Kutsal ama Fakir – KUDÜS

Bu yılın başlarında Kudüs sakinleri, bir sabah uyandıklarında, yollar, pazarlar ve diğer kamusal alanlarda dağılmış çöp yığınları gördüler. Şehrin ilan ettiği işten çıkarmalara karşı belediye işçileri, sadece çöp toplama işlemini durdurmadı, kamyonlarca çöpü de yere boşalttı.

F160103HP041-e1451846942760.jpg

 

ABD Başkanı Donald Trump Aralık ayında yaptığı açıklamada, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını ve elçiliğini oraya taşıyacağını ilan ettiği için Kudüs pek çok ilgiyi üzerine çekti. Kutsal şehrin uluslararası statüsü üzerine kopan onca yaygarayı bir kenara bırakacak olursak, Kudüs’ün yönetimi ve ekonomisi tam bir karmaşa. Sokakları genellikle (şehir işçileri grevde değilken bile) leş gibi ve kaldırımları yıkılıp dökülüyor, ki bu da İsrail’in diğer büyük şehirlerine kıyasla Kudüs’e dörtte bir oranında daha az harcama yapıldığını gösteriyor.

Son dört yılda ise İsrail hükümeti – tüm bu pisliğin aksine- , Kudüs’e hibelerini üç kat arttırdı. Bu yıl, şehre 800 milyon Şekel (para birimi) (233 milyon dolar) cari bütçesinin %14’ünü vermeyi teklif ediyor. Ancak belediye başkanı Nir Barkat 1 milyar Şekel istiyor.

 

Belediye başkanını eleştirenler, onu , adam kayırmakla, yönetimi kendi malı gibi kullanmakla itham ediyorlar. Nir Barkat, Kudüs’ün mali durumunu sağlam bir temele oturtamadığı ise su götürmez bir gerçek. Ultra-Ortodoks ve Filistin mahallelerinde halihazırda gevşek olan vergi tahsili altı yılda herhangi bir artış göstermedi. İsrail’deki diğer yerel makamlar muhasebelerini dengelemek için hibe alırken, Kudüs, nüfus ve servet üzerine kurulu bir formüle göre kendi payına düşenden 4 kat fazla hibe alıyor.

 

Elbette Kudüs’ün, belediye başkanından sorumlu tutulamayacak yapısal sorunları da vardır. Kutsal şehir, esasen doğu tarafında sıkışık ve dolambaçlı mahallelerde yaşayan (ve daha kalitesiz hizmetler alan) Filistinliler ile çoğunluğu ayrıcalıklarından faydalanan ve çalışmak yerine Tevrat’ı inceleyen Ultra-Ortodoks grup arasında bölünüyor. Bu topluluklar, şehrin 900.000 sakinini ve yoksullarının çoğunun üçte ikisini oluşturuyor.

20180120_MAD001_0.jpg

Kudüs Politika Araştırma Enstitüsü, Kudüs nüfusunun %31’ini oluşturan çocukların %56’sının ulusal yoksulluk sınırının altında olduğunu düşünüyor; Kudüs’teki Filistinliler arasında bu rakam %86’yı buluyor.

İsrail Kudüs’ü “ebedi ve bölünmemiş başkenti” olarak tanımlıyor. Ancak Sayın Barkat yönetiminde dokuz yıl boyunca halkı çulsuzlaştı ve bölündü. Bu, iktidardaki Likud partisinin lideri olmak isteyen bir siyasetçinin kırmaması gereken bir rekor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s