için yarışmayı umuyor.

Gözlemcileri kimin kazanacağından daha fazla endişelendiren, seçimlerin meşru olarak görülüp görülmeyeceği. Birçok kişi Rus dezenformasyonu  ve  siber saldırısından korkuyor. Daha büyük bir tehdit adayların kendisinden gelebilir.Hem Bay Poroshenko hem de Bayan Timoşenko, oy satın alma iddialarıyla karşı karşıya.Sadakatleri şüpheli özel ordular öfkeli halk ve silah bolluğu patlayıcı bir karışım olarak duruyor.Eğer Ukraynalılar 1 Nisan sabahı ilk tur sonuçlarından şüphe duyarak uyanırsa, gülünecek şeyler yaşanmayacaktır.

Orijinal Metin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s