Haftanın Özeti – 12 Ekim 2018

Güney ve Kuzey Amerika

brazil-flag-icon-32Eski bir yüzbaşı olan Sağ aday Jair Bolsonaro,%46 oyla Brezilya’da seçimlerin ilk turunun kazananı oldu.İkinci turdaki rakibi ise %29 oy alan Sol İşçi Partisi adayı Fernando Haddad oldu.Meclis seçimlerinde Bolsanora’nun partisi Sosyal Liberal Parti sandalye sayısını 8’den 52’ye yükselterek meclisteki en büyük ikinci parti olmayı başardı.

united-states-of-america-flag-icon-32el-salvador-flag-icon-32Kaliforniya’da bir savcı Trump hükümetinin El Salvador Haiti Nikaragua ve Sudan’dan gelen ve geçici koruma statüsüne sahip göçmenleri sınırdışı etme planlarını bozdu.Hükümet ise bu ülke vatandaşlarına geçici korunma hakkı verilmesine artık gerek olmadığı görüşünde.

venezuela-flag-icon-32Venezuela’da Maduro’ya suikast girişimiyle suçlanan meclis üyesi Fernando Alban istihbarat servisinde gözaltındayken hayatını kaybetti.Hükümet yaptığı açıklamada Alban’ın genel merkezliğin 10.katından atlayarak intihar ettiğini duyurdu.Muhalefet ise hükümeti cinayetle suçluyor.

peru-flag-icon-32Peru kongresinde en büyük parti olan Halk Kuvvetlerine liderlik eden Keiko Fujimori, bildirilmemiş kampanya bağışlarını araştıran savcılar tarafından gözaltına alındı. Mahkeme geçtiğimiz günlerde , insan hakları suçları nedeniyle 25 yıl hapis cezasına çarptırılan eski bir başkan olan babası Alberto Fujimori’ye verilen af kararını bozmuştu.

united-states-of-america-flag-icon-32Florida’yı Micheal Kasırgası vurdu ve bölgede son 100 yılda yaşanan en sert kasırga olarak tarihe geçti.Meksika Körfezi üzerinde birkaç gün içinde hızla güçlenen kasırga yetkilileri hazırlıksız yakaladı.

united-states-of-america-flag-icon-32Brett Kavanaugh 1881’den bu yana en düşük destekle (50-48) ABD Yüksek Mahkeme üyeliği onayı için yeterli desteğe ulaştı.

china-flag-icon-32united-states-of-america-flag-icon-32Bir Çinli istihbarat elemanı , Belçika’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne iade edildi ve burada Amerikan havacılık şirketlerinin ticari sırlarını ele geçirmek için casusluk yaptığı suçlamasıyla mahkemeye çıkacak. İlk kez Çinli bir casus ABD’ye mahkemeye getirildi.

united-states-of-america-flag-icon-32Nikki Haley’in istifasının ardından Beyaz Saray , BM elçiliği pozisyonu için yeni bir isim arıyor.Nikki Haley bu yılın sonuna kadar görevde kalacak.

Asya

pakistan-flag-icon-32Pakistan hükümeti, ödemeler dengesi krizini kolaylaştırmaya yardım etmek için IMF’ye kredi başvurusunda bulundu.İki aydır görev yapan Başbakan Imran Khan, daha önce hükümetin IMF yerine “dost ülkeler” den borç alabileceğini öne sürmüştü.

india-flag-icon-32Hindistan’da #MeToo hareketi güç kazanmaya devam ediyor.Pek çok kadın sinema yöneticilerini aktörleri ve gazete editörlerini tacizle suçluyor.Son olarak 4 kadın eski bir gazeteci olan devlet bakanı M.J Akbar’ın kendilerini taciz ettiğini açıkladı.

south-korea-flag-icon-32Güney Kore’nin eski devlet başkanı Lee Myung-Bak yolsuzluk suçlamalarından dolayı 15 yıl hapis cezası aldı. Bu eski başkanın bu yıl aldığı ikinci ceza oldu.

united-kingdom-flag-icon-32china-flag-icon-32Hong Kong’daki yetkililer, İngiliz gazeteci Victor Mallet’in çalışma vizesini yenilemeyi reddetti. Kararın gerekçesi açıklanmadı.

china-flag-icon-32Çin, Interpol başkanı Meng Hongwei’ni tutukladığını doğruladı. Bay Meng, bir ziyaret için Pekin’e döndükten sonra Eylül ayı sonunda ortadan kayboldu. Çin sonunda rüşvet suçlamasının araştırıldığını söyledi. Hongwei İnterpol başkanlığından istifa ettiğini bildirdi.

Orta Doğu ve Afrika

south-africa-flag-icon-32Güney Afrika’nın maliye bakanı Nhlanhla Nene,kayırma ve yolsuzluk iddialarının merkezinde bulunan Gupta ailesiyle daha önce açıkladığından daha sık görüştüğü gerekçesiyle istifa etti. Nene’in yasa dışı ya da ahlaksız bir şey yaptığını gösteren bir işaret yoktu. Onun yerine eski merkez bankası başkanı Tito Mboweni geçti.

cameroon-flag-icon-32İngilizce konuşulan bölgelerden gelen birkaç haber dışında Kamerun barışçıl bir cumhurbaşkanlığı seçimi yürütüyor.Oyların sayılması iki hafta sürecek.

Avrupa

turkey-flag-icon-32saudi-arabia-flag-icon-32Türk yetkililer, önde gelen bir gazeteci ve muhalif olan Cemal Kaşıkçı’nın Kraliyetten gelen emirler üzerine Suudi ajanları tarafından öldürülüp parçalandığını düşündüklerini söylediler.

bulgaria-flag-icon-32Bulgaristan’da ünlü gazeteci Viktoria Marinova tecavüze uğradıktan sonra öldürüldü. Geçtiğimiz ay, AB sübvansiyonlarının kötüye kullanılmasını içeren büyük bir dolandırıcılık davasıyla ilgili bir televizyon programına ev sahipliği yapmıştı. Bu, Avrupa’da yolsuzluğu soruştururken öldürülen üçüncü gazeteci oldu.

russia-flag-icon-32united-states-of-america-flag-icon-32Uluslararası Uzay İstasyonuna giden Rus ve Amerikalı olan iki astronot, roket arızasını atlatmayı başardı. Kapsül güçlendiriciden ayrıldı ve Kazakistan’a güvenli bir şekilde indi.

united-kingdom-flag-icon-32İngiltere’de mahkeme pastanın üzerine eşcinsellikle ilgili bir yazı yazmayı reddeden fırıncıyı haklı buldu.Mahkeme müşterisine cinsel kimliği nedeniyle hizmet sunmayı reddettiği iddialarını haksız bularak istenilen mesajı yazmak istememesini düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirdi.

united_nations32s32BM destekli Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli hükümetleri, Dünya’nın sıcaklığını, sanayi devrimi öncesi seviyelerinin 1,5 + derece içinde tutmak için harekete geçmeye çağırdı; 2015’in Paris iklim anlaşmasında kabul edilen 2 dereceye kıyasla çok daha alçak bir hedef.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s