İspanya’da Erken Seçim

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in erken seçim ilan etmeden uzun süre görevine devam etmesi pek muhtemel görünmüyordu.Pedro Sanchez önceki Başbakan Rajoy’un güvensizlik oyuyla yönetimden düşürülmesinin ardından Temmuz ayında başbakan oldu.Ancak Pedro Sanchez’in Sosyalist Partisi meclisteki 350 koltuğun sadece 84’üne (%24) sahip.Basklar Solcular ve ayrılıkçı Katalanlar Rajoy’a karşı Sanchez’i destekleyerek bir azınlık hükümeti kurulmasını sağlamıştı.Ancak bu hafta Pedro Sanchez’in bütçe planının 158’e karşı 191 oyla reddedilmesi bu birliğin sonuna gelindiğine işaret ediyor.Pedro Sanchez 15 Şubat’ta yaptığı konuşmada 28 Nisan’da İspanya’nın erken seçime gideceğini duyurdu.Bu son üç yılda İspanya’nın üçüncü seçimi  olacak.Son iki seçim orta noktayı bulmayı başaramayan meclisler ve güçsüz hükümetlere sebep olmuştu. Bu seçimin de benzer bir sonuçla bitmesi kaçınılmaz görünüyor.Dahası meclise ilk kez girmesi beklenen aşırı sağcı muhafazakar parti Vox durumu daha da bölünmüş hale getirecek.

Sanchez’in sonunu getiren,Rajoy’un başına geldiği gibi, Katalonya’daki çatışma oldu.Bütçe oylaması Kasım 2017’de  Katalonya’nın bağımsızlık ilan ettiği olayların ardından açılan ve liderlerin başkaldırı ve kaynakların usulsüz kullanılması ile suçlandığı davanın görülmeye başlandığı döneme denk geldi.

Sanchez Katalonya’daki sorunu yatıştırmaya çalıştı.Ayrılıkçıların şikayetlerini sıklıkla dinliyordu.Bunun yanında yeni bütçe tasarısı Katalan bölgesinin bütçesinin %18.5 oranında arttırılmasını öngörüyordu. Ekonomi bakanı Maria Jesus Montero meclisteki oturumda ayrılıkçıların bütçeyi reddetmeleri halinde bunu halka açıklamak zorunda olduklarını söylemişti.

Bunlara rağmen 17 Katalan vekil bütçe aleyhine oy kullandı.Bu dava sürecenin verdiği duygusal ortamın etkisiyle gerçekleşmişe benziyor.Katalanlar Sanchez’den Katalonya’da self-determination ilkesinin işletilmesi için uluslararası bir arabulucuya izin vermesini istiyordu.Sanchez’in kısa başbakanlığında en büyük hatası bu teklifle çok fazla ilgilenmesi oldu.Sanchez uluslararası bir gözlemciye onay vereceğini söylüyordu.Ancak gözlemci statüsü ayrılıkçılar için yeterli değildi.Muhalifler ise bunu Katalanlar’a sorunu uluslararası hale getirmesi için verilen bir imtiyaz olarak yorumladı.Sanchez bunu üstüne hızla geri çekildi ve ayrılıkçı Katalanlar ile görüşmeleri durdurdu.

Bağımsızlık referandumu zorlu bir süreç olan anayasa değişikliği olmadan imkansız.Bu siyasal olarak da başarısız bir girişim İspanyolların büyük çoğunluğu ve Katalanların önemli bir kısmı ülkenin bölünmesine karşı.Uluslararası hukuk ileri demokrasi ülkelerinde self-determination kuralını tanımıyor.Hükümet bütçe tasarısı ile referandumu takas etmeyeceklerini önceden açıklamıştı.

Madrid’de üç sağ parti 10 Şubat’ta bir miting düzenledi.Birleşik İspanya pankartlarıyla erken seçim çağrısı yapıldı.Eski başbakan Rajoy’un yerine Muhafazakar Parti’nin liderliğini üstlenen Pablo Casado abartılı bir dil kullanıyor.Casado bu ay Başbakan Sanchez’i yalancılık,ihanet ve canilik ile suçladı.

1000x-1

Sánchez, birkaç kez, eğer bütçesi reddedilirse, teorik olarak Haziran 2020’ye kadar sürecek olan parlamentonun ömrünü kısaltacağını söylemişti. Nisandaki seçimlerde  bütçeyi klasik sağ-sol rekabetinin ana konusu yapmayı deneycektir.  Hükümeti, feminizmi (kabinesinin yarısından fazlası kadındır) ve İspanya’nın aktif bir uluslararası rol oynaması gerektiği konusundaki kararlılığı ile dikkat çekiyordu.Ancak Nisandaki seçimler Katalan davasının gölgesinde geçeceğe benziyor.Sanıklar siyasi tutuklu oldukları görüşünde.Savcı ise fikirleri değil eylemleri için mahkemede olduklarını açıkladı.Ayrılık karşıtları için  seçim Anayasayı korumak ve İspanya’yı bir arada tutmak için önemli.

Kamuoyu yoklamaları, oyların % 10 ila% 25’i arasında beş partiye veriyor. Bay
Sánchez etkili bir kampanyacı. Ancak başlangıçta, en muhtemel sonuç Vox tarafından desteklenen merkez sağ bir koalisyondur. Ayrılıkçıların bazıları uzun zamandır, savaşlarının İspanyol “faşizmine” karşı olduğunu iddia ediyorlar.

 

Orijinal Metin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s