Ekonomi Teorisi Kazananı Tahmin Edebilir Mi?

 

Dünya kupası başlamak üzereyken çeşitli banka ve yatırım danışmanları kendi modellerini kullanarak kazananı tahmin etmeye başladılar.Ekonomistlere göre kazanan Brezilya olacak.Ya da Fransa.Ya da İspanya. Ya da Almanya.

Japon bankası Nomura’daki çok uluslu analistlerden oluşan bir ekip, şirketlerinin ülkesi için çok az umut vaat etti. Japonya’nın kısa bir süre önce antrenörlerini kovduğunu ve “tarihsel analizlerimize göre , ekiplerin kötü performans göstermeye devam edecek”

Ayrıca, portföy teorisini ve etkin piyasalar hipotezini ve oyuncuların formunu ve tarihsel performansı hakkındaki verileri kullanarak, yaptıkları analizde  Fransa’nın İspanya’yı finalde yeneceğini Brezilya’nın ise üçüncü olacağı tahmininde bulundular.

İsviçre bankası UBS’ten bir analist bunu mantıksız buluyor.  Varlık yönetimi baş yatırım bürosunun yatırım yapılacak hisse senetlerini seçmek için kullandığı  ekonometrik araçları uygulayarak Almanya’nın kazanma olasılığının yüksek olduğu sonucuna vardılar. Bankacılar son şampiyonun %24  ihtimalle tekrar şampiyon olacağı görüşünde.

İngiltere %8,5 şans ile dördüncü en yüksek şansa sahip.

UBS Varlık Yönetimi’nden bir ekonomist olan Dean Turner, İngiltere’nin son Dünya Kupasından daha  iyi bir performans göstermesi gerektiğini düşünüyor; “Çeyrek Final aşamasına ulaşma şansı 2/3.”

Yerli yatırımlara öncelik ön yargısı Alman bankası  Commerzbank’ın Almanya’nın kazanacağı yönündeki tahminin daha az güvenilir yapıyor.

Bununla birlikte, farklı bir sonuç isteyen taraftarlar, parasını İspanya’ya yatıran  Hollanda bankası ING’ye kolayca güvenebilir. ING araştırmacıları, İspanya’nın kadrosunun değerinin diğer tüm ülkelerden daha yüksek olduğunu söylüyor.

Bu, Ian Wright’ın (eski İngiltere oyuncusu değil, üst düzey ekonomisti) durumu şöyle ifade etti: “Para mutlak başarı getirmiyor, ama  muhtemelen yardımcı oluyor”.

Brezilya’nın dört yıl önce güçlü favorilerdendi ve bugün de en düşük bahis oranlarına sahip.Pek çok analistin Brezilya’nın finale gelemeden eleneceğini düşünmesi şaşırtıcı. Ancak bir istisna 21st Club – Premier League kulüplerinin devralmaları ve transferleri için yardım aldığı  Londra merkezli bir danışmanlık şirketi. Şirkete göre kazananı oyuncuların oynadığı kulüplerin kalitesi belirleyecek.

Görüşlerdeki çeşitlilik belki de standart ekonometrinin tüm cevaplara sahip olmadığını gösterir. Ancak, Toulouse School of Economics’ten bir ekip, 1970’den beri her turnuvadaki Panini World Cup çıkartma albümlerinden 4.000’den fazla oyuncunun fotoğraflarını inceledi.

Otomatik yüz okuma yazılımının kullanılarak yapıldığı araştırmada: “Dünya Kupası’nın grup aşamasında oyuncuları daha saldırgan veya daha mutlu görünen takımlar, yüzünde daha az ifade olan takımlarla karşılaştırıldığında daha iyi performans gösterdi.”

Astrid Hopfensitz, araştırmanın baş yazarı Panini çıkartmalarındaki mutlu takımların skor bulmakta kendilerine güvendiğini, kızgın takımların ise  daha rekabetçi olduğunu ve daha az gol yediğini söylüyor.

Orijinal Metin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s