Enflasyon %12’ye tırmandı

Merkez bankası üzerindeki Mayıs ayı boyunca yaşanan baskı  acil bir yürüyüşten sonra bu hafta faiz artırımına yönelik daha fazla baskıya yol açan kritik bir rapora göre, Türkiye’nin enflasyon oranı ülkenin para biriminde bir düşüş ve petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle Mayıs ayında yükseldi.

http_com.ft.imagepublish.upp-prod-eu.s3.amazonaws (1)

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan resmi verilere göre, tüketici fiyatları 2017 yılı Mayıs ayına göre % 12,15  yükseldi. Nisan ayında kaydedilen yüzde 10,85’ten yükseldi.Taşımacılık maliyetleri en yüksek yıllık artışla zirvede. Ev eşyası fiyatları yüzde 16’dan fazla artarken, oteller, kafeler ve restoranlardaki fiyatlar yüzde 12,51 arttı. Konut maliyetleri yüzde 11,2 yükseldi.

Ayrı bir raporda, yerel üretici fiyatlarının yıllık % 20,16 oranında arttı. Bir önceki ayın istatistiği  % 16,37’ydi. Mayıs ayında petrol fiyatlarındaki şok edici  artışların toptan alış fiyatlarını da etkilediği görülüyor.Pazartesi günü açıklanan veriden sonra geçtiğimiz günlerde dolar  karşısında lira güçlendi ve %0.88 oranında yükselerek ve 4,60 seviyesine geldi. Geçen ay 4,9221 TL seviyesine kadar yükselmişti.

BlueBay Asset Management’da yükselen piyasalar stratejisti Timothy Ash, “Bu rakamı piyasa çok kötü olarak yorumluyor olsa da  , aslında iyi” dedi. Perşembe günü yapılması planlanan bu haftanın toplantısında, Türkiye ‘nin merkez bankasına faizi sabit tutma konusunda manevra alanı tanıyacağını söyledi.

Güçlü ekonomik büyüme ve mali genişleme ile harlanan yüksek enflasyon, analistler tarafından liranın son aylardaki güçsüzlüğünün temel nedeni olarak görülüyor.Lira geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 20 değer kaybetmiş durumda. Yatırımcılar, liranın güçsüz durumunun enflasyondaki artışı daha da körükleyeceğinden endişe ediyor.

Merkez bankası başkanı ve başbakan yardımcısının geçen hafta yatırımcılar ile yaptığı toplantıda enflasyonun inmesi için gerekli tedbirlerin alınacağı yönünde garanti vermesi olumluydu. Ancak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek faiz oranlarına karşı olumsuz tavrı yatırımcıları düşündürüyor.

Yetkililer, ülkedeki ana faiz oranlarından birini geçen ay yüzde 3 oranında artırarak, lirayı istikrara kavuşturmayı denedi.Merkez bankası, yabancı yatırımcılara daha ortodoks ekonomik önlemler alacağını göstermek amacıyla para politikasını daha az karmaşık hale getirdi.

Goldman Sachs’daki ekonomist Clemens Grafe geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Mayıs ayında tüketici enflasyonunun yüzde 11,7 olarak gerçekleşeceği tahminine yönelik yukarı yönlü bir sürprizin, liranın daha da zayıflamasına ve pazarların yüksek fiyatlamalara başlayabileceğini söyledi.“Bu durumda, Merkez Bankasının bu tür gelişmelere, seçim öncesinde bir başka kur artışından  kaçınmak için büyük olasılıkla karşılık vereceğini düşünüyoruz” dedi.

Bay Ash şunları ekledi: “Bu, Erdoğan’ın geçen ayın başlarında Londra’da yaptığı son derece zarar verici yorumlardan sonra konu kurdan daha çok Türkiye Merkez Bankasının ve para politikasının güvenilirliği.

 

Orijinal Link

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s