Toparlanma Kalıcı Mı ?

Londra’da sabah borsasında Türk lirası yaklaşık yüzde 5’lik bir artışla 6 TL’ye geriledi.  Pazar günü Asya Pasifik ticaretinde  7,21’e çıkan lira  önemli ölçüde geri döndü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun döviz swapları ve ileriye dönül döviz satışı da dahil olmak üzere diğer benzer işlemlerle ilgili kuralları değiştirmesinden sonra Lira toparlanmasını sürdürdü.

Türk bankaları, swap ve benzeri işlemlerde özsermayeyi yüzde 25 olarak belirlerdi. Pazartesi günü, bu oran yüzde 50’ye sınırlamıştı.

Londra’daki Rabobank’ta yükselen piyasa kurları stratejisti olan Piotr Matys “Türk parasına karşı bahis oynamak isteyen yabancı yatırımcıların erişimini azaltarak, lirayı dengelemek için bir adım daha atılmış gibi görünüyor.” dedi.

Son iki gündeki iyi görüntüye rağmen liranın yüzde 40 değer kaybetmesine neden olan sorunların henüz çözülememiş olduğu konusunda stratejistler ve yatırımcılar hemfikir görünüyor.Bay Matys, yükselişin “sürdürülebilir bir geri dönüşün başlangıcından ziyade bir düzeltme ” olarak görülmesi gerektiği kanısında.Merkez bankasının kararlı bir şekilde yanıt vermesi ve faiz oranlarını artırmasına, mali politikanın sıkılaştırılmasına ve Türkiye’nin ABD ile gerginliği azaltmaya çalışmasına kadar, liraya olan talebin artma ihtimali düşük

NY Mellon Yatırım Yönetiminde pazar stratejisti olan Lale Akoner, “Türkiye’deki zayıflık, genel olarak yükselen pazar ekonomileri varlık sınıfına bir darbe daha olsa da, diğer yükselen pazar ekonomileri üzerindeki geniş çaplı ekonomik yayılma muhtemelen sınırlı olacaktır” dedi.

ING’deki FX stratejisinin başı olan Chris Turner’ın daha aşağı yönlü bir görünümü var: “Gelişmekte olan piyasa para birimleri, yerel politika yapıcıların kayıpları önlemek için sürekli çabalaması gerektiğinden bir varlık sınıfı olarak çok kırılgan kalıyor” dedi.Turner ayrıca Arjantin, Çin ve Güney Afrika da dahil olmak üzere çeşitli kıtalardaki potansiyel parlama noktaları ile “baskının coğrafi olarak farklı olduğunu” kaydetti.“Ve bizim endişemiz, [Polonya zlotisi ve Çek koruna] gibi iyi kaliteli hikayelerin bile, baskı altına girmeye başlamasıdır” dedi.

Orijinal Link

  1. Lira Krizinin Perde Arkası
  2. Lira Değer Kaybetmeyi Sürdürdü

 

 

 

Toparlanma Kalıcı Mı ?” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s