Marksist Çinli Öğrenciler Baskı Altında

Geçtiğimiz Mayıs ayının ilk günlerinde Çinli yöneticiler Karl Marx’ın 200.doğum gününü kutlamak için ellerinden geleni yaptılar.Bu bir sürpriz değil.Komünist Parti  Alman filozofun devrimci ideolojisinin öncüsü olduğunu her fırsatta vurguluyor.Parti Başkanı Xi Jinping  Marksist bir çalışma oturumunda diğer liderleri yönetti. 300’den fazla Marksist bilim adamı, Çin’in en prestijli kurumlarından biri olan Pekin Üniversitesi’nde düzenlenen büyük bir konferansa katıldı.

maxresdefault

Bunların ardından 21 Eylül’de öğrenciler tarafından yönetilen bir Marksist topluluğun kapanmak üzere olduğunu duyurması tuhaf görünebilir.Kulüp tarafından sosyal medyada yayınlanan bir mesajda, grubun kendilerini denetlemesi için ihtiyaç duydukları danışman fakülte üyesini bulmakta sıkıntı çektiği belirtiliyor (Çin’de öğrenci toplumlarının karşılaştığı yıllık bir teçhizat). Kulübün sonunda bir Marksizm alanında çalışmayan bir akademisyen bir destekçi bulduğunu, ancak yetkililerin bu çözümü reddettiğini söyledi. Ertesi gün, bir doğu kenti olan Nanjing’deki bir üniversitedeki genç Marksistlerin de zorluklarla karşılaştıkları duyuruldu. Pekin’in başka bir üniversitesindeki Marksist bir topluluk, aynı sorunla mücadele ettiğini söyledi.

Son yıllarda parti, gazeteciler, avukatlar ve potansiyel sorunlu kişiler olarak gördükleri diğer kişiler üzerindeki kontrolleri sıkılaştırdı.Şimdi de partiyle aynı bayrağı taşıyan ancak bu bayrağı partiyi eleştirenlere bir sopa olarak kullanmak yerine toplumun ezilen gruplarını korumak için kullanan Marksist gençler kontrol altında.Geçtiğimiz Kasım ayında Pekin Üniversitesi’ndeki eski bir kulübün üyesi olan 20 yaşındaki Zhang Yunfun, güneydeki Guangzhou şehrinde bir üniversitede düzenlediği Marksist bir çalışma sırasında tutuklandı. Kamu düzenini rahatsız ettiği için altı aylık hapis cezasına çarptırıldı.

Ülkenin yöneticileri, Marksist bir canlanma düşüncesiyle titriyorlar. #MeToo aktivistleri, öğrencilerine seks talebinde bulunan profesörleri açığa çıkarma çabalarına çağırıyorlar. Bu yılın başlarında, çeşitli üniversitelerden yüzlerce öğrenci, güneydeki Shenzhen şehrinde fabrikalarında bir sendika kurmak istedikleri için işten atılan işçilere destek verdi. Birçok öğrenci Ağustos ayında yaşanan bu olaylarda tutuklandı (bazıları polis baskını öncesi fotoğraflandı).  Shenzhen’deki olaylar sırasında yetkililerin grubun kapanmak üzere olmasının nedeninin bu olaylar olduğunu ima ettiği grubun sosyal medya hesabından aktarıldı.

Herbert-Sim-Mao-Zedong-Illustration

Sonunda, kulübün mesajlarına sosyal medyada verilen destek, üniversiteyi tutumunu yumuşatmaya ikna etti. 26 Eylül’de topluluk nihayet kaydını tamamladığını ve üniversitenin Marksizm bölümünün başkanının onun sponsoru olacağını söyledi. Ama grup ve bunun gibi diğerleri, kesinlikle kısa bir tasma üzerinde tutulacak. Parti sadece gerçek Marksistlerden değil, aynı zamanda Pekin Üniversitesi’nin uzun tarihçesinden ve düzen karşıtı (anti-establishment)  hareketlerinin ön saflarından da korkuyor. Marksistler ilk olarak bir yüzyıl önce üniversitede bir çalışma grubuna başladığında, katılanlar arasında Mao Zedong adında bir kütüphaneci vardı.

 

https://www.economist.com/china/2018/09/29/officials-in-beijing-worry-about-marx-loving-students

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s