Afrika’nın Nüfus Sorunu

21.Yüzyıl en azından bir şekilde Afrika yüzyılı olacak.1990’da dünya nüfusunun %16’sı Sahra altı Afrika bölgesinde yaşıyordu.Ancak benzersiz bir doğum oranına sahip olan bu bölgenin dünya nüfusuna oranı bugün itibariyle %27.Bu oranın 2050’ye gelindiğinde %37’ye ulaşması bekleniyor.On yıl sonra Sahra Altı Afrika bölgesinde doğan çocukların sayısı Çin ve Hindistan da dahil olmak üzere tüm Asya’yı geçecek.Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bu projeksiyonlar oldukça çarpıcı.Dünyanın Afrika’daki nüfus patlaması konusunda endişe etmesi için iyi bir sebebi var.

Tehlike, gelecekteki bir noktada yiyeceklerin veya tarım arazilerinin yetersiz kalacağını öngeren bir Malthus Krizi değil. Afrika’nın  geniş arazilerine rağmen, gıda ithalatçısı olduğu doğru. Ama eğer Afrikalılar başka türlü üretken olsaydı bu da iyi olurdu.

Asıl sorun çok yüksek sayıda olan bebeğin ekonomik ilerlemeyi yavaşlatması ve Afrika’nın yoksulluktan kurtulmasına engel teşkil etmesi.Tüm dünyada bağımlı nüfus-20 yaş altı ve 64 yaş üstü-oranı 74:100 olarak gerçekleşirken,Afrika’da çalışan 100 kişi 129 kişiye bakmak durumunda.

Dünyanın çoğuyla, özellikle de Asya’yla tam tersine, son derece yoksul Afrikalıların sayısı artıyor, çünkü en yüksek doğum oranları kıtanın en yoksul bölgelerinde. Dünya Bankası, 19 Eylül’de aşırı yoksulluk içinde yaşayan insan sayısının, Sahra altı Afrika’da 2013 ve 2015 arasında 405 milyondan 413 milyona yükseldiğini bildirdi). Birçok Afrika ülkesi zaten var olan çocuklar için yeterli sayıda okul ve sağlık kliniği kurmak için zorluklar yaşarken yeni kalabalıkların gelmesi oldukça düşündürücü.

20180922_LDC405.png

Doğum oranlarının düştüğü diğer ülkelere bakıldığında bunun en önemli sebebinin ailelerin tercihi olduğu görülüyor.İnsanlar kentlere göç ettikçe çocuk bakımının maliyeti hızla artıyor.Bu da ailelerin çocuk yapma talebini aşağıya çekiyor.Zenginleştikçe azalan çocuk ölümleri de fazla çocuk sahip olma isteğine bir engel.Bu durumda ekonomik ve sosyal planlamacılara görev düşüyor.Irkçılıktan ve Batının her şeye karışmasından nefret eden solcular ile muhafazakar Hristiyanlar bu konuyla ilgili bir şey yapılmaması gerektiği görüşünde.

Sorun şu ki, doğurganlıktaki azalma – kadın başına doğum sayısı – Afrika’da başka yerlerde olduğundan çok daha yavaş oluyor. Nijeryalıların yarısı halihazırda şehirlerde yaşıyor-Hindistan’da ise her üç kişiden biri. Yine de Nijerya’nın doğurganlık oranı Hindistan’ın iki katı. Genel olarak, Sahra-altı Afrika’daki doğurganlık oranı, ailelerin aynı büyüklükte olduğu Asya ya da Latin Amerika’daki benzer ülkelere göre yarı hızda azalma gösteriyor.

Afrika ülkeleri zor olan yolları seçmemeli.Hindistan’da yapılan toplu kısırlaştırmalar ya da Çin’de uygulanan tek çocuk politikaları gibi.Bu başka sorunların yanında cinsiyet tercihli kürtajlara ve kadın erkek nüfusu dengesizliğine yol açmakta.

Bunun yerine, Afrika içinde, işleri daha iyi hale getirmek için iyi örnekler vardır. Bunlar, yoksul kırsal alanlara çeşitli doğum kontrolünün sağlanması için hükümet tarafından bir araya getirilen “küçük olan güzeldir”  gibi sloganları olan halk bilgilendirme kampanyalarını içeriyor. Birçok Afrika hükümeti, kontraseptif kullanımı teşvik etmek için zaten iyi niyetli politikalara sahipler, ancak bunlar çok az verimleri var. Etiyopya, Malavi ve Ruanda’da olduğu gibi bu tür politikaların öncelikli olduğu yerlerde, doğurganlık oranları ortalamadan daha yüksek hızda azalmakta. (hala yüksek olsalar da). Pek çok Afrikalı, cep telefonundan cep telefonlarına ve güçten güneş enerjisine, bu yüzden kendileri tarafından enjekte edilen kontraseptifler gibi yeniliklere atlayabilirler.Afrikalıların telefonsuzluktan kablolu telefonları atlayarak doğrudan  cep telefonlarına enerjisizlikten doğrudan güneş enerjisine atlaması gibi kendi başlarına uygulayabilecekleri konstraseptif uygulamalarına doğrudan geçebilirler .

Yüksek doğurganlık, dolaylı olarak, onu etkilediği bilinen şeylere odaklanarak, da çözülebilir.Bu dolaylı etkilerde biri kesinlikle kızlar için eğitimin yaygınlaştırılması.Afrika’da eğitim oldukça yetersiz durumda.Bunun düzeltmenin bir yolu Liberya’da yapıldığı gibi özel girişimleri teşvik etmek olabilir.İyi bir eğitimin Afrika çocuklarına getireceği çok şey var.

 

Orijinal Metin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s