Güney Afrika’nın Kurtuluş Mücadelesi

Eğer göç miktarı bir ülkenin geleceği hakkında sağlıklı tahminlerde bulunabiliyorsa her geçen gün daha çok insanın terk ettiği Güney Afrika’nın durumunun çok da iyi olmadığını söyleyebiliriz.Özel okullar ailelerin yurt dışına taşınmasından dolayı hızla öğrenci kaybediyor.Her gün insanlar taşınma nedeniyle evlerini satışa çıkarıyor.İnsanların eşyalarıyla birlikte evlerini sattıkları ilanlar Facebook gruplarının demirbaşı haline geldi.Ancak daha önce yaşanan göç dalgalarının aksine bu kez Siyahiler de beyazlarla birlikte göçe katılmış durumda.Herkes gittikçe azalan fırsatlardan söz ediyor.

Bugünlerde yolsuzlukla yargılanan Jacob Zuma ile geçen yıkıcı 7 yılın ardından , Cyril Ramaphosa 7 ay önce başkan seçildiğinde Güney Afrika’da bir umut patlaması yaşanmıştı.Ancak Güney Afrika’nın geleceği çok parlak görünmüyor.Ülke 2009’dan bu yana ilk kez resesyona girdi.Önümüzdeki yıl da düşük bir büyüme bekleniyor.Artık iş aramayı bırakanlar da eklendiğinde işsizlik %37.Ekim ayında yeni bir değerlendirme yapacak olan Moody’s dışında tüm kredi derecelendirme kuruluşları Güney Afrika’nın notunu çöp seviyesine düşürdü.Resmi  para birimi Rand ise  bu yıl %20 değer kaybetti.

21 Eylülde açıkladığı planda ,Başkan Ramaphosa ekonomik sorunların ve diğer  zorlukların ciddiyetini kabul etti.Ancak sunılan çözümler biraz zayıf.Mali bir enjeksiyon olmayacak çünkü bütçede bunun için yeterli para yok.Ancak bütçenin yüzde üçlük kısmı  (toplam bütçe 1,67 trilyon rand ,120 milyar $ ) yeni iş sahalarının yaratılmasına ayrılacak.Bu siyahi çiftçilere ve girişimcilere yeni destekleri kapsıyor.400 milyar rand ise üç yıla yayılarak alt yapı hizmetlerine harcanacak.Bu yatırımların yabancı yatırımcıları cezbetmesi hedefleniyor.Detaylar ekonomi bakanı Nhlanhla Nene’nin 24 Ekim’de gerçekleştireceği bütçe duyurusunda ortaya çıkacak. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch bu adımların gerekli büyümeyi sağlayacağından emin değil.

Eğitimsiz işgücü katı iş kanunları ve yolsuzluk Güney Afrika’yı geri tutmayı sürdürecek.Ama Bay Ramaphosa en azından reformlarla ilerliyor. İş yapmanın maliyetini azaltmak için elektrik, liman ve demiryolu vergilerini gözden geçirdiğini açıkladı; ve turizmi engelleyen kafa karıştırıcı vize düzenlemelerini değiştireceğine söz verdi.Aynı zamanda yetenekli yabancıların Güney Afrika’da çalışmasını kolaylaştıracak yasaların da hazırlanacağı duyuruldu. Madencilikle ilgili yeni kurallarla, sektöre sağlamlık kazandırılacak.

Cumhurbaşkanı önümüzdeki yıl Mayıs ve Ağustos arasında yapılacak seçimleri göz önünde bulundurarak çabalarını hızlandırıyor .Ekim ayı başlarında bir iş zirvesi, hükümet,  iş dünyası temsilcilerini bir araya getirecek.Ayın son günlerinde yapılması planlanan bir yatırım zirvesi bu toplantıyı takip edecek.Bu sırada pek çok varlıklı Güney Afrikalı ikinci bir pasaport için çalışmaların sürdürüyor. Kalmayı veya göçmeyi tercih etmeleri Ramaphosa’nın ekonomide göstereceği başarıya bağlı görünüyor.

https://www.economist.com/middle-east-and-africa/2018/09/29/there-are-no-quick-fixes-for-south-africas-economy

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s