Brexit Takvimi: İngiltere’nin Ayrılık Planı

Birleşik Krallık ayrılıkta son düzlüğe yaklaşıyor.29 Mart 2019 Yerel Saat 23:00 itibariyle Birleşik Krallık Avrupa Birliğiyle olan birlikteliğini sona erdirecek.Ancak hala pek çok konu belirsizliğini koruyor.Brexit günü ne yaşanacak ? BK nasıl bir anlaşma ile ayrılacak ? Pazarlıkların ulaşacağı son nokta hala merak konusu.

Ekim 18-19

Bu zirve, Birleşik Krallık’ın bloktan ayrılması ve  gelecekteki ilişkilere dair bir açıklama için son bir fırsat olarak görülüyordu. Ancak Muhafazakâr Partinin yıllık konferansından  sadece iki hafta sonra olacak olması nedeniyle bir anlaşmada karara varılması için çok erken olabilir.

Kasım

İrlanda konusundaki çıkmaz Ekim ayında da çözülemezse  iki tarafın gelecekteki ilişkilerinin nasıl olacağını tasarlamak için daha fazla zamana ihtiyacı olacak.Bu durumda Kasım ayında olağanüstü bir toplantı gerçekleştirilebilir.

13-14 Aralık-Son Avrupa Konseyi

Yılın bu son toplantısında AB ve Birleşik Krallık arasında 50.maddenin işletilmesine dair anlaşmanın imzalanması öngörülüyor.Bu Tarih planlanan Brexit tarihinin gerçekleşeceği tarihten neredeyse üç ay önceye denk geliyor.

180720181812055538400

Ocak-Şubat (En geç)

Avam Kamarası, Bayan May’ın Brüksel’de kabul ettiği Brexit anlaşmasını – Brexit’in kader anı  –  bu tarihe kadar onaylamalıdır. Milletvekilleri ayrıca, çıkış anlaşmasını yasalara tabi tutan bir Uygulama ve Çekilme yasasını da geçirmelidir.

29 Mart’a kadar

Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için, geri çekilme anlaşmasının AB Zirvesinde  üye devletlerin liderlerinin mutlak çoğunluğuyla desteklenmesi gerekiyor (diğer 27 AB ülkesinin en az 20’sini ve nüfuslarının yüzde 65’ini temsil ediyor). Bu karar, genel kurulda Avrupa Parlamentosu tarafından da onaylanmalıdır. Çıkma anlaşmasının yasal olarak şüpheli unsurları, Avrupa Adalet Divanına  iletilebilir.

29 Mart 2019

Bu tarihi günde birçok siyasi bildiri olacaktır. Ancak, İngiltere’nin AB’den ayrılış anındaki gündelik yaşamda fark edilebilir değişiklikler olup olmayacağı, önceki aylardaki müzakerelere bağlıdır. Büyük ölçüde sorunsuz  bir geçiş olabilir. Ya da herhangi bir anlaşma sağlayamazlarsa, çok daha kaotik uçurumun kenarında bir Brexit yaşanabilir.

29 Mart Sonrası

Tam teşekküllü ticaret görüşmeleri artık  İngiltere ve AB arasında başlayabilir. İngiltere üyesiyken  AB yasaları uyarınca bu tür görüşmelere izin verilmedi. Prensipte 2018’de ulaşılan anlaşma uyarınca, 21 aylık geçiş dönemi başlıyor. Bu süre zarfında, Birleşik Krallık  serbest dolaşım, gümrük birliği ve tek pazar üyeliği de dahil olmak üzere, pek çok hakkını koruyacak. Ancak İngiltere’nin artık oy hakkı olmayacak.

31 Aralık 2020 -Geçişin sonu mu?

Geçiş döneminin bu tarihte bitmesi planlanmaktadır. Ancak bazı AB müzakerecileri, tam bir İngiltere-AB ticaret anlaşmasının bu ana kadar -bu tür görüşmelerin uzun süren doğası göz önüne alındığında- yapılmış olacağından şüphe duyuyorlar. AB’nin yeni anlaşma yapılana kadar İrlanda’da sert bir gümrük kuralına karşı çıkmasının bir nedeni de bu.

2020’li Yıllar

Birçok iş insanı, bazı Brexiters tarafından tercih edilen “maksimum kolaylık” planının, 2020’lerin sonuna kadar gerçekleşmeyeceği görüşünde. ABD-Kanada sınırındaki daha az iddialı “hızlı yol” sistemi,  on yıllar ve milyarlarca dolar aldı.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s