Avrupa’nın Eve Dönen Cihatçıları

IŞİD’in güç kaybetmesiyle pek çok Avrupa doğumlu cihatçı evlerine dönüyor.Geri dönen cihatçılara yapılacak muamele terörle mücadele birimlerinin en önemli sorunlarından biri haline geldi.

1031227732

 

Geçtiğimiz ay Hollanda’da bir mahkeme 22 yaşında bir kadını terörizme yardım etmekten suçlu buldu. Sonradan Müslüman olan Laura H. (soyadı yasalar gereği açıklanamıyor) 2015 yılında Filistin asıllı kocasıyla birlikte cenneti bulma umuduyla IŞİD’in kontrol ettiği bölgelerden birine göçtü.Bu illüzyondan hemen kurtulan Laura,bir yılını geri dönme planı yaparak geçirdi. Öldürülmekten son anda kurtulan Laura geri dönmeyi başardı ancak mahkeme tarafından yargılanmaktan kurtulamadı.11 ayını hapiste geçiren Laura’yı mahkeme hapiste geçirdiği süreyi yeterli bularak serbest bıraktı.

Laura 2014’ten bu yana Irak ya da Suriye’de IŞID saflarına katılan 5000 Avrupa Birliği vatandaşından yalnızca biri. Son 6 ayda IŞİD’in çöküşe geçmesiyle Avrupa savaş eğitimi almış (ya da savaş travması yaşamış) insanın dönüşlerini beklemeye başladı. Pek çoğu illüzyondan kurtulmuş olsa da diğerleri terörizmle işbirliği yapmış durumda.Belçika ve Fransa’daki saldırılarda geri dönen cihatçılar rol almıştı.Güvenlik güçleri artık hepsini takip etmek zorunda.Mahkemeler ise hapsedilmelerine gerek olup olmadığını tartışacak.Sosyal hizmetlere ise yeniden entegre etmeye yönelik çalışmalara başlamış durumda.

Fransa en ciddi tehditlerden biriyle karşı karşıya.İçişleri bakanlığı 1700 vatandaşın IŞID’e katıldığını duyurmuştu.Cumhurbaşkanı Macron her birinin yargılanacağını kadın ve çocuklar içinse her vakanın ayrı ayrı inceleneceğinin sözünü verdi.Şu ana kadar kontrol edilebilir boyutlarda olduğu söylensebilir.Şu ana kadar 302 kişi eve dönerken kayda değer bir sorun yaşanmadı.

Ancak bu durum yakın zamanda değişebilir.Islam Devletinin çökmesiyle birlikte kayıtlar ciddi oranda geçerliliğini yitirdi.Uluslararası Terörle Mücadele Merkezinden Edwin Bakker geçtiğimiz yıla kadar kimin nerede olduğunu bildiklerini ancak şimdi bu bilgilerin hepsi yok olduğunu açıkladı.Pek çoğunun öldürülmüş olma ihtimali ağır basıyor.Bazılarının Kuzey Afrika’daki savaş bölgelerine bazılarının Avrupa’ya kaçmış olabileceği düşünülüyor.Belçika şehri Vilvoorde savaştan kaçanların adresi olmadığına emin olmaya çalışıyor.2 yıl önce 28 kişi buradan ayrılıp 40 bin kişiyi bulan IŞİD ordusuna katılmıştı ancak 2015’den bu yana bu sayı artmadı.Hans Bonte Vilvoorde’un belediye başkanı hükümetinin Müslüman topluluklarla yakın ilişkide olduğunu ve bu sayede geri dönen cihatçıları suçtan uzak tutabileceklerini söylüyor.Şehirden ayrılan 28 kişiden 8’i geri döndü.Bunlardan 6’sı hapiste 1’i öldü diğeri ise yeniden entegre olmaya çalışıyor.Ancak Vilvoorde bile terörle mücadeledeki en önemli sorun olan iç ve dış istihbarat teşkilatları arasındaki iletişim yetersizliğinden muzdarip.Ağustos ayındaki Barcelona saldırısının arkasında olduğu iddia edilen imam Abdelaki Es Satty 2016 yılında Vilvoorde’de iş aramıştı.Cami üyeleri il yönetimini uyarsada Satty’nin terörist şüphelisi olduğu bilgisi İspanya’ya ulaşmamıştı.

Terörizme karşı işbirliği günden güne iyileşiyor.Avrupa çapındaki arama emirleri ve gelişen iletişim ve bilişim teknolojileri sayesinde Avrupa’ya yeniden intikal eden cihatçıların yakalanmasında önemli rol oynuyor.Ancak 2015 ve 2016 yıllarında yaşanan Brüksel ve Paris saldırılarının ardından açığa çıkan sorunlar ise hala çözülebilmiş değil.Hans Bonte  Brüksel’in kaos içinde olduğundan bahsetti.Şehrin 19 belediye ve 6 farklı polis gücü arasında bölündüğünü ve bunun koordinasyon konusunda handikap yarattığını düşündüğünü söyledi.

Son sorun ise geri dönen cihatçılara nasıl davranılması gerektiği.Hollanda’da pek çok insan Laura H.’nin cezasının düşük olmasından şikayetçi.Ancak geri dönen masum insanlara ağır cezalar verilmesi Müslüman toplumlarla yapılan anti-terörizm işbirliğine zarar verebilir.Geri dönenlere yıllarca ceza vermek sorunu ancak derinleştirir.Geri dönen cihatçılardan birinin avukatı olan Hollandalı Andre Seebregts “Hapishane yıllarında radikalliği azalan herhangi birini tanımıyorum.” diyerek konuyu özetledi.

Link

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s