Mısır’ın Umudu Salah

Umutların tükendiği anda Liverpool’un forveti ülkeyi birleştirdi.

Mohamed-Salah-11

Ramazan ayı yaklaşırken zanaatkarlar, “fawanis” denen ve Ramazan ayı boyunca evleri ve sokakları süsleyen fenerlerin siparişlerini almaya başlamıştı. Pek çoğu geometrik şekiller ve İslamı sembolize eden hilal ve yıldız ile süsleniyor. Ancak bu sene müşteriler farklı bir model istiyor. Sırıtan bir yüz, bukleler ve Liverpool forması…

Muhammed Salah’ın Britanya’da yarattığı etki hakkında pek çok şey söylendi. Yabancı düşmanlığının yükseldiği günlerde Mısır doğumlu bir Müslüman, ülkede ulusal bir heyecan dalgası yarattı.”Birkaç gol daha atarsa ben de Müslüman olurum” besteleri taraftarlar arasında söylenmeye başladı. Salah’ın diniyle ilgili ilgilendikleri tek kısım oruç tutmasının 26 Mayıs’ta Kiev’deki  finaldeki performansına olumsuz etkileme ihtimali.

Yarattığı etki evi Mısır’da çok daha derin. Sadece fenerlerde değil tişörtlerde tampon etiketlerinde ya da şehir merkezinde bir kafenin duvarında yüzünü görmek mümkün. Kahire’nin sonu gelmeyen trafiği Liverpool maçı başladığı zaman taraftarların kafelerde meydanlarda ekran başına geçmesiyle biraz olsun rahatlıyor.

Mısır’da eğlenecek çok az şey var. 2011’deki devrimin vaat ettikleri yerini ordu destekli bir diktatörlük ve ekonomik sıkıntılara bıraktı. Bunlardan birinden şikayetçi olmak sizi hapse gönderebilir. Nisan ayında sokakları nehre çeviren fırtınanın ardından, bir bakan Mısırlıların havayla ilgili konuşmalarını yasaklayan bir yasa önerisi ortaya atmıştı.

Bunun yerine halk kendilerini ayağıyla yaptıklarıyla mest eden Nil deltasından bir forveti konuşuyor. Dindarlığı tevazusu ve iş ahlakı herkesi kendine hayran bıraktı. Başarısı biraz buruk. Pek çok Mısırlı gibi potansiyelini fark etmesi için Mısır’ı terk etmesi gerekti. Mısır’da sadece iki yıl oynadıktan sonra Avrupa’nın yolunu tutmuştu.

Belki de bu onun için bir nimetti. Mısır futbolu siyasetten arınmış durumda değil. Ülkenin en başarılı kulüplerinden Zamalek SC’nin başkanı Abdel-Fattah al Sisi’nin sadık bir destekçisi. Salah siyasetten uzak durmaya çalışıyor olsa da Sisi tarafından kurulan bir gelişim vakfına 5 milyon Mısır Pound’u (280,000 $) bağışlamıştı. Ancak Salah, Dünya Kupası’nda sahneye çıktığında bu neredeyse kimsenin umurunda olmayacak.

Orijinal Haber

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s