Seçimler Yaklaşırken Türk Lirası

 

Türkiye merkez bankası, Perşembe günü piyasaları beklenenden daha yüksek faiz oranlarında artırarak, önemli seçimlerden önce para politikasındaki siyasi müdahalelerle ilgili endişeleri hafifletti.

Merkez bankasının gösterge repo faiz oranını 125 baz puan artırarak yüzde 17,75 seviyesine yükselmesi neticesinde lira net bir şekilde toparlandı. Artış sonrası para birimi dolar karşısında yüzde 2 değer kazandı.Fidelity’nin yükselen piyasa borç fonu portföy yöneticisi Paul Greer, kararı “cesur ve beklenmedik bir hamle” olarak nitelendirdi.

“Türkiye’nin hala birçok sorunu var ve birkaç cephede derin yapısal reform ihtiyacı var” dedi. “Ancak, bugünkü hamle, Türkiye’nin yatırımcı güvenini geri kazanma yeteneğini geri kazanmasında henüz başlangıç.”

Türk yetkililer, cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 24 Haziran seçimlerinde 15 yıllık saltanatın devam etmesini arzuladığı bu günlerde  döviz kurunu dengelemek için faiz oranı artışının yeterli olacağını umuyor.

Türkiye, çift haneli enflasyon ve geniş bir cari hesap açığı ile boğuşuyor. Yükselen dolar,   iç politika ocak ayının sonu ile mayıs ayı sonu arasında değerinin beşte birini kaybeden lira üzerindeki baskıyı arttırıyor.Yatırımcılar, yıllık tüketici enflasyonunu yüzde 12,15 oranında sınırlandırmaya ve para biriminin düşüşünü engellemeye yardımcı olmak için daha yüksek faiz oranları talep ediyor. Ancak bazıları, Merkez Bankası’nın ,Erdoğan’ın yüksek faiz oranlarına karşı bir dizi tiradından sonra, hareket etme özgürlüğünden şüphe ediyordu.Lira, Erdoğan’ın parlamenter seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında ekonomik yönetimin daha fazla kontrolünü alacağı yönündeki sözlerinden ötürü geçen ay serbest düşüşe geçti.

Merkez bankası 23 Mayıs’ta yaptığı acil bir toplantı sonrasında  geç likitide penceresi faizini 300 puan arttırdı.O zamandan beri, para otoriteleri güvenilirliklerini yeniden kazanmaya çalışıyorlar.

Geçtiğimiz hafta merkez bankası karmaşık faizli çoklu sistem oranlarının gevşeyeceğini açıkladı.Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, yatırımcıların sinirlerini yatıştırmak için Londra’ya gitti.Analistler, Perşembe günü  nisan ayından bu yana toplamda yapılan 500 puanlık artışın önemli bir adım olduğunu söyledi.

İspanyol bankası BBVA’da Türkiye baş ekonomisti olan Alvaro Ortiz Vidal-Abarca, “Bugünkü karar için merkez bankasını tebrik etmeliyiz” dedi. “İlk kez eğrinin önüne geçerek piyasaları şaşırttılar.”. Enflasyon karşıtı stratejide ileriye doğru atılmış büyük bir adım. Ve güvenilirliği geri kazanmaya yardımcı olacaktır. ”Analistler, geçtiğimiz yıl yüzde 7, 4’lük gayri safi yurt içi hasıla büyümesinin ekonominin aşırı ısındığı yönündeki korkuları tetiklediğini ve Türkiye’nin hala bir düzeltme dönemine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Sermaye Ekonomisi’nden Jason Tuvey, “Şimdi anahtar nokta, bu ayki seçimden sonra ortodoks politikaların devam edip etmeyeceği.” dedi.Moody’s, Perşembe günü 17 Türk bankasını ve diğer iki finans kurumunun notunu düşürerek ekonominin zorlu görünümünü hatırlattı.

 

Orijinal Link

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s