General Sisi Baskıyı Arttırıyor

Gelecekte Mısır Mahkemelerini araştıracak olan tarihçilere üzülmemek elde değil.15 Eylül’de polis beklenmedik bir şekilde Mısır’ın devrik diktatörü Hüsnü Mübarek’in oğulları olan Gamal ve Alaa Mübarek’i tutukladı Kimse neden tekrar hapse atıldıklarını bilmiyor.Stok manipülasyonu davaları 2012’den bu yana sürüyor ve üç yıldır kefaletle serbest durumdalar.Kimileri bunun bir tür haraç olduğunu düşünüyor.Mübarekler özgürlük yerine servetini korumayı tercih eden  eski dönem figürlerinden.Diğerleri zenginlere karşı daha geniş bir kampanyadan korkuyorlar. Haber, Mısır’ın ana hisse senedi endeksinde % 3,6’lık bir kayba uğrattı. Ocak 2017’den bu yana kaydedilen en büyük tek günlük kayıp.

Bugünlede Mısır’da neyin gerçek olduğunu ayırt etmek gerçekten çok zor.Sisi hükümeti şeffaflıktan olabildiğince uzak ancak bunu sorgulayacak bağımsız gazeteci sayısı çok da fazla değil.Yeni düzenlenen bir yasa popüler sosyal medya hesaplarının da gazeteler gibi denetlenmesine izin veriyor.Hükümet yanlısı bir Televizyon sunucusu hiçbir açıklama olmadan ortadan kayboldu.Whatsapp’ta dolaşan bir dedikodu 22 askeri memurun tutuklandığı yönünde.Gerçekte ne olduğunun pek önemi yok.Dolaşan dedikodular daha çok önem arz ediyor.

Bay Sisi rahat olmalı. Mart ayında ikinci dönemini % 92 oy alarak kazandı. Yıllarca süren durgunluktan sonra, ekonomi yılda% 5,3 büyüyor. Doğu çölünde yeni bir başkent yükseliyor. Enerji şirketleri, yeni bir doğal gaz rezervi keşfetti. Turistler geri geliyor. Güvenlik, Sina Yarımadası’nda bile daha iyi durumda Anayasa, Sisi’nin bir dönem daha görev yapamayacağını söylese de, meclisteki müttefikleri sınırı kaldırmak istiyor. Muhtemelen başarılı olacaklar. Eski bir milletvekili olan Anwar Sadat, “Çok fazla gürültü olacak ve sonra hiçbir şey olmayacak” diyor.

Yine de, ortalama Mısırlı için, tüm bunlar ancak başka bir gezegende olabilirdi. Bay Sisi, 2013 yılında bir darbeyle iktidarı ele geçirdiğinde milyonlarca kişi memnundu. Ancak halkın o günden beri bildiği tek şey daha yüksek fiyatlar ve kesintisiz baskı. En son artış  Temmuz ayında uygulanmaya başlanan yeni bir elektrik tarifesiydi, bu dört yılda yaşanan üçüncü büyük artış oldu. Sıcak yaz aylarında fiyatlar  %43  yükseldi. Bazı Kahireliler , 1000 pound (56 $) fatura ödemek zorunda kaldı.Bu ücret ortalama aylık gelirin çeyreğine denk geliyor.Yorgun fatura tahsilatçıları öfkeli ev sahipleri tarafından kovalandıklarını anlatıyor.Market ve restoranlar birkaç ay içinde el değiştiriyor.Dükkan sahipleri geçinmekte bile güçlük çekiyor. “Daha önce hiç görmediğim bir umutsuzluk duygusu var,” diyor, yaz için bir Mısır’a gelen bir ziyaretçi.

Çoğu Mısırlı, şikayetlerini gizli tutuyor. Ağustos ayında emekli bir diplomat olan Masoum Marzouk, Sisi  egemenliğine referandum çağrısında bulundu. Diğer muhalifler gibi o da derhal tutuklandı.Polisler hükümeti eleştiren bir jeoloji profesörünü akrabasının cenazesinde göz altına aldı.Artık kalıntıları kalan muhalifler serbest bırakılması için bir basın toplantısı düzenledi.Beklendiği gibi bir faydası olmadı.Masoum Marzouk hala hapiste ve mal varlıkları dondurulmuş durumda.8 Eylül’de mahkeme  çoğu Müslüman Kardeşler üyesi  700  kişinin yargılandığı davada 75 kişinin idamını onadı.

Kimse Sisi’nin pozisyonunu kıskanmıyor. Bir kaosu devraldı ve onlarca yıldır kötü giden ekonomi politikasını tersine çevirmek için popüler olmayan kararlar verdi. Otoriter bir devleti yönetmek için popüler olmak zorunda değilsiniz, ancak elitlerin desteğine sahip olmanız faydalı olabilir.İş liderleri gergin. Sisi’nin medya müttefiklerinden bazıları mırıldanıyor. Eski bir ordu şefi Sami Anan, kısa bir cumhurbaşkanlığı kampanyasına giriştiği için tutuklandı.Sami Anan bugünlerde hastanede sağlığı pek iyi değil.”Eski bir generale böyle bir muamele yapılması akılalmaz” diyor bir Batılı diplomat.”Sisi kendine yeni düşmanlar yarattı.”

https://www.economist.com/middle-east-and-africa/2018/09/29/egypts-president-grows-even-more-intolerant-of-dissent

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s