Çocuk Evliliği ve Amerika

Çocuk evliliği, gelişmekte olan dünyada hala yaygın. Üç kızdan birinin 18 yaşından önce evlendiği tahmin ediliyor (bu da zaten çocuk evliliğinin tanımı). Bu çağ dışı uygulamanın önüne geçilmezse, 2050 yılına kadar 1.2 milyar kadın daha çocukken evlenecek. En yüksek çocuk evliliği oranına sahip ülkeler sıralamasında ilk 20 sırayı alan ülkelerin neredeyse tamamı Afrika’da. Bu konuda az bilinen bir gerçek ise çocuk evliliğinin Amerika’daki yaygınlığı. Ülke diplomatları uluslararası alanda, uygulamayı yasaklamak için pek çok çaba sarfediyorlar, ancak Amerikan çocuklarının erken yaşta evlenmesine hala izin veriliyor (ancak çoğunlukla ebeveynlerin onayı ve bir hakimin veya bir katipin onayı ile). Hiçbir Amerikan eyaleti, “kesin olarak” olarak uygulamayı yasaklayan bir kanunu kabul etmedi.

20180106_BLP501.jpg

Çocukların evlenmesi, muhafazakar dini cemaatlerde ve fakir kırsal alanlarda daha yaygındır. Ancak bütün sosyo-ekonomik katmanlarda ve laik toplumlarda, dindar ailelerde olduğu gibi bulunabilir. Frontline adlı bir televizyon programı tarafından yapılan araştırmaya göre, 2000’den 2015 yılına kadar 207.000’den fazla Amerikalı, çocuk yaşta evlendi. Üçte ikisinden fazlası 17 yaşındaydı ancak 985’i 14 ve 10’u sadece 12 yaşındaydı. Yirmi yedi Amerikan eyaletinde minimum evlenme yaşı kanunu bulunmuyor. Ancak ilginç bir şekilde, çocuk evliliklerine son yıllarda daha az rastlanıyor. Bu, değişen sosyal normları, kızlara okula devam oranını ve genel olarak evliliğin azalmasını yansıtıyor. 2000 yılında 23.500 çocuk evlendirilmiş, bu rakam 2010 yılına kadar 9000’in biraz altına düşmüştü.

 

Ancak 2014 yılına kadar 15-17 yaşlarında  57.000’in üzerinde çocuk küçük yaşta evlendi. Çoğu durumda, yasal yetişkin sayılmamalarına karşın, belki de hayatlarının en önemli yasal sözleşmesine girdi bu çocuklar. Bu aynı zamanda, boşanma başvurusunda bulunamayacakları, kiralık kira sözleşmeleri imzalayamayacakları veya istismar edilmesi durumunda bir sığınma evinde koruma arayamayacakları anlamına geliyor.

Çocuk evliliği yasağının muhalifleri siyasi yelpazede incelenebilir. Sosyal muhafazakarlar, erken evliliklerin “evlilik dışı doğum” sayısını azaltabileceğini ve toplumdaki dul annelerin sayısını azaltacağını savunuyorlar. Ayrıca, dini gelenek ve görenekleri korumak istiyorlar. Liberteryanlar, evliliğin devletin dışında yapılan bir seçim olması gerektiğini söylüyor. Bunlara ek olarak, üreme sağlığı hizmetleri sunan ulusal bir grup olan Planned Parenthood ve Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (American Civil Liberties Union) , uygulamayı savundu çünkü bunun yasaklanmasının “evlenme hakkına” ters düşeceğini dile getirdiler. Öte yandan çocuk evliliği yasağını savunan bir grup, “Çocuklar birbirlerine cidden bağlı iseler, 18 yaşına gelene kadar bekleyebilirler, ve çocuklara zarar veren her türlü dini gelenekten kaçınmalıyız.” şeklinde açıklama yaptı.

Ebeveynler, özellikle kızları hamile ise, erken bir evlilik yaparak çocukları için en iyisini yaptıklarını düşünebilirler. Fakat vakaların büyük çoğunluğunda ona onarılamaz şekilde zarar verdiklerini bilmeliler. Çocuk evliliklerinin % 70-80’i arasında boşanma söz konusudur. Evli çocukların, evli yetişkinlere nazaran yoksulluk içinde yaşaması iki kat, eşler tarafından dövülme olasılığı ise üç kat daha yüksektir. Evli çocukların %50’si liseyi erken bırakırlar, üniversitesi bitirme ihtimalleri 4 kat daha düşüktür. Diyabet, kanser, felç ve diğer fiziksel hastalıklar açısından oldukça yüksek risk altındadırlar. Ve zihinsel sağlık problemlerinden muzdarip olma ihtimalleri çok daha yüksektir.

 

Tüm bu nedenler ışığında, çocuk evliliği karşıtları, ılımlılar ile hiçbir zeminde buluşamıyor. Ancak Amerikalı karşıtlar bulundukları eyaletlerde zemin kazanıyor. Virginia, Texas ve New York, yasal yetişkinlere evliliği kısıtlayan yasalar getirdi. Connecticut 16 yaşın altındaki insanlar için evliliği yasakladı. Çocuk evliliğini kısıtlayan 11 diğer eyalette yasalar yürürlüğe girdi. Arizona, Florida, Maryland, Massachusetts, New Jersey ve Pennsylvania, 18 yaşın altındaki insanlar için evlilik konusunda daha kalıcı ve kapsayıcı yasalar düşünüyorlar.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s