Ankara-Washington hattında buzlar eriyor

Pastor Brunson salıverilmesinden 24 saat sonra kendini Beyaz Saray’da D.Trump ile bir toplantıda buldu.Ajanlıkla suçlanan Brunson’un serbest bırakılması ABD ve Türkiye arasındaki yüksek gerilimi sona erdirdi.Bunun yanında Washington-Ankara hattında taze bir başlangıç fırsatı yarattı.

Amerika da Türkiye de birbiri için oldukça önemli. Washington için Türkiye bir NATO üyesi ve Suriye’nin sınır komşusu.Geleneksel bir müttefik olan Türkiye milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yaparak mülteci krizinde kritik bir role büründü.Türkiye için Amerika ile ortaklık bölgenin dengesiz yapısı nedeniyle ciddi öneme sahip.

donald-trump-02-ap-mt-181014_hpMain_2_16x9_992.jpg

2016’da yaşanan darbe girişimi ABD-Türkiye ortaklığında bir dizi krize yol açtı.Erdoğan Amerika’da yaşayan Fethullah Gülen’i darbeden sorumlu tuttu. Bu süreçte pek çok insan tutuklanırken Brunson iki yıl boyunca hapiste kaldı.ABD bu duruma ekonomik yaptırımlarla karşılık verince Türk Lirası hızla güven kaybetti ve çöktü.

Brunson’un serbest bırakılması tüm sorunları çözmedi.Türk yönetimi ABD’nin Suriye’de destek verdiği Kürt güçlerin Türkiye’deki teröristlerin müttefiki olduğu konusunda ısrarcı.Amerika ise Erdoğan ve Putin arasındaki yakınlaşmaya ve iki ülkenin savunma sistemleri konusunda yaptığı anlaşmaya öfkeli.ABD bu durumun NATO üyeliği ile bağdaşmayacağı görüşünde ve yeni yaptırımlar uygulayabilir.Türk şirketleri Amerika’nın İran’a uygulayacağı yaptırımlardan da zarar görebilir. Bunların yanında içeride otokrasisini arttıran Erdoğan -kamu çalışanlarının tasfiyesi ve hapse atılan gazeteciler-  ABD’yi rahatsız ediyor.

Bu sorunların hepsinin üstünden gelmek mümkün olmayabilir.Ancak umutlu olmak için sebepler de var.Brunson krizinin sonlanması evanjelik oyları sorununu çözdü.Suriye’de savaş sona yaklaşıyor.Bu da ABD’nin Suriye’deki Kürt güçlerine desteği azaltacağı anlamına geliyor.Suudi Arabistan ile gerilmesi muhtemel ilişkiler ABD’nin bölgedeki bir diğer önemli güç olan Türkiye ile arasını iyi tutmasını gerektiriyor.Türkiye ise ciddi bir borç krizi içinde.Bu konuda ABD’nin iyi niyetine ihtiyacı var.

baskan-erdogan-trump-ile-gorusmeyecegini-acikladi-11204874_3600_amp

Yeni bir başlangıç için iki tarafın da kendini tutması gerekiyor.İdeal olan Türkiye’nin Rusya ile yaptığı füze anlaşmasını yeniden düşünmesi.Eğer Türkiye bu konuda ısrarını sürdürürse Trump ekonomik yaptırımlar konusunda temkinli davranmalı.Erdoğan -özellikle ABD, Türkiye’nin terörle mücadelesinde istihbarat ortaklığını sürdürürse- Suriye’deki Kürtlere olan destek konusunda sakin davranmalı.

Bu tür hamleler iki lider için de kolay olmayacaktır.İkisi de değişken ve duygusal liderler. Ancak iki ulusun da yararı için olması gereken bu. Biraz pragmatizm ve titiz politika izleme zamanı.

 

https://www.ft.com/content/a3c7103e-d06d-11e8-a9f2-7574db66bcd5

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s