Hawaii İçin Korku Dolu 30 Dakika

Geçtiğimiz Cumartesi, Hawaii sakinleri cep telefonlarına gelen “Hawaii’ye balistik füze yaklaşıyor. Hemen sığınak arayın. Bu bir tatbikat değildir.” mesajıyla yaklaşık yarım saat boyunca panik havası yaşadılar. Yetkililerden gelen: “Mesaj yanlışlıkla gönderildi.” açıklamasıyla rahat bir nefes aldılar.

1119.jpg
Masum Hawaililer’in telefonuna gelen mesaj.

Trump yönetimi ve nükleer silahlı Kuzey Kore arasındaki gerginlikler, Pyongyang rejiminin nükleer silahlı bir füze ile ABD topraklarında bulunabileceği korkuları üzerine artmıştı.

 

Hawaii yetkilileri, bir erken uyarı sistemi hazırlayıp testler yapmakta, yerlilere de ‘acil durum planı’ yapmalarını tembih etmekteydi.

Olaya şahitlik eden ve Kauai adası sakini bir Hawaili, Ashley Trask; “Herkesin bir planı var. Bu olay şaka değil.” dedi. Hawai adalarındaki evlerin çoğunda olduğu gibi Trask’ın evi de tek katlı duvardan yapılmıştır ve bodrum katı bulunmamaktaydı. Telefonuna uyarı geldiğinde Trask, annesini, 15 yaşındaki oğlunu, 2 yaşındaki kızını ve ortağını arabaya bindirdi ve diğer oğlunun botanik bahçelerindeki ofisine doğru hızlıca yola koyuldu. Botanik bahçeleri, kasırgadan korunmak amacıyla inşa edilmiş, korunaklı bir yerdi.Ashley Trask bu zor dakikaları: “Herkes kelimenin tam anlamıyla bir panik havası içindeydi. Bilinir ki atom bombası patladığında sığınacak bir yer bulmamız için 15 dakikamız vardır. Bombanın nereye düşeceğini de bilmediğimizden, üzerimizdeki stresi kelimelerle anlatmak imkansız.” sözleriyle ifade etti. Batı Oahu’da insanlar kendilerini binalardan sokaklara attılar. Tanıklara göre bazıları otoparkların bodrum katlarını sığınak olarak kullandı ve çocuklarını kumaşlarla kaplayıp, rulo gibi sardılar.

missile.png

Yaklaşık yarım saat sonra yetkililerden ‘uyarı’nın bir hata sonucu olduğu açıklaması geldi. Sığınaklardaki insanlar ağlaştılar, birbirlerine sarıldılar ve sokaklara çıkmaya başladılar, bazıları ise yerlerinde kalıp yetkililerden gelen mesajın teyit edilmesini beklediler. Hawai valisi David Ige: “Bu mesaj vardiya değişimi sırasında meydana gelen bir hatadır. Çalışanlardan biri yanlış bir düğmeye basmış.” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s