“Anka Kuşuna Hazır Olun”

İngiltere merkezli The Economist 9 Ocak 1988’de yayınladığı makalede 2017 yılının en önemli olaylarından biri olan Bitcoin’i işaret etti.”Anka Kuşuna Hazır Olun” adlı makale bu yeni para biriminin 2018 yılında ulusal para birimlerinin yerini alabileceği iddiasında bulundu.

1-qhz58p65l7pfo2wSpjbnQw

Türkçe Tam Metin Çevirisi

 

   Bundan 30 yıl sonra Amerikalılar Japonlar Avrupalılar diğer zengin ülkeler ve bazı görece fakir ülkeler ödeme için muhtemelen aynı para birimini kullanacak.Fiyatlar Dolar,Yen ya da Mark üzerinden değil mesela Anka Kuşu (Phoenix) ile belirlenecek.Phoenix şirketler ve tüketiciler tarafından bugünkü geleneksel para birimlerinden daha elverişli olduğu için tercih edilecek.Geleneksel para ileride 20.yüzyılın sonlarında ekonomik büyümeyi aksatan bir araç olarak görülecek gibi görünüyor.

  Bu 1988’in başı için tuhaf bir tahmin gibi görünüyor.Ortak para birimi fikri 5-10 yıl önce tomurcuklanmaya başlamış olsa da 1987’nin getireceği aksaklıkları çok az tahmin edebildiler.Büyük ekonomilerin hükümetleri daha gözetimli bir para değişim sistemine adım attılar.Ekonomi politikalarıyla uyumsuz bu plan faiz oranlarını arttırmış ve Ekim’deki piyasa krizine neden olmuştu.Bu son olaylar döviz kuru reformcularının kulağını çekti.Gerçek bir işbirliği makul noktaya ulaşana kadar kurun sabitlenmesine yönelik çabaların hepsi boşa kürek çekmekten ibaret olacak.

   1970’lerin başından bu yana dünya ekonomisinde yaşanan en büyük değişim, para akışlarının, mal ticareti yerine döviz kurlarını yönlendiren güç olarak ortaya çıkması oldu.Dünya finansal piyasalarının entegrasyonunun bir sonucu olarak, ulusal ekonomik politikalardaki farklılıklar faiz oranlarını (veya gelecek faiz oranlarının beklentilerini) biraz rahatsız edebilir, ancak yine de bir ülkeden diğerine finansal varlıkların aktarılması önemli bir önkoşul.  Telekomünikasyon teknolojisi ilerlemeye devam ettikçe, bu işlemler daha ucuz ve daha hızlı olacaktır. Düzenlenmemiş ekonomi politikaları ile para birimleri daha dengesiz olacaktır.

Bunun yanında bu trend genişleyen uluslararası ticaret için bir fırsat olabilir.Bu aynı zamanda gelişen teknolojinin bir armağanı olacak.Ulaşım masraflarının düşülmesi birbirlerinin pazarlarında rekabet etmeye çalışan ülkelere büyük bir avantaj sağlayacak.Tek fiyat kuralı gitgide kendini hissettirecek.(Bir ürünün her yerde aynı fiyata mal olması)Politikacılar ulusal ekonomilerinin finansal marketleri takip etmesine ve dış dünyaya açılmasına izin verecek.Bu sistem ürünlere uygulandığı gibi iş gücüne de uyarlanacak.Bu kısmen göçle sağlanacak olsa da önemli bir bölümü teknolojiye da  yanıyor.Hindistan’daki bir bilgisayar operatörü bir New Yorklu’nun maaşını kontrol edebilecek.

Bütün bu yollarla ulusal ekonomik sınırlar yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Ana sanayi ülkeleri arasında bir para birliğinin ortaya konması , döviz ticareti yapan tüccarlar ve hükümetler dışındaki herkes için karşı konulmaz görünecektir. Anka kuşu bölgesinde, nispi fiyat değişimlerinde ekonomik düzenlemeler bugün büyük ekonomilerdeki farklı bölgeler arasında yaşananın aksine sorunsuz ve otomatik olarak gerçekleşecektir.Döviz kuru riskinin olmaması ticareti yatırımı ve istihdamı teşvik edecektir.

ECON-1988-0109-0009-FECON-1988-0109-0010-F

Anka kuşu bölgesi, ulusal hükümetlere sıkı kısıtlamalar getirirdi. Örneğin, ulusal bir para politikası diye bir şey muhtemelen olmazdı. Dünya phoenix arzı belki de IMF’nin yerini alacak olan yeni bir merkez bankası tarafından düzenlenecekti. Dünya enflasyon oranından – ve dolayısıyla dar ölçekte ülkelerin ulusal enflasyon oranı-  bu kurum sorumlu olacaktır. Her ülke geçici talep düşüşünü telafi etmek için vergi ve kamu harcamaları kullanabilir, ancak bütçe açığını finanse etmek için para basmak yerine borçlanmak zorunda kalacaktı. Enflasyon vergisine başvurulmaksızın, hükümetler ve alacaklıları borçlanma ve borç verme planları konusunda bugün olduğundan daha dikkatli karar vermek zorunda olacaklardı.Bu, büyük bir ekonomik egemenlik kaybı anlamına gelse de anka kuşağını çekici kılan özellikler de bu egemenlik kaybından kaynaklanıyor. Hükümetler dalgalı döviz kurlarındaki bir dünyada bile dalgalanmaları dış dünyanın düşmanca oyunları olarak görme eğilimindedirler.

Gelecek yüzyıl yaklaşırken, dünyayı ekonomik entegrasyona iten doğal güçler, hükümetlere geniş bir seçim imkânı sağlayacaktır. Akışa kapılıp yok olabilirler ya da bunu önlemek için barikatlar kurabilirler. Anka kuşu için yol hazırlamak, daha az sahte  ve daha çok gerçek amaçlara yönlik anlaşma anlamına gelecektir. Bu, mevcut ulusal paraların yanısıra bir uluslararası paranın özel sektör tarafından kullanılmasına izin verilmesi ve sonra aktif olarak teşvik edilmesi anlamına gelecektir. Bu, insanların  para birimi birliğine geçmeleri için cüzdanlarıyla oy kullanmasına izin verecek. Zamanla, milli para birimlerine karşı değeri oldukça artacak ve ulusal paralara bir son verecek.Çünkü insanlar kullanışlılığı ve satın alma gücünün daha sabit olması nedeniyle tercihlerini Phoenix’ten yana kullanacak.

  Alternatif – politika belirleme özerkliğini korumak için – ticaret ve sermaye akışlarında gerçekten aşırı kontrollerin yeni bir şekilde yayılmasını gerektirecek. Bu ders hükümetler için muhteşem bir zaman sunuyor. Döviz kuru hareketlerini yönetebilir, önleyici olmadan para ve maliye politikasını uygularlar ve enflasyon patlamalarını fiyat ve gelir politikaları ile çözebilirler. 2018 yılı civarında Phoenix geldiğinde onu hoş karşılayın.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s