Lira Değer Kaybetmeyi Sürdürdü

Türk lirası, merkez bankasının derinleşen bir krizin ortasında finansal sistemi destekleyecek tedbirler almasından sonra bile Pazartesi günü sert bir düşüş gösterdi.

BN-VM536_2Ujhk_M_20171009120059

Sorunlarla boğuşan Lira Asya borsalarının açılmasıyla dolar karşısında düşüşünü sürdürdü ve Dolar karşısında 7,272 TL’ye kadar geriledi. Avrupa borsalarının açılmasıyla Dolar 6,9 Lira seviyesine geldi.

Kriz Türk hisse senetlerini de kötü etkiledi. BIST 100 gösterge endeksi yüzde 2,3 düşerek 2009’un başından bu yana ABD doları bazında en düşük seviyesine ulaştı.

Washington ve Ankara arasındaki gerginlik,yüksek enflasyonun yarattığı endişe,yüksek cari açık Türk şirketlerinin döviz borçları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın komutasındaki genel ekonomi politikası Türk lirasını bu noktaya getirdi.

Bu durum diğer gelişmekte olan ülke piyasalarını da etkiledi.Güney Afrika rand Pazartesi günü  yüzde 10 değer kaybederek son 2 yılın en düşük seviyesine geldi. Bu Rand’on son on yılda yaşadığı  en büyük bir günlük düşüştü. Hint rupisi yüzde 1,1 oranında azalırken, Endonezya rupisi yüzde 1 kaybetti.

Avrupa finansal hisseleri de baskı altında kaldı. İspanya’nın BBVA’sı yüzde 2,9’luk bir paya sahipken, UniCredit yüzde 2,2 oranında değer kaybetti. Her iki banka da Türk bankalarında hisselere sahip.

Kurun bugünkü durumunun ekonomik bir temelinin olmadığını söyleyen Erdoğan mevduatların kontrol edileceği söylentilerini yayan “hainleri” tehdit etti. “Türkiye’nin ekonomik dinamikleri sağlamdır, güçlüdür ve yerinde olmaya da evelallah devam edecektir.”

Liranın sancılarını Türkiye’ye karşı bir “operasyon” ve “ekonomik savaş” olarak nitelendiren Erdoğan, maliye bakanlığı ve diğer yetkililerin “bu saldırılar karşısında” gerekli adımları attığını söyledi. “Dikkatli adımlar attık ve daha fazla adım atacağız.”

Ayrıca, ülkenin serbest piyasa ekonomisi ilkelerinden taviz vermeyeceğine söz verdi.

Türk merkez bankası, zor geçen haftanın öncesinde bankalar için rezerv zorunluluğunu düşürmüştü.  Lira , bu yıl dolar karşısında değerinin yüzde 40’ından fazlasını kaybetti.

Merkez bankası, bankalar için bir sermaye tamponu olan zorunlu rezerv oranlarında yapılan düşüşün, 10 milyar TL (1.4 milyar $), ABD doları cinsinden 6 milyar  ve 3 milyar dolarlık altın eşdeğerinin serbest bırakılacağını açıkladı.

 

Devlet tarafından yönetilen Anadolu Ajansı’nın haberine göre İstanbul Başsavcısı, basın ve sosyal medyada,  haber ve açıklamalarla “sosyal barışı, iç sakinliği ve birliği ve ekonomiye olan güveni tehdit eden eylemlere katılan kişiler” hakkında bir soruşturma başlattı.

CNN Türk, içişleri bakanlığının “algıları şekillendirmek için kışkırtıcı mesajlar” paylaştıkları  belirlenen 346 sosyal medya hesabına soruşturma başlatıldığını söyledi.

Hürriyet gazetesinde Pazar gecesi yayınlanan röportajda Maliye Bakanı Berat Albayrak, bankaların ve reel ekonominin para dalgalanmalarından en kötü etkilenen küçük ve orta ölçekli işletmeler de dahil olmak üzere bir plan hazırlandığını söyledi. . “Bankalarımız ve bankacılık gözlemcilerimiz ile ilgili gerekli adımları hızlı bir şekilde atacağız” dedi.

Erdoğan’ın damadı olan Albayrak, Türkiye’nin yabancı para mevduatlarını dönüştürmeyeceği veya ele geçiremeyeceğine dair bir söz vererek Ankara’nın sermaye kontrolleri uygulayabileceği yönündeki söylentileri reddetti. Albayrak, hükümetin hükümeti “gerekirse” harcamalarını kısıtlayacak bir mali kural uygulayabileceğini söyledi.

Orijinal Metin

Lira Değer Kaybetmeyi Sürdürdü” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s