Haftanın Özeti-20 Ekim 2018

Orta Doğu ve Afrika

united-states-of-america-flag-icon-32 saudi-arabia-flag-icon-32ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Suudi Arabistan’ı ziyaret ederek veliaht prens Muhammen bin Salman ile buluştu.Salman, Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasından beri gözetim altında.Türk yetkililer Prensle ilişkisi olan bir grup Suudi tarafından öldürüldüğünü düşünüyor.Türkiye’yi de ziyaret eden Pompeo Suudlar’ın yanlış bir iş yapan herkese bedelini ödeteceklerinin sözünü verdiğini söyledi.

7795BFD1-505A-44A1-AE38-FDF6ADA3135E_cx0_cy5_cw87_w1023_r1_s

israel-flag-icon-32İsrail Gazze Şeridindeki bölgeye 20 füzeyle saldırdı.Hamas tarafından kontrol edilen bölgeden İsrail sınırlarındaki bir eve atılan roket gerekçe gösterildi.Bunun öncesinde İsrail sınırı geçmeye çalışan 7 Filistinlinin öldürülmesi Gazze’de protestolara neden olmuştu.

congo-democratic-republic-of-the-flag-icon-32Dünya Sağlık Örgütü Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki ebola salgını için Acil durum ilan etmeye gerek görmedi.Ancak endişelerini koruduklarını bildirdiler.Virüsten etkilenen 181 kişiden 140’ı hayatını kaybetti.

nigeria-flag-icon-32 Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Boka Haram’ın kaçırdığı ikinci ebeyi de öldürdüğünü duyurdu.Mart ayında iki kadın Boka Haram tarafından kaçırılmıştı.

somalia-flag-icon-32 united-states-of-america-flag-icon-32ABD Somali’deki Cihatçı örgüt El-Şebab’a yaptığı operasyonda 60 teröristi öldürdü.Bu 2017 Kasım ayında 100 teröristin öldürüldüğü saldırıdan sonra en büyük saldırı oldu.

Avrupa

france-flag-icon-32 Emmanuel Macron kabineyi yeniledi.Macron başbakan ve hükümeti sola çekmek isteyen  bazı diğer isimlerle girdiği mücadeleyi kazanmış görünüyor.Bunlara rağmen Macron’a olan destek düşük.

indir

turkey-flag-icon-32Pastor Brunson Türk Mahkemesi tarafından serbest bırakıldı.Bu ABD-Türkiye ilişkilerinde önemli bir sorunu ortadan kaldırmış oldu.Ancak Türkiye’nin Rusya’dan almayı planladığı hava savunma sistemi hala sorun teşkil ediyor.

germany-flag-icon-32Alman eyaleti Bavyera’da yapılan seçimler Merkel’in partisinin müttefiği Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi ve Sosyal Demokratlar için aşağılayıcı sonuçlarla bitti.Sosyal Demokratlar ancak beşinci olabildi.Yeşiller ve aşırı sağcı AfD seçimi başarıyla tamamladı.

russia-flag-icon-32Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da bir öğrenci silahlı saldırı düzenledi ve 19 kişiyi öldürdü.

Asya

china-flag-icon-32Çin’in Şincan bölgesindeki bir yetkili, Müslüman Uygurların “mesleki eğitim” merkezlerinde tutulduğunu itiraf etti. Komünist Partinin çok dindar olduğunu düşündüğü yüz binlerce Müslümanı, terörizmden caydırmak için resmi kamplara kapattığı düşünülüyor.

india-flag-icon-32Hindistan’da devlet bakanı M.J Akbar cinsel taciz suçlamalarının ardından istifa etti.Akbar ülkeyi etkisi altına alan #MeToo hareketinin etkilediği en yüksek profilli isim oldu.Akbar ismini temize çıkarmaya odaklanacağını söyledi.Akbar bu iddiları yayınlayan gazeteciye hakaret davası açtı.

malaysia-flag-icon-32Enver İbrahim ara seçimden sonra, Malezya parlamentosunda yemin etti. Eski bir muhalif olan Bay Anwar, daha önce sahte eşcinsellik suçlamalarından dolayı hapse atılmıştı, 93 yaşındaki Mahathir Mohamad’ın istifasının ardından göreve başlaması bekleniyor.

vietnam-flag-icon-32Vietnamlı aktivist Nguyen Ngoc Nhu Quynh mahkeme tarafından serbest bırakıldı ve Amerika’ya dönmesine izin verildi.Mother Mushroom lakabıyla bilinen Nhu Quynh devlete karşı suç işlediği gerekçesiyle içerdeydi. (Yolsuzluk ve Çevre Kirliliği ile ilgili yazıyordu.)

_96730483_13310585_1062962560460267_5683344740373220022_n

K.Amerika ve G.Amerika

united-states-of-america-flag-icon-32Harvard’ın Asyalı-Amerikalılara karşı ayrımcılık yapıp yapmadığını belirlemek için Boston’da bir duruşma başladı. Davacılar, Harvard’a başvuran Asyalı adayların akademik testlere parlak bir şekilde başvurduklarını, ancak subjektif puanlarda başarısız olduğu iddiasında. Davanın muhafazakar çoğunluğa kavuşan  Yüksek Mahkemeye ulaşması bekleniyor.

united-states-of-america-flag-icon-32Washington eyaletindeki en yüksek mahkeme, “keyfi ve ırkçı ” olduğunu tespit ettiği idam cezasını kaldırdı. Ölüm sırasındaki sekiz erkeğin cezaları ömür boyu hapis cezasına çevrildi. Washington ölüm cezasını kaldıran 20. Amerikan eyaleti oldu.

united-states-of-america-flag-icon-32Donald Trump 3000 kişinin Honduras’tan Guetamala’ya geçmesinin ardından Honduras’ı para yardımını kesmekle tehdit etti.Trump Guetamala ve El Salvador’u mültecilerin geçmelerine izin vermeleri durumunda cezalandıracağını açıkladı.Trump hükümeti geçtiğimiz yıl  Honduras’a göçü önlemek için 175 milyon $ bağışlamıştı.

el-salvador-flag-icon-32 (2)Papa Francis 1980’de ordu destekli bir ölüm mangası tarafından öldürülen Papaz Oscar Romero’ya azizlik bahşetti.Oscar Romero fakir halkı korumuş ve solcu gerillalarla mücadele eden orduyu eleştirmişti.Katilleri asla cezalandırılmadı.

momeerp

canada-flag-icon-32Kanada eğlence amaçlı Esrar kullanımını serbest bıraktı.Kanada ülke çapında esrarı serbest bırakan ikinci ülke ,Uruguay’ın ardından, oldu.Hükümet 18 yaş sınırı belirlerken eyaletleri sınırı yükseltme konusunda serbest bıraktı.Tıbbi amaçla kullanım 2001’den bu yana serbest.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s