Yeni Lider:Annegret Kramp-Karrenbauer

Almanya’da iktidar partisi Hıristiyan Demokrat Birliği 18 yıl sonra yeni bir lidere sahip. Hamburg’da düzenlenen konferansta Şansölye Angela Merkel’in yerine  parti lideri seçildi.Partinin kötü giden talihini tersine çevirme vaadinde bulunan Karrenbauer, en ciddi rakibi Freidrich Merz’in 482 oyuna karşın aldığı 517 oyla partinin yeni lideri oldu.

Kramp-Karrenbauer, altı hafta önce korkunç sıkıntılar geçiren bir partiyi devraldı. Korkunç eyalet seçim sonuçları, skandal anket sonuçları ve Sosyal Demokratlar (SPD) ile koalisyonunun sorunlu durumu, moralleri sekteye uğrattı ve Bayan Merkel’in istifa etmesi istendi.Merkel’in 29 Ekim’de parti lideri olarak istifa edip şansölye olarak kalma kararı değişim için gereken enerjiyi sağladı. Bir ay süren kampanya , 1971’den bu yana CDU liderliği için yapılan ilk gerçek yarışma, ve bu partiyi yeniden canlandırıyor gibi görünüyor. Merkel’le geçen neredeyse 20 yılın ardından parti ilk kez rekabete sahne olan bir seçim yaptı.

Annegret Kramp-Karrenbauer, sonraki genel seçimlerde partinin lideri olacak gibi görünse de bu hala onun eyalet seçimlerindeki başarısına bağlı.Gösterişten uzak bir isim olan Kramp-Karrenbauer oy kazanma konusunda başarılı.Fransa sınırında bir eyaleti 2011-2018 arasında yönetmeyi başardı.Parti liderliği seçimlerinde ise rakibi Merz’in aksine hatasız bir kampanya yürüttü.

Yeni lider Annegret Kramp-Karrenbauer’nin kampanya boyunca en büyük çabası üzerindeki Mini-Merkel imajını değiştirmeye yönelikti.Pragmatik ve uzlaşmacı yönleriyle birbirlerini andırsalar da iki isim arasında önemli farklılıklar da mevcut.AKK ekonomik olarak merkezci ancak sosyal görüşleri Alman Katolik muhafazakarlığından etkinlenmiş görünüyor. Kürtaj karşıtı olan AKK gen değişimine şüpheyle yaklaşırken eşcinsel evlilikleri çok eşlilik ve ensest ile karşılaştırılabilir görüyor. Bayan Merkel’in tartışmalı mülteci politikasına destek verdi, ancak özellikle kendi bölgesinde pek liberal değildi: Saarland hükümeti, bazı mültecileri, yaşlarını belirlemek için zorunlu X-ray ışınlarına maruz bıraktı. Dış politikada içgüdüleri, bir Saarlander’e (dilini iyi konuşur) yakışır biçimde,Fransız yanlısıdır.Ancak kampanyasında, Bay Merz’e göre dış politikaya daha az yer verdi.

Bayan Merkel seçimin bir diğer galibi oldu. Şansölye, bu yılın başlarında beklenmedik bir şekilde Bayan Kramp-Karrenbauer CDU genel sekreterliğii görevine atadı.Bu Merkel’in artık kendine bir halef belirlediğinin açık bir işaretiydi. Bu durum, partinin köklü isimlerini kaygılandırıyor.AKK’nin Bayan Merkel’in merkezci yaklaşımını sürdürme ihtimalinden memnun değiller. Özellikle de meclis başkanı olarak görev yapan eski bir maliye bakanı olan Wolfgang Schäuble. Merz’in arkasında birleşen bu grup küçük bir farkla kaybetti.

Bu parti içinde bir mini-isyan tehdidi yaratıyor.Kampanyanın sonlarında CDU üyelerinin agresifliği ve sosyal medya tepkileri endişe yarattı.Kramp-Karrenbauer’a destek veren ve Frankfurt CDU milletvekili olan Katja Leikert, yerel bölgedeki bazı Merz-destekçi üyelerinin sonuçları protesto ederek partiden  ayrılacağını söylüyor. Almanya’nın başka yerlerinde de benzer gelişmelerin yaşanmasından endişe ettiğini de ekliyor.

Bu gözardı edilemeyecek bir tehdit. Yine de Sayın Merz mağlubiyeti kabul ettiğini duyurduğu konuşmasında cana yakındı ve CDU liderlerinin arkasında birleşmek için iyi bir geçmişi var. Kramp-Karrenbauer ve Bayan Merkel arasındaki iyi ilişki, önümüzdeki aylarda verimli bir işbölümü vadediyor. Şansölye, politika ve seçimlere kendini adarken, CDU lideri parti konularına odaklanabilir.AKK parti içi muhalefeti de partiye dahile etmeye çabalayacak gibi.Seçim sonrası konuşmasında kaybeden adaylara kendileriyle birlikte çalışmaları konusunda çağrıda bulundu.

Bayan Merkel’in 2021’e kadar görevde kalma arzusnun gerçek olup olmayacağı kendi partisinden çok koalisyon ortakları mutsuz  SPD’ye bağlı.Gelecek Avrupa ve eyalet seçimlerinin sonucuna göre SPD koalisyondan ayrılabilir.Eğer gerçekleşirse yeni lider kendini beklediğinden çok daha önce seçim kampanyasında bulabilir.

Kaynak:The Economist

https://www.economist.com/europe/2018/12/07/angela-merkels-preferred-candidate-becomes-party-leader

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s