Gazeteci Kaşıkçı Nerede ?

Suud İstibdadı İstanbul’a Uzandı

5 gündür arkadaşları ve meslektaşları sürgünde yaşayan tanınmış gazeteci Cemal Kaşıkçı’dan haber alamıyor.Kaşıkçı 2 Ekimde bazı belgeleri toplamak üzere Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğunu ziyaret etti.Güvende hissetmeyen Cemal Kaşıkçı nişanlısına dışarıda beklemesini ve ortaya çıkmazsa Türk hükümetinden birini aramasını söyledi.O günden sonra kendisinden haber alınamadı.Yakınları gözaltına alındığından ya da Suudi Arabistan’a kaçırıldığından endişe ediyor.

jamal khasgaahi

Hafta sonu Türk polisi, çok zalim bir iddiada bulundu: İddiaya göre kaşıkçı , Suudi Arabistan’dan gelen ajanlar tarafından konsolosluğun içinde öldürüldü.Cesedin kaçırıldığını düşünen Türk polisi bunun için konsolosluk araçlarından birinin kullanılmış olabileceğini ekledi. Suudiler buna “asılsız bir iddia” diyor ve Kaşıkçı’nın konsolosluğu güvenli bir şekilde terk ettiğinde ısrar ediyorlar. Her iki taraf da henüz  kanıt sunmadı. Ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da karışıklığa katkıda bulundu ve hala olumlu bir sonuç beklediğini söyledi. Türk müfettişler, konsolosluğun dışında olanları ortaya çıkarmak için parçaları bir araya getirmek için çalışıyor. İçeride ne yaşandığı hala gizemini koruyor. (İşlerine geldiği şekilde Suudiler konsolosluğun CCTV kameralarının görüntü kaydetmediğini söylüyorlar.)

Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı’yı neden ortadan kaldırmak isteyebileceği sır değil.Kaşıkçı Prens Muhammed bin Salman’ın muhaliflerinden biri.Sık sık Arapça yazılar yazdı, Washington Post’ta düzenli bir köşeye sahip olan ünlü gazeteci sayısız diplomat ve gazeteci ile yakın ilişkiler kurdu. Bir yıldan uzun süredir Suudi Arabistan’da artan baskıyı eleştirmek ve Yemen’deki savaşa son vermek için Washington Post’taki köşesini kullandı. Ama pek de radikal sayılmazdı. Kaşıkçı kraliyet ailesinin üyelerine yakın ve  Suudi seçkinlerinin bir parçasıydı. 2000’lerde Suudi Arabistan’ın İngiltere ve Amerika büyükelçisi olan eski bir istihbarat şefi olan Türki El Faysal’a danışmanlık yaptı. Çoğu zaman eleştirisinin nasihat ve dostça danışmanlık amaçlı olduğunu ve  monarşiyi reddetmediğini söylüyordu.

Kaşıkçı’nın kaybolması bağlantıları nedeniyle ses getirdi ancak sıra dışı bir olay değil. Veliaht Prens  geçen yıl bir yolsuzluk taramasında 100’den fazla kraliyet üyesi ve bakanı gözaltına aldı. Düzinelerce eylemci hapiste çürüyor ve bazıları ölüm cezasına çarptırılabilir. Geçtiğimiz Kasım ayında  Lübnan başbakanı  Saad Hariri Suudi Arabistan’da iki hafta esir kaldı.  Kaşıkçı’yı Türkiye dışına çıkarmışsa bu ilk kez yaşanmış olmayacak.Mart ayında bir kadın hakları savunucusu olan Loujain el-Hathloul, Abu Dabi’de gözaltına alındı ve hızla Suudi Arabistan’daki hapishaneye götürüldü.

Bir muhalifi yurt dışında öldürmek, daha önce Londra’daki elçiliklerini muhaliflere şiddet saçmak amacıyla kullanan Saddam Hüseyin ve Muammer Kaddafi’nin de uyguladığı bir taktik.İddialar doğruysa, Suudi muhaliflere karşı açık ve acımasız bir mesaj. “Devlet sizi her yerde bulabilir.”  Diğer Araplar da bunu duydu. Avrupa’da yaşayan  bir Suriyeli aktivist, kendi büyükelçiliğine planladığı ziyaretten vazgeçtiğini söyledi.

p05mgpk8

Körfez ülkelerine karşı Katar’ın yanında yer alan Erdoğan’ın Suudi Arabistan ile arası pek iyi değildi.Otoriter Erdoğan rejimi de gazeteciler konusunda kötü bir karneye sahip.Türkiye hapisteki gazeteciler sıralamasında dünyada ilk sırada.Suudiler Türkiye’nin soruşturmasını itibarsızlaştırmak için bu durumu kullanmaya başladılar.Prens Muhammed Erdoğan’dan gelecek diplomatik bir girişimi çok umursamayabilir.

Diğer reaksiyonlar Prens için daha çok önem taşıyor olabilir.Eğer Prens İstanbul’da bir muhalifi kaçırmış veya öldürmüşse  iş dünyası liderleri bu ay Riyad’da yapılacak büyük bir yatırım konferansına katılmayı tekrar düşünebilirler Kaşıkçı’nın yaşadığı Amerika’da, birkaç Kongre üyesi öfkesini dile getirdi. Demokrat bir senatör olan Chris Murphy, “Bu doğruysa, ilişkimizde temel bir kopuşu temsil etmelidir” diyor. Donald Trump daha az rahatsız olabilir. Suudi’ye yakın, Türkiye’yle sert bir bakışı var ve tam olarak insan hakları ya da basın özgürlüğü meraklısı değil.

Son soru Suudilerin nasıl tepki gösterecekleri. Prens Muhammed,’in planlarının bazı bölümleri zayıf gidiyor olsa da, evde güçlü bir destek görüyor. Dış politikaları, Katar’ın ablukası gibi yanlış atılımlardan Yemen’deki savaş gibi felaketlere kadar uzanıyor. Ancak kültürel reformları – kadınlara araba kullanma, sinema ve konserlere izin verme hakkı – çok popüler ve onu eleştirmek için çok az bağımsız isim var.Kaşıkçı yakın zamanda Prensi çevreleyen tarikattan yakınmıştı.”Medya sorunların tartışılmasına izin vermiyor,çünkü bu zayıflıkları ortaya çıkarır.” Şimdi Kaşıkçı’nın kendisi saklanması gereken bir problem haline geldi.

 

https://www.economist.com/middle-east-and-africa/2018/10/07/saudi-arabias-repression-reaches-istanbul

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s