Rusya Ortadoğu’da Denge Unsuru

Rusya ve İsrail, İran kuvvetlerini Suriye’deki İsrail sınırından yaklaşık 24 mil uzakta tutmaya çalışacak bir anlaşmayı görüşüyor.

F120625FFMS06-e1368725473353-640x400

 

Anlaşma, Putin’in Orta Doğu’daki hassas dengeleme eylemini öne çıkarıyor. 2015’in sonlarında Suriye’nin iç savaşına müdahalede bulunduğundan beri Rusya kendisini herkesin diyalog kurabildiği vazgeçilmez bir oyuncu olarak konumlandırdı. Türkiye, Amerika ve çatışmaya karışan Arap ülkeleriyle temas kurdu. En önemlisi, güçlü kültürel ve ekonomik bağları paylaştığı İsrail’le ve Suriye’nin kan emici cumhurbaşkanı Beşar Esad rejimini desteklemedeki ortağı olan İran ile iyi ilişkiler kurdu.

 

Fakat savaş Suriye’de durulmaya başladıkça, Rusya İran’a daha az ihtiyacı olduğunu hissedebilir. Geçmişte, İsrail’in 2006 yılında İsrail ile kanlı bir savaş gerçekleştiren İran destekli Lübnanlı milis güçleri Hizbullah’a silah taşıyan Suriye’deki konvoyları bombaladığı zaman Rusya bunu görmezden geldi. Bazıları Rusya’nın şimdi daha da ileri gittiğini düşünüyor. İran Suriye’de kalıcı üsler kurmaya çalışırken, İsrail bölgelerine saldırdı .Moskova’daki geçit töreni gecesi, İsrail, Suriye’deki Rus hava savunması tarafından korunmayan İran güçlerine hava saldırısı başlattı. Bazı İranlılar, Putin’in Netanyahu’ya İran üslerinin koordinatlarını sağladığından şüpheleniyor.

 

İsrail ile Rusya arasında İran birliklerinin konuşlandırılması konusunda bir anlaşma yapılıp yapılmayacağı henüz net değil. İran’da görev almış emekli bir diplomat lan St.Petersburg Avrupa Üniversitesi profesörü Nikolai Kozhanov “Rusya’nın sınırlı bir etkisi var” diyor. “Çoğu İran’ın arzusuna dayanıyor.” Putin, savaş bittiğinde yabancı güçlerin ülkeyi terk etmesi çağrısını yapmıştı.Ancak İran’ın yabancı lejyonunu, bazı ülkelerin terörist grup olarak sınıflandırdığı İslam Devrim Muhafızları Koalisyonu kalmaya meyilli duruyor.

 

Öte yandan Rusya ve İsrail’in çıkarları birbirine yaklaşıyor gibi görünüyor. Üst düzey bir İsrailli yetkili, “Rusya ile iyi bir diyaloğa sahibiz ve Suriye’de başka bir siyasi krizi önleyebiliriz,” diyor. “Bize göre Esad Suriye’yi yönetmeye devam edecek.” Bu, İsrail’in gıda, tıbbi malzeme ve ara sıra hafif silah sevkiyatı ile yardım ettiği sınır yakınlarındaki Suriye köylerindeki isyancı gruplar için kötü bir haber. İsyancı  komutanlar, İran destekli milislerin çekilmeye başladıklarını söylüyor. Esad rejimi tarafından saldırıya uğraması muhtemel görünüyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Suriye-İsrail sınırında sadece Suriye Arap Cumhuriyeti ordusu olmalı.

İsrail bununla bile tatmin olmayabilir. İran kuvvetleri Suriye’nin diğer bölgelerinde faaliyetlerini sürdürüyor. Şubat ayında İsrail hava sahasına giren İranlı bir uçak, sınırdan 150 mil uzakta bir üsten geldi. Eğer Esad ve Rus destekçileri İran’ı ele geçiremezse, İsrail’den daha fazla saldırının olması muhtemel. – sadece İran hedeflerine değil-.Dengelemek  Rusya için daha zor olabilir. Kozhanov, “Herkesle konuşma stratejisi , er ya da geç çökecek” diyor. “Ciddi bir seçim yapılması gerektiğinde sorunlar ortaya çıkacaktır.”

 

Orijinal Metin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s