Yatırımcılarla Kritik Görüşme

Türkiye’de ekonomi bakanı  ve yatırımcılar arasında gerçekleşecek toplantı öncesinde, Lira üç gün üst üste değer kazanmayı başardı.

Pazar gecesi 7,2 TL’nin üzerine çıkan dolar kuru toparlanmayı sürdürdü. Londra borsası başladığında, para birimi yüzde 4,5 değer kazandı. 16 Ağustos 2018 sabahı bir dolar satın almak 5.74 liraya mal oluyor.

Analistler Türkiye’nin liranın değer kaybetmesine oynayan yatırımcıları kısıtlamasının bu yükselişte etkili olduğu görüşünde.Ancak yılın ilk gününe kıyasla para hala yüzde 35 daha az değerli.

Para birimleri stratejistleri artık Türkiye’nin maliye bakanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın ekonomiyi nasıl koruyacağını duymak istiyor. Konferans görüşmesinde öğleden sonra Londra saati ile yatırımcılarla konuşması bekleniyor. Albayrak’ın görüşme sırasında soru almayacak olması bazı yatırımcıları kızdırmış görünüyor.

Albayrak bu çağrıyı , bu yılın başlarında Türkiye merkez bankası başkanı ve başbakan yardımcısının Londra’daki yatırımcılarla görüşme kararı almasının etkisiyle yapmış olabilir. Bu görüşmeler kısa bir süreliğine olsa da paranın keskin değer kaybını durdurmayı başarmıştı.

Analistler Türkiye’nin pek çok cephede sorun yaşadığını söylüyor.Bu günlerde eriyen türk lirası yerli şirketlerin yabancı para cinsinden olan borçlarını ödemesini oldukça zorlaştırmış durumda.

Türkiye ülkeyi ABD  para politikasının sıkılaştırılması gibi dışsal şoklara karşı savunmasız bırakan geniş bir cari açık ile hızlı ekonomik büyümeyi finanse etmiştir. Neredeyse yüzde 16 seviyesine yükselen hızlı enflasyon, sorunlardan yalnızca biri.

Yükselen diğer gelişmekte olan piyasalar para birimleri, Perşembe günü lira ile birlikte yükseldi ve MSCI’nin geniş EM FX endeksini yüzde 0,25 arttı. Londra saatlerinde aktif olma eğilimi gösteren Güney Afrika randı yüzde 1, Rus rublesi ise yüzde 0,66 arttı.Dolar içinse daha zayıf bir başlangıçtı.Euro dolar karşısında yüzde 0,27 arttı.

Orijinal Metin

  1. Dolar’dan Vazgeçilebilir Mi ?
  2. Toparlanma Kalıcı Mı ?
  3. Lira Krizinin Perde Arkası
  4. Lira Değer Kaybetmeyi Sürdürdü

Yatırımcılarla Kritik Görüşme” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s