Financial Times: IMF Kaçınılmaz

Haziran 2017’de  Suudi Arabistan, Mısır ve diğer Arap ülkeleri Katar’la bağları kopardığında Türkiye gıda  ve askeri yardımda bulunmuştu.Şimdi Katar, d 15 milyar dolarlık doğrudan yatırımla geri döndü. Türkiye’nin yardım ihtiyacı ortada. Ancak Katar’ın belirsiz şartlarla (Katar İran’a 5 milyar dolar yatırım sözü verip yıl boyunca sadece 50 milyon dolar harcamıştı)   uzattığı yardım eli  , yeterli olmayacaktır. HSBC’ye göre, gelecek yıl boyunca ülkenin dış finansman ihtiyaçları 238 milyar dolara yaklaşacak.Liranın zayıflamasıyla sadece bir haftada yüzde 24’lük bir düşüş gerçekleşti ve döviz rezervi azaldı.

Son günlerde Erdoğan, Rusya ve Çin de dahil olmak üzere, Batılı olmayan bir grup ülkenin  yardımına gelebileceğini belirtti. Kremlin’in aklında yeni ABD yaptırımları var. Çin Komünist Partisi’nin kendi büyüme kaygıları vardır ve büyük ölçekli kurtarma faaliyetlerini finanse etmek yerine bireysel altyapı projelerine yatırım yapmayı tercih edecektir. Yani bu ülkelerden hiçbiri, Erdoğan’ın iddia ettiği “alternatifler” olamaz.

Çin ve Rusya bir miktar rahatlama sağlayabilecek olsa bile bu asla IMF’nin yerini tutamazdı.IMF hem tek seferde on milyarlarca dolar yardım yapabilme gücüne sahip hem de yatırımcının aradığı yapısal reformların gerçekleşmesini sağlayabilir.IMF her zaman sorıunları çözmese de Mayıs ayında 50 milyar $ yardım alan Arjantin için oldukça faydalı oldu.Aberdeen Varlık Yönetimi şirketinden Viktor Broczko bunu ezber bozan bir hamle olarak görüyor.

“Pesosun hala düzelmesi gerekiyor ve enflasyon bir sorun olmaya devam ediyor. Ancak en azından güçlü bir destek mevcut. Bunun yanında baskı azalmaya başlıyor, çünkü yatırımcılar paranın mevcut olduğundan ve politikaların denetlendinden emin.”

Türkiye’nin henüz bu desteği yok, ne de yakında talep etmesi muhtemel. Birincisi, bir IMF anlaşması, alıcı ülkeden bir dizi ortodoks ekonomi politikası talep ediyor. Türkiye’nin durumunda bu daha yüksek faiz oranı ve bağımsız bir merkez bankası demek.Erdoğan’ın bu ikisi hakkında görüşü açık.Faiz tüm kötülüklerin anasıdır ve merkez bankası kendi denetimi altında olmalıdır. Erdoğan’ın artık  “çok güçlü” bir başkan olduğunu söyleyen Broczko, uluslararası bir kuruluş tarafından kısıtlanmasının işine gelmeyeceğini ekledi. İkinci olarak, Renaissance Capital şirketinden Metin Esendal “Erdoğan uzun zamandır IMF’ye karşı antipati gösterdi ve Mart 2019’da yapılacak yerel seçim öncesinde bu tavrını değiştirmesi zehirli bir etkiye yol açabilir.”

Erken seçimin hala gündemde olduğunu söyleyen Esendal,seçimlerden sonra IMF ile anlaşmanın sürpriz olmayacağı görüşünde.Bu U dönüşleri emsalsiz değil.Suriye ve Almanya ile olan ilişkileri ele alalım.Suriye ile aralar bozulurken Almanya ile dostluk yeniden kuruluyor.Esendal’a göre Erdoğan doğru şeyleri son dakikada yapma eğiliminde ve bir anlaşma için hala yeterli vakit var.

Orijinal Metin

  1. Yatırımcılarla Kritik Görüşme
  2. Dolar’dan Vazgeçilebilir Mi ?
  3. Toparlanma Kalıcı Mı ?
  4. Lira Krizinin Perde Arkası
  5. Lira Değer Kaybetmeyi Sürdürdü

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s