Rekor Enflasyonun Nedenleri

Türkiye’de tüketiciler ve iş dünyası Lira’nın yaşadığı krizi çok sert hissetti. Ülkede enflasyon son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Tüik’in Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre fiyatlar geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %25 artmış durumda.Temel ihtiyaçlardan gıda 27,7 artış gösterirken sağlık hizmetleri 14,7 artış gösterdi.

En yüksek artış mobilya ve ulaşımda görüldü.Her iki kalemde de artış yüzde 35’in üstüne çıktı.

http_com.ft.imagepublish.upp-prod-eu.s3.amazonaws (1)

27766_img_3_12_03.10.2018-1051190499

Sadece bir ayda gıda fiyatları %6,4 arttı.Ulaşım masrafları ise geçtiğimiz aya göre %9,15 arttı.Bu Türk halkının yaşadığı ilk ciddi enflasyon değil.Ülke son 7 çeyrekte iki haneli enflasyon yaşadı.Bunun en büyük sorumlusu ise hızla değer kaybeden Türk lirası.

Ülkede son iki yıl oldukça çalkantılı geçti.2016’da yaşanan darbe girişimi,Erdoğan’ın düşük faiz ısrarı üzerine yaşanan endişeler ve son olarak Washington ile yaşanan diplomatik kriz.Yatırımcıların ülkeye güveninin düşmesi 2016’dan bu yana Lira’nın değerinin yarısını kaybetmesine neden oldu.

http_com.ft.imagepublish.upp-prod-eu.s3.amazonaws (2)

Gelişen Piyasalar grubunda en kötü para birimi performanslarından biri Türkiye’ye ait.

http_com.ft.imagepublish.upp-prod-eu.s3.amazonaws (3)

Lira’nın hızlı değer kaybı fiyatları hızla yükseltti ve bir zamanların hırslı ekonomisine olan güveni sarstı.

Dolarla fiyatlanan petrol fiyatları Türk üreticisi ve tüketicisini oldukça zorluyor.Bu sene petrolün dolar bazında fiyatı %27 artış gösterirken Lira ile ödeme yapanlar için maliyet iki katına çıkmış durumda.

http_com.ft.imagepublish.upp-prod-eu.s3.amazonaws (4)

Bu artış maliyetleri toptan satışlarda da etkiledi.Türk üreticiler için enerji  maliyeti geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %80 artış gösterdi.Toplam maliyet artışı ise %46 olarak hesaplandı.Üreticiler genellikle bu fiyatı müşterilere yansıtarak ayakta kalmaya çalışıyor.

http_com.ft.imagepublish.upp-prod-eu.s3.amazonaws (5)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 25 Ekim’de yeni bir toplantı gerçekleştirecek.Enflasyonu durdurmak için yeni bir faiz arttırımına gidilip gidilmeyeceği merak konusu.Geçtiğimiz ayki toplantıda faizler %6,25 arttırılarak %24’e çekilmişti.http_com.ft.imagepublish.upp-prod-eu.s3.amazonaws (6)

Merkez Bankasının hamleleri daha önce yüksek faize karşı olduğunu açıklayan Erdoğan’ı memnun etmedi.Türkiye Cumhuriyeti​ Hazine ve Maliye Bakanı  Berat Albayrak yüksek enflasyonla mücadele için yapacakları hamleleri önümüzdeki hafta duyuracağını açıkladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s