FT:Muhalefet AKP’yi korkutuyor

Ankara şehir merkezindeki Adalet ve Kalkınma Partisi’ne ait seçim standı, biraz yalnız görünüyor. Başkentteki Kızılay Meydanının diğer tarafında onları yerinden etmek için bir araya gelmiş dört muhalefet partisi var.

Aktivistler, caddenin karşıt tarafındaki atmosferin iyimser ve kooperatif olduğunu söylüyorlar. Milliyetçi İyi partinin el ilanları dağıtan emekli bir inşaat mühendisi olan Hamza Gürsoy, “Rakibiz  ama birlikte çalışıyoruz” . “Erdoğan  ile savaşmak için bir araya geldik” dedi.

Büyük önem taşıyan  parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine iki haftadan biraz fazla kalmışken, AKP üyeleri alarm veriyor. “Herkes endişeli,” Bir hükümet yetkilisi ise durumu itiraf etti. “Bu şimdiye kadarki en zor seçim olacak.”

Erdoğan, AKP’nin 2002’de iktidara gelmesinden bu yana Türk siyasetine hükmetti. Cumhurbaşkanı hala ülkenin en popüler siyasetçisi. Ancak Türkiye, derin siyasi, ekonomik ve sosyal kargaşalarla boğuşurken, bazı anketörler ve analistler, parlamento çoğunluğunu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağını ve hatta başkanlık yarışmasının ikinci tura kalabileceğini öne sürüyorlar.

Her iki senaryo da, otoriter yönetim tarzını haklı çıkarmak için sandığa güvenen bir lider için mahvedici olabilir.

Ekonomik durum AKP’yi endişelendiriyor

24 Haziran’da yapılacak oylama, Türk cumhurbaşkanı için bir dönüm noktası. Zafer, onu beş yıl daha görevlendirmekle kalmayıp aynı zamanda ülkeyi bir parlamenter sistemden başkanlık modeline dönüştürme isteğini de yerine getirmesini sağlayacak. Değişim geçen yıl burun farkıyla kazanılan  tartışmalı bir referandum sonunda onaylanmıştı.

Parti üyeleri  AKP kampanyasının seçim için heyecansız olduğunu düşünüyor. 2016’da darbe girişimi gecesi öldürülen bir seçim dahisi olan Erol Olcok’un yeteneklerini  arıyorlar. Bir yetkili, “İnsanlar bu sefer hevesli değil – ne biz ne de seçmenimiz” dedi. “Daha önce olduğu gibi aynı şeyleri söylüyoruz: yeni bir köprü inşa ettik, yeni bir havalimanı inşa ediyoruz. Ne iyi sloganlar var ne de  iyi  bir şarkı. ”
Diğerleri ekonomik zemin konusunda endişeleniyor. Analistler, Türk lirasının son aylarda dolar karşısında beşte bir değer kaybettiğini ve Erdoğan’ın faiz artırımına olan düşmanlığının durumu daha da kötüleştirdiğini söylüyor. Gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 11 artmış durumda.

Başkanın Mart ayında  kendi desteğini artırmak için seçim kurallarını değiştirmesi , ters tepebilir. Partiler Türk seçim sisteminin bir tuhaflığı olan %10 seçim barajını geçmek için artık ittifak kurabiliyor.Dört muhalefet partisi, alışılmadık bir işbirliği gösterisinde birleşti. Kürt seçmenden destek alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) beşinci bir parti, ancak paktın bir parçası değil, ancak rakiplerinden destek aldı.

Sonuç olarak AKP yetkilileri, muhalefetin parlamentoda çoğunluğu kazanmasının daha kolay hale gelmesinden korkuyor.  Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçiminde kendine oy verip parlamento seçimlerinde AKP’ye oy vermeyenleri münafık olarak nitelendirdi. Bu hafta, bir cumhurbaşkanlığı danışmanı AKP’nin çoğunluğu alamaması durumunda seçimlerin yenilenebileceğini iddia etti.

İyi Parti, tanıtım yapmak için Google’ı kullanıyor

Başkanlık yarışı da belirsiz. AKP yetkilileri, Erdoğan ‘ın ilk turda yüzde 50’ yi geçerek kazanacağından emin olduklarını söyledi. Analistler, ikinci tura kalması halinde bile Erdoğan’ı yenmenin zorlayıcı olacağı görüşünde. Ancak muhalefet partileri, ikinci turda Erdoğan’a karşı bir ivme yakalanabileceği görüşünde.

Hükümet yanlısı ana akım medya ve 2016’dan bu yana süren olağanüstü hal koşulları altında çalışmalarını sürdüyor olsalar da muhalefet  son haftalarda enerjik ve yaratıcıydı. Televizyonlarda kendilerine pek yer bulamayan İyi Parti, satın aldığı Google reklamları ile sosyal medyada ün kazandı. Örneğin Google’da “Özgürlük” kelimesi aratıldığında  seçim gününden sonra tekrar denenmesine dair bir reklam çıkıyor.

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) başkan adayı eski bir fizik öğretmeni olan Muharrem İnce, bir Türk halk dansını sahneye koydu.Yükselen akaryakıt fiyatlarını ve ülkenin gıda ithalatına bağımlılığını açıklamak için bir dizi sahne ortaya koydu

AKP’nin Kızılay Meydanı’ndaki turuncu, mavi ve beyaz kiraz kuşağı altında duran öğrenciler bile, kampanyasının yetersiz kalabileceğini kabul ettiler. Ramazan ayı boyunca seçim propagandası kısıtlamalarına bağladılar, birçok parti üyesi ve seçmen gündüz saatlerinde oruç tutuyorlar.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimleri neredeyse 18 ay önceye çekmesi de hazırlık için gerekli zamanı ellerinden aldığını ekliyorlar.

İktidar partisinin kaygılarına rağmen, bazı analistler AKP’nin galip çıkacağına ikna olmuş durumdalar. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Emre Erdoğan,  “AKP’nin çoğunluğunu koruyacağına inanıyorum. Erdoğan çok güçlü bir aktör. Çok büyük miktarda para harcayacaklar ”dedi.

Diğerleri daha az emin. Ankara Üniversitesinden Türkmen Göksel, “Bu seçimlerin tahmin edilmesi çok zor” dedi. “Bazı şaşırtıcı sonuçlar görebiliriz.”

 

Orijinal Link

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s