Arabası Olanların Cinsel Hayatları Daha Aktif

And my car’s out back if you’re ready to take that long walk

From your front porch to my front seat

The door’s open but the ride ain’t free

Bruce Springsteen şarkılarıyla içli dışlı olan herkes, etrafta arabayla fink atmanın aktif bir cinsel hayat ile doğru orantılı ilişkisini anımsayacaktır. Delaware Üniversitesi ve Reed Koleji’nden 2 iktisatçı, Adrienne Lucas ve Nicholas Wilson, bu bağlantıyı destekleyen ampirik bulgular sunuyor.

20180825_WOC182.png

Gelişmekte olan 80 ülkede 3.2 milyon kadın ve 640 bin erkeğin hanehalkı-ev aletleri-doğurganlık anketlerini kullanarak, hangi dayanıklı tüketim mallarının cinsel aktivite ile bağlantılı olduğunu incelediler. Veriler 1986 ile 2016 arasında geniş bir coğrafi aralıkta toplandığından, yazarların anketlerin nerede ve ne zaman yapıldığını kontrol etmesi gerekiyordu. Ayrıca yaş, eğitim, nüfus yoğunluğu, medeni durum, cinsel sağlık hakkında bilgi ve sahip olunan toplam dayanıklı tüketim mallarını (servet için bir kıstas olarak) tek tek hesapladılar.

Tüm bu faktörleri sabit tuttuktan sonra, deneklerden arabaları olan %9’luk ile motorsikletleri olan %15’lik kesim olağan dışı şehvetli bir halde öne çıktı. Krom jantlar ve yakıt enjektörleri bulunmayanlar, aynı demografik yapıdan gelen ve sokaklarda yarışan hemcinslerinden % 5 daha az şansa sahipti.

 

tom-selleck-magnum-pijpg.jpg

 

Peki neden? Arabalar ve motorsikletler genelde pahalı eşyalardır ve seks ile bu eşyalara sahip olmanın arasındaki korelasyon bize zenginlerin daha güçlü libidolarının olduğunu göstermektedir diyebiliriz. Ancak, buzdolapları, televizyonlar ve “değeri artırılmış mallar” da ucuz değildir ama bunlar genelde daha az cinsel deneyim yaşamak ile ilişkilendirilmektedir.

Araştırmada bulunan etkilerin boyutları oldukça küçük olmakla birlikte, deneklerin sayısı o kadar fazlaydı ki; kadınlar için buzdolabı ve televizyonun yarattığı negatif etkiler istatistiksel olarak büyük anlam ifade etmekteydi, yani bu rastgele bir sonuç değildi. Tabi aynısı motorlu taşıtların yarattığı libido patlamaları için de geçerliydi.

Adrienne Lucas’ın sunduğu hipotez iki ilişkiyi de bize açıklıyor olabilir: Arabalar şehrin farklı köşelerinde “potansiyel aşık” bulmamızı ya da eve zamanında gitmemizi kolaylaştırmaktadır. Buzdolabı için para biriktiren kadınlar  memnuniyetlerini ileri bir tarihe erteleyerek daha iyi yapmış olabilirler( Belki de boş zamanlarında elleri çoktan doludur). Ve, gelişmekte olan ülkelerde yapılan diğer araştırmaların da gösterdiği gibi, kadınların seks ile ilgili tutumlarının değişmesi, televizyon sahibi olmanın libido düşürücü etkisiyle alakalı olabilir. Belki de yapacak çok daha eğlenceli şeyler bulmuşlardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s