Kaşıkçı – Orta Doğu Tarihi Boyunca Anılan Bir İsim

Osmanlı İmparatorluğu’ndan, Usame bin Ladin ile görüşmeye kadar, “Kaşıkçı” ailesinin bağları entrikalarla örülü.

 

181009-woodruff-jamal-hero_tydziv_edited-1920x900.jpg
Cemal Kaşıkçı

 

Cemal Kaşıkçı’nın aile tarihi, Suudi Arabistan konsolosluğunda gizemli bir şekilde kaybolmasından çok önce de Orta Doğu’daki siyasi entrikalarla ve tanınmış isimlerle bağlantılıydı.

Türkiye’de(İstanbul) bir anda ortadan kaybolan ve Suudiler tarafından öldürüldüğü söylenen Washington Post köşe yazarının, epey kalabalık, yüksek zümrelerle haşır neşir olan bir akraba listesi var. Kendisi de kraliyet mahkemesinin muhalifi olmadan ve krallığın ABD ve Türkiye ile ilişkilerini bulandıran şüpheli bir şekilde ortadan kaybolmadan önce, Suudi cemiyetinin önemli bir üyesiydi.

Akrabalarının bazıları meşhur, bazıları da kötü şöhretliydi. Kaşıkçı ailesi, günümüz Türkiye’sinin kalbi olan Anadolu’dan ayrıldıktan sonra yüzyıllar boyunca İslam’ın kutsal topraklarında Osmanlı İmparatorluğu’na hizmet etti. Bir dedesi, 20. yüzyılın başlarında Osmanlılar tarafından terk edilen bugünkü Suudi Arabistan’ın ilk hükümdarı Kral Abdülaziz El Suud’un kişisel doktoru oldu.

Doktorların oğullarından biri, sonradan silah tüccarı olan Adnan Kaşıkçı, Ronald Reagan’ın yönetimini sarsan İran-Kontra skandalıyla ilgisi nedeniyle bir şöhrete sahip oldu. Ancak, 1980’lerde kariyerinin zirvesinde, dünyanın en büyük özel jetleri ve süper yatının yanı sıra İspanya’daki Marbella Tepesi’nin tümüne sahipti. İş imparatorluğunu canlı tutmak için abartılı partilerinde başkanlara ve prenslere ev sahipliği yaptı.

 

e0bb0b3c-4b74-11e7-a3f4-c742b9791d43.jpg
Silah Tüccarı Adnan Kaşıkçı

 

Ancak talihi, onu, yatını da içeren tüm varlıklarını satmaya zorladı. Adnan Kaşıkçı’nın yatı sonunda Donald Trump adında bir gayrımenkul yatırımcısı tarafından satın alındı ve adı “Trump Princess” olarak değiştirildi.

Kralın doktorunun bir torunu 1997 yılında Paris’te bir tünelde araba kazasında hayatını kaybeden Prenses Diana’nın yine aynı araba kazasında can veren sevgilisi Dodi Fayed idi. Cemal Kaşıkçı’nın kendisi ise, Sovyet işgalcileriyle savaşmak için Afganistan’a giden Usame Bin Ladin ile onun evinde yaptığı röportajı sayesinde ün kazanmıştı.

Adnan ve babası Muhammed gibi, Cemal Kaşıkçı da akıl ve etkilerinden dolayı Suud Hanedanlığı tarafından samimi bir davet aldı. Büyük bir gazete olan Al Watan’ın editörlüğünü yürüttü, resmi ve resmi olmayan görevlerde güvenilir bir danışman olarak fikirleri alındı.

Kaşıkçı’nın bir kraliyet müttefiği, Suudi istihbarat teşkilatına 20’den fazla yıl önderlik eden (ve Suudi saldırganların yoğunlukta olduğu 11 Eylül olaylarından kısa bir süre önce istifa eden) Prens Türki El Faysal idi. Prens Türki’nin, Suudi Arabistan’ın 2000’li yılların başından itibaren ABD ve İngiltere büyükelçisi olarak görev yaptığı sırada Hasan Kaşıkçı resmi düzeyde danışmanlık görevine devam etti.

 

317266322_1-5.jpg
Siyasetçi Türki bin Faysal el Suud

 

2017 Haziran’ına doğru Suudi Handanlığı’nın gözünden düşmeye başlayan Kaşıkçı, kendi özgürlüğünü korumak amacıyla ülkesinden ayrıldı. ABD’ye yerleşti, burada Washington Post’a, tahtın arkasındaki güç olan Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ı eleştiren yazılar yazdı.

Türk tarihçi Murat Bardakçı’ya göre, atalarının, üç yüzyıl önce Suudi Arabistan’ın Kızıldeniz kıyısındaki Hicaz vilayetine göç etmeden önce Türkiye’nin Kayseri bölgesinden geldiğine inanılıyor. Khashoggi soyadı, Türkçe’de kaşıkçıdır.

Kaşıkçılar Türkiye ile ilişkilerini sürdürdüler, isim Türk basınında düzenli bir şekilde ortaya çıkıyor. Ailenin bir başka üyesi Hasan Kaşıkçı, İstanbul’da bir gece kulübünde 39 kişinin katledildiği bir gece kulübüne(Reina) düzenlenen terör saldırısından sağ kurtulduğu haberini vermişti.

2015 yılında Kaşıkçı ile çalışan eski bir meslektaşı, onun uzun bir süredir Ortadoğu için Türk modelinin hayranı olduğunu ve son yıllarda demokrasi ile İslam arasında bir arada bulunan mükemmel bir örneği oluşturduğunu düşündüğünü söyledi.

 

indir.jpg

 

Ancak Kaşıkçı’yı İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’na gönderen şey nihayetinde “romantizm” oldu. Kaşıkçı’nın Türk nişanlısı Hatice Cengiz ile evlenebilmesi için birtakım kağıt işlerini halletmesi gerekiyordu. Suudi Arabistan ilk zamanlarda Cemal  Kaşıkçı’nın binadan zarar görmeden ayrıldığını söylerken, olay hakkında bir iç soruşturma başlatıldı. Suudi yetkililerin açıkladığı yeni bir olay örgüsü ise Kaşıkçı’nın beceriksizce yapılmış bir sorgu sonucu öldürüldüğünü gösteriyor. Şüpheciler ise bu cinayetin kraliyet ailesinin emriyle gerçekleştiğini savunuyor.

Cemal Kaşıkçı’nın uzun süredir arkadaşı olan ve aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yapan Yasin Aktay: “Muhammed bin Salman’ın gücü ele almasıyla başlayan dönem, kendisini bir fikir adamı olarak öne çıkarması için fırsat vermedi. Cemal, alternatif yönetim gücünün odak noktası olarak görülebilir.” dedi.

 

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s