Fransa’da Siyaset Reformları Gölgeliyor

Emmanuel Macron’un seçim kampanyası sloganı “en même temps” yani “aynı anda” idi.Hem iş adamlarını ve hem maaşlı çalışanları kucaklayacağının sözünü veren Macron her iki tarafın da işini kolaylaştıracak geniş çaplı reformları vaadlerine eklemişti.

Macron göreve başladığından beri reformlar dikkat çekici bir hızda yapıldı.Ancak belirleyici, yukarıdan aşağıya doğru  yönetim tarzı, ertelenen hane halkı vergi indirimleri, iletişim aksaklıkları ve popüler içişleri bakanı Gérard Collomb’un istifası, Fransa başkanının oy oranında  keskin bir düşüşe neden oldu.

20180714_EUC816

Macron’un politika hikayesinin kontrolünü yeniden kazanması için hızlı ve kararlı bir şekilde harekete geçmesi gerekse de (kabinenin yenilenmesi de masada), sorunlarının aşılmaz olduğuna inanmak için bir sebep yok.

Hükümeti vergi sistemlerinde ve iş kanunlarında çoktan reformlar yaptı. Kurumlar vergisi oranı, önümüzdeki yılki yüzde 33’ten yüzde 31’e ve 2022’de kadar yüzde 25’e düşürülecek.Servet vergisi ortadan kaldırıldı ve sermaye gelirleri üzerinden yüzde 30’luk sabit bir vergi uygulamaya kondu.

İşgücü piyasası reformunu, eğitim ve öğretimdeki değişiklikler ve son olarak devlet tarafından işletilen demiryolu şirketi SNCF’nin revize edilmesiyle ilgili düzenleme takip etti. Hükümet, geleneksel olarak Fransa’yı diğer Avrupa ekonomileriyle kıyaslandığında nispeten rekabetçilikten uzak tutan konulara odaklanmış durumda.

unemolırfrance

Fransa için eşi görülmemiş bu ekonomik reformlar olumlu sonuçlar üretiyor. Ancak  ateşli politik atmosfer bu başarıların göz ardı edildiğini gösteriyor.2000’den beri ilk kez Fransız imalat sanayii ilk kez istihdam yaratıyor. İstihdam oranı 1980’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış durumda ve şu an 62,7 istihdama sahip ABD’nin önünde 65,8 ile bulunuyor. Bu arada, Fransız hane halkının satın alma gücünün 2018’de yüzde 1,5’den fazla artması bekleniyor.

 

baptiste_lanne_anticaf_station_f-1-1024x576.jpg

Bu gelişmeler yabancı yatırımcılarda karşılık buldu.Doğrudan yabancı sermaye yatırımları hızla arttı ve bu alanda Almanya  ve İngiltere’nin gerisinde kalan Fransa farkı kapatmaya başladı.Bunun yanında hem Facebook hem Google Paris’te araştırma merkezleri kurdu.2017’de kurulan Station F bugün Avrupa’nın en büyük start-up merkezi haline geldi.

Fransa’nın kronikleşen zayıf mali durumu iyileşiyor. Enflasyon hariç tutulduğunda, kamu harcamaları 2018 yılında ilk defa 30 yıldan uzun bir süre sabit kaldı. Emeklilik ve borç servisi ücretleri dışında, harcamaların 2019’da yaklaşık % 0,5 düşeceği tahmin edilmektedir. Fransız hane halkı için 2018’deki genel vergi yükü 6 milyar Euro şirketler için yaklaşık 19 milyar Euro azaltılacak.

Macron reformlardaki ivmeyi korumakta kararlı.Emeklilik sistemindeki değişikliklerin yanı sıra işsizlik sigortası da çalışmaya teşvik edecek şekilde yeniden yapılandırılacak.Bu değişiklikler Fransa ekonomisinin önemli paradokslarından birini hedef alacak.Yüksek seviyelerden başlamış olsa da işsizlik düşme eğiliminde.Ancak pek çok sektörde iş gücü kıtlığı mevcut. Hükümet problemi tanımlamış durumda ve planlar buna göre yapılacak.

Kamu harcamaları sisteminin genel yapısı Macron’un en uzun mücadelesi olacak.Şimdiden ilerleme kaydedilmiş durumda ve Fransa’nın reforme edilemeyeceği Sdüşüncesi yavaş yavaş kayboluyor.Fransa’nın reformlara gösterdiği direnç,2003 yılında Şansölye Schroder’in  açıkladığı Agenda 2010 ile değişime başlayan ve Fransa’nın Avrupadaki en önemli ortağı olan Almanya ile arasında bir gerginliğe sebep oluyordu.

Oy oranlarındaki düşüşe rağmen, bu Agenda 2010’un bir tekrarı olmayacak.Schröder planı açıkladıktan iki yıl sonra koltuğu devretmek zorunda kalmıştı.Macron ise 2022’ye dek bir seçimle karşılaşmayacak.Reformlar işe yaramaya başladı.Daha da önemlisi Fransız halkının önemli bir çoğunluğu reformları onaylıyor.

 

https://www.ft.com/content/86784ddc-ce2d-11e8-8d0b-a6539b949662

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s