Haftanın Özeti (8 Ocak 2018)

 

000f2fc0-800

 • İran’da 70’ten fazla şehirde sokaklar göstericiler tarafından işgal edildi.Bazıları ekonominin gidişatından rahatsızken kimileri Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in ölümünü istiyor.Dini rejim karşı gösteri organize etti ve on binlerce insan hükümete destek için sokağa çıktı.En az 20 kişi hayatını kaybederken pek çok kişi ise tutuklandı.

 

 • Etiyopya sayısı yüzleri bulan siyasi tutuklularını serbest bırakacağını açıklarken suçluların işkence gördüğü iddia edilen hapishanenin kapatılması da gündemde.Uluslararası Af Örgütü bu durumu kanlı baskı döneminin sonu olarak yorumladı.kim-jong-un
 • Kuzey Kore,Güney Kore’de düzenlenecek olan Kış Olimpiyatlarına bir ekip yollayabileceklerini duyurdu.Bunun üzerine iki ülke uzun süre sonra yeniden iletişime geçti.Kim Jong-un ise masasında nükleer silah tuşuna sahip olduğunu ve Amerika Birleşik Devletleri’nin herhangi bir bölgesini vurabilecek kapasitesinin olduğunu söyledi.Trump yaptığı karşı açıklamada daha büyük ve daha etkili bir tuşa sahip olduklarını söyledi.

 

 • Trump Pakistan’ın Afganistan’daki teröristlerle mücadelesinde ABD yardımını hak etmediğini söyledi.Pakistanlı yetkililer bunu “anlaşılmaz ” olarak yorumladı.

gettyimages-505960600.jpg

 

 • Yeni yıl ile birlikte Çin planladığı ticari önlemleri uygulamaya koymaya başladı.Her türlü fildişi ürünü yasaklanırken,geri dönüşümü kalitesiz olan ürünlerin ithalatine de kısıtlama getirildi.Çevreciler bundan memnun olsa da eşekler pek olmayacak.Çünkü hayvan derisi ithalatında gümrük vergisi azaltıldı.Bu hamlenin geleneksel Çin tıbbının bir bileşeni olan hayvan derisine olan talepten dolayı yapıldığı düşünülüyor.
 • Çin’de mahkeme insan hakları aktivisti Wu Gan’a 8 yıl hapis cezası verdi.Bu aktivistlere yönelik 2015’ten bu yana süregelen baskının en ağır cezalarından biri oldu.

CF9F6893-0D75-4CFF-AA15-D941A3734527_cx0_cy6_cw0_w1023_r1_s

 • Katalonya bağımsızlık ilanının ardından görevden uzaklaştırılan hükümetin yerine yeniden seçim yaptı.Sonuçlar Madrid hükümetini ve Başbakan Rajoy’u üzeceğe benziyor.Katalanlar yeniden ayrılıkçı bir hükümet kurdu.
 • İtalya’da cumhurbaşkanı meclisi feshetti ve 4 Mart’ta yeni bir seçim yapılacağını duyurdu.

Opposition Rally In Moscow

 • Rusya’da Vladimir Putin’in en ciddi rakibi olan Alexei Navalny, uydurma olduğu düşünülen bir rüşvet suçlamasıyla Mart ayındaki seçimden men edildi.

 

 • Honduras’ta yapılan başkanlık seçimlerinde Salvador Nasralla ABD’nin Juan Orlando Hernandez’i başkan olarak tanımasının ardından mağlubiyeti kabul etti.Amerikan Devleti Örgütü yaptığı açıklamada seçim hilenin karışmış olabileceğini ve seçimin yeniden yapılması gerektiğini söyledi.

Anil_Ambani_AGM_PTI

 • Hindistan’da kavgalı Ambani kardeşler telekom varlıkları üzerine anlaşmaya vardı.Anil Ambani, Reliance Communcations adlı şirketini ücretsiz konuşma ve veri sunmayı teklif eden Reliance Jio’ya sattı.
 • SoftBank Uber ile anlaşmasını tamamladı.Japon teknoloji grubu Uber’in %15’ine sahip olacak.Uber 48 milyar $ yatırım değerine sahip.

Headphones are seen in front of a logo of online music streaming service Spotify in this illustration picture

 • Spotify New York borsasında halka açılmayı planlıyor.
 • Bitcoin piyasası için oldukça hareketli bir hafta oldu.Aralık ayının son haftasında 19,500$’a yükselip ardından 12,000$’a gerileyen sanal para birimi bitcoin,Silikon Vadisinin önemli yatırımcılarından Peter Thiel’in bitcoine güvenini açıklamasıyla yeniden değer kazandı.

Intel Announces The Xeon 5100 Microprocessor For Servers

 • Bilgisayar çiplerinde kişilerin kişisel bilgilerine ve şifrelerine erişilmesine neden olacak bir hata keşfedildi.İntel bu konuda  AMD ve diğer rakiplerle birlikte çalıştıklarını açıkladı.
 • Havacılık Güvenlik Ağı’nın yayınladığı raporla 2017 havacılık tarihinin en güvenilir yılı oldu.Tüm yıl boyunca hiç yolcu uçağı kazası yaşanmazken bu 1957’den bu yana ilk kez yaşanıyor.Şahsi uçaklarla yapılan kazalarda ise 44 kişi hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s