Muharrem İnce FT’ye konuştu

Cumhurbaşkanlığı adayı Muharrem İnce adaletsiz koşullardan şikayetçi

http_com.ft.imagepublish.upp-prod-eu.s3.amazonaws

 

Türk cumhurbaşkanlığı adayı Muharrem İnce’nin , İstanbul üniversitesinin tıp fakültesine  yaptığı ziyaret alkışlarla karşılandı.Ancak ziyaretin ardından Tıp Fakültesi dekanı ,kampüsü siyasal amaçlarla kullandığı gerekçesiyle YÖK tarafından istifaya zorlandı.Bu tür olaylar, İnce, bu ayki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri kampanyasnın bir özelliği haline geldiğini söylüyor. “Bir korku topluluğuna dönüştük,” dedi. İnce Financial Times’a. “Kamu görevlileri [benimle] bir fotoğraf çekmekten korkuyorlar. Esnaflar , Muharrem İnce bir mitinge katılırlarsa ertesi gün bir vergi müfettişinin gelmesinden endişe ediyor.”

Eski fizik öğretmeni, on yıldan fazla bir süredir Türk siyasi manzaralarına hakim olan Recep Tayyip Erdoğan’ın önde gelen muhalifleri arasında yer alıyor. Erdoğan’ın tek arzusu aynı pozisyonda 5 yıl daha kalmak değil. Başbakan 24 Haziran’da kazanırsa, uzun süredir Türkiye’nin yönetim sistemini değiştirme isteğini yerine getirecek ve başbakanlık pozisyonu kaldırılarak güçlendirilmiş bir cumhurbaşkanlığı sistemine geçilecek.

2002’den bu yana milletvekili olan ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı olan İnce, terör saldırılarıyla gölgelenen bir dönemden sonra normale dönüş için kampanya yürütüyor, İnce, “Türkiye’nin demokrat, liberal bir cumhurbaşkanına ihtiyacı var” dedi. “Türkiye’nin yüzünü yeniden batıya çeviren biri.

Türk lirasındaki düşüşü durdurmak için geçen hafta on bir saat süren toplantının ardından  faiz artırımını açıklayan merkez bankası da dahil olmak üzere yargı sisteminin ve diğer Türk kurumlarının bağımsızlığını yeniden tesis edeceğine söz verdi.

İnce’nin açık, doğrudan tarzı, yaramaz mizah anlayışı ve cumhurbaşkanına yönelttiği sert eleştirileri birçok muhalif seçmeni canlandırdı. Ama koşulların adil olmadığını söylüyor. Türkiye’nin hükümet yanlılarının egemen olduğu “acınası” televizyon endüstrisinin mitinglerini ve konuşmalarını kesmesinden ve  Erdoğan’a sonsuz saatler ayrılmasından şikayetçi . Gazeteler, Ramazan ayı boyunca alkol aldığını ederek ona bulaşmaya çalışıyorlar. Yine de 54 yaşındaki İnce, kararlı görünüyor. “Bu seçim daha fazla ümidimiz var” dedi. “Bunu söyleyen ben değilim, sokak gittiğim her yerde görebiliyorum.”

İnce, anketlerde Erdoğan’ın gerisinde kalıyor. Cumhurbaşkanlığı yarışmalarının ilk turu için Erdoğan’ın popülaritesi %40’ların ortalarında gezerken, Muharrem İnce yüzde 24’lük bir oranla mücadele ediyor. İkinci büyük rakip ateşli milliyetçi Meral Aksener, birkaç puan geride.Analistler, bu rakamların muhalefet için göründüğünden daha iyi olduğunu söylüyorlar. Erdoğan ilk turda yüzde 50’nin altında kalırsa, ikinci turda zorlanacak.  İnce’nin umudu, diğer  muhalefet adaylarının ardında bir araya gelmesi ve destekçilerinin Erdoğan dışında herkes tercihinde bulunması.

Analistler, bunun imkansız bir senaryo olmadığı kanısındalar. Uzun zamandır  birleşmeyi başaramayan muhalefet, Erdoğan’ın nisan ayında seçim çağrısında bulunduğundan beri işbirliği içinde. İnce, birçoğunun partisine karşı derin bir güvensizlik besleyen Türkiye Kürtlerine ulaştı. Kasım 2016’dan bu yana terör suçundan dolayı parmaklıklar arkasında olan Halkların Demokratik  Partisi (HDP) ‘nin Kürt lideri Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etti. Ayrıca ülkeyi on yıllardır korkutan Kürt çatışmasını çözmek için iddialı yeni bir çözüm çağrısı yaptı.  “Bu sorunu çözmeliyiz” dedi. “Herkesin tartışmasına izin verin. Kırmızı çizgiler olmasın.

İnce, AKP’nin  muhafazakar seçmen tabanına ulaşmak için özel bir şey yapması gerektiği fikrini reddediyor. “Ben muhafazakar bir ailenin çocuğuyum” dedi. “Özel bir beceriye ihtiyacım yok.”Aile yapıları Muharrem İnce’nin, koltuğundan etmeye çalıştığı adamla olan tek benzerliği değil.Hem kendisi hem de Erdoğan’ın Karadeniz şehri Rize ile bağları var.İkisi de uzun ve sert bir retorik kullanıyor.Ancak Erdoğan’dan 10 yaş genç olan Muharrem İnce, kendisinin tamamen farklı bir politikacı olduğunu söylüyor. Bisiklete biniyor. Erdoğan’ın özel yapım cumhurbaşkanlığı sarayında değil, evde yaşayacağı sözünü veriyor. Ve tüm milletin 80 milyonluk toplumun cumhurbaşkanı olacağına söz veriyor. Muhalefeti “hainler” ve “çöp” olarak nitelendiren Erdoğan’la net bir tezat oluşturdu.

İnce’nin mücadelesi, kampanyanın son birkaç haftasında hatta seçim gününde bile devam etmek zorunda. İktidar partisi, oylama yaklaşırsa, hileli taktiklere başvurabileceklerini öne süren muhalefete şiddetle karşı çıkıyor. Ancak çekişmeli 2017 referandumunda Yüksek Seçim Kurulu  (YSK) kuralları oylama sırasında değiştirmekten geri durmamıştı.İnce “YSK son anda bir şey yapmayı denerse 50 bin avukatı cübbeleriyle toplayacağını ilan etti.”

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s