Avrupa’nın Yeni Umudu: Volt

Herkes, Avrupa Birliği’nin yeterince demokratik olmadığını konusunda hemfikir, ancak bu konuda ne yapılacağı konusunda ortak bir çözüm yok. 2016’da, Brexit referandumu şokuyla, Britanya’da eğitim görmüş bir grup genç Avrupalı, çözümün bir pan-Avrupa siyasi partisi olabileceğine karar verdi.Bu parlak fikrin adı Volt ve 30 ülkeden üyesi var. (AB üyesi 28 + İsviçre ve Arnavutluk) Volt önümüzdeki yıl parlamento seçimlerinde yarışacak.27 Ekim’de 450 üye Amsterdam’da toplanarak genç optimizmi ve çok dilli politika dolu parti programını onayladı.

DqrdzVlXgAAb4Rf

24 yaşındaki insan hakları aktivisti bir avukat olan ve partinin politika şefliğini yapan Colombe Cahen-Salvador Avrupa çapında partilerin en büyük sorununu hiç olmamaları olarak açıklıyor. Her ülkenin kendi partisi var. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde seçmenler, Avrupa düzeyinde gruplar oluşturan çeşitli ulusal partileri destekliyorlar. Vatandaşlar ne elde ettikleri konusunda emin olamıyorlar, çünkü Almanya’nın merkezci Hristiyan Demokratları için verilen bir oy , Macaristan’ın popülist Fidesz partisi için de bir oy anlamına geliyor.Çünkü bu partiler merkez sağcı bir EPP grubunda ortaklar.Yeni bir sol hareket olan DIEM25, farklı ülkelerdeki partilerin tek bir platformda buluşmasını sağlayarak bunu düzeltmeye çalışıyor.

Alman Damian Boeselager ve Cahen-Salvador ile partinin kurucusu olan eski McKinsey danışmanı 26 yaşındaki Andrea Venzon Volt’un tüm Avrupa’da aynı isimde olduğunu ve aynı politikaları güdeceğini söylüyor.Volt 18 ay boyunca internet grupları üzerinden çalışmalar yürüttü.Eşcinsel evliliğine bakış ve küresel ısınmayla mücadele ile ilgili konularda farklı görüşler olsa da  AB çapında bir göçmen sistemi ve şirket yönetim kurullarında cinsiyet kotası konusunda hemfikirler.

DqnHq5wXgAIRNAE

Volt’un önünde hala ciddi engeller var.Sadece 10 ülkede kayıtlılar ve hepsinde aday çıkarabilecekleri konusunda emin değiller. Yeşiller ve liberal partiler gibi yerleşik AB yanlısı gruplardan oy almak için mücadele edecek.Ancak lehlerine olan durumlar da var.Genç zeki ve ekranlarda iyi görünen liderleri ve demokrasi çağına uygun aşağıdan yukarıya işleyen bir sistemleri var.Ayrıca, pragmatik ve idealist arasındaki çizgi her zaman çok açık değildir. Örneğin, Volt, birliğin yüksek çeviri maliyetlerini azaltmak için parlamento üyelerinin akıcı seviyede İngilizce’ye sahip olmasını şart koşuyor.

https://www.economist.com/europe/2018/11/03/volt-wants-to-become-the-first-pan-eu-political-party

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s