Yılın Özeti (2017)

donald-trump-wallpaper-003

 

 • Ocak ayında göreve başlayan Donald Trump pek çok tartışmalı karara imza attı.Müslüman ülkelere getirilen seyahat yasağı,ABD’nin Trans-Pasifik ortaklığından çekilmesi,NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması) maddelerinin yeniden görüşülmesi,ABD’nin küresel ısınmaya karşı yapılan düzenlemeleri kapsayan Paris Anlaşmasından çekilme adımı atması ve son olarak Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması bunlardan bazılarıydı.

 

 • Donald Trump kampanyasının beyin takımı ile Rusya’nın yakın bağı olduğu iddiaları gündemin ana maddelerinden biriydi.Ulusal Güvenlik Danışmanı Micheal Flynn’in istifası dedikoduları kızıştırmışken FBI Genel Direktörü James Comey Donald Trump tarafından görevinden alındı.Trump’ın aynısını konuyla ilgilenen Robert Mueller’e yapacağına dair spekülasyonlar mevcut.

18china-party-1sub-superJumbo-v2

 

 • Xi Jinping Ulusal Komünist Parti Kongresindeki gücünü arttırdı.Jinping’in sosyalizm üzerine düşünceleri Komünist Parti Anayasasına yazıldı.Ölmeden önce fikirlerini anayasaya yazdırmayı başaran son lider Mao Zedung’tu.

 

1028117778

 • Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan referandum ile gücünü arttırdı.Seçim öncesinde Türk bakanların Almanya’da yapacağı buluşmaların Merkel tarafından engellenmesi diplomatik bir krize yol açmıştı.Referandum sonuçları sahtekarlık suçlamaları nedeniyle yoğun protestolara maruz kaldı.

 

 

 • Kuzey Kore Amerika Birleşik Devletleri’ni füze denemeleriyle kışkırtmaya devam etti.Son olarak ABD’nin herhangi bir yerine nükleer saldırı yapabileceklerini duyurarak kendilerini nükleer güç ilan ettiler.ABD ise Kuzey Kore’nin nükleer deposunu güçlendirmeye devam ettirmesi durumunda askeri müdahelede bulunacağını ima etti.İki ülke lideri de birbirini aşağıladı.Kim Jong Un Trump’ı “bunak” olarak nitelendirirken Trump’ın yanıtı “hastalıklı yavru köpek” oldu.

byebye

 • Zimbabve’de Robert Mugabe’nin 37 yıllık diktatörlüğü son buldu.Başkan yardımcısı Emmerson Mnangawa’yı kovmasının ardından ordu Mugabe’yi görevden uzaklaştırdı.80’li yıllardaki pek çok toplu katliamdan sorumlu tutulan Mnangawa bugünlerde demokratik bir lider olacağının sözünü veriyor.Bu sözlere rağmen Mnangagwa kabinesini Mugabe yandaşları ile doldurmaktan geri durmadı.

 

 • Kenya Yüksek Mahkemesi Ağustos’ta yapılan seçimleri kanuna aykırılık nedeniyle geçersiz saydı.Ekim’de yapılan seçimler ise aynı şekilde sonuçlandı.Rakibinin boykot ettiği seçimleri Uhuru Kenyatta kazandı.

2017 Weinstein Company And Netflix Golden Globes After Party - Arrivals

 • Cinsel taciz 2017’deki bir diğer önemli konuydu.Pek çok kadın önemli mevkideki erkeklerin kendilerini taciz ettiğini duyurdu.Hollywood’un ünlü yapımcılarından Harvey Weinstein’ın seks bağımlılığı şirketi parçalanmasına neden oldu.Bir senatör pek çok vekil ve Britanya savunma bakanı istifa etti.Bu yıl kadınların gelecekte daha iyi muamele göreceği umutlarını yeşertti.

 

 • Cinsel taciz suçlamaları Uber’e de sıçradı.Mahkeme otomatik şoför teknolojisinin çalınması ile ilgili Uber’i suçladı.Yönetim kurulu üyesi Arianna Huffington şirkette rezil insanlara yer olmadığını söyledi.Sonuç olarak daha önce cinsiyetçi tavırlarından dolayı suçlanan CEO Travis Kalanick istifa etti.

 

 • Rakiplerinin düzensizlik içinde olduğunu düşünen Theresa May erken seçim ilan etti ancak bu plan çarpıcı bir şekilde ters tepti.Sıkıntılı kampanya sürecinin ardından 100 koltukluk çoğunluk tahminleri bir hayal olarak kaldı ve May çoğunluğu kaybetti.İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise gücünü arttırdı.Kuzey İrlandalı Protestan Birlikçi Demokrat grubunu işbirliğine ikna etmek May’in iktidarda kalmasının tek yolu olarak görünüyor.

 

 • 71 kişinin ölümüyle sonuçlanan sosyal konut yangını Londra’nın zengin bölgelerinde görünebilen fakirliğe ışık tuttu.Greenfell felaketi Britanya’nın huzursuz ve öfkeli durumunun simgesi oldu.

 

 • Angela Merkel’in liderliğini yaptığı Hıristiyan Demokrat Parti seçimlerde güç kaybetti.Seçimler aynı zamanda göçmen karşıtı AFD’nin önemli başarısıyla sonuçlandı.

 

 • Japonya’da yapılan yeni seçimlerin ardından başbakan Shinzo Abe istediği düzenlemeleri üst kurula taşımadan geçirme yetkisine sahip oldu.Abe Japonya’nın pasif askeri politikasını değişterecek düzenlemeler yapmayı planlıyor.Bu durum bölge ülkeleri Çin ve Güney Kore’yi endişelendirdi.

france2017-vote-672003860-58fd7851e7e11

 • Emmanuel Macron’un Fransa cumhurbaşkanı olarak seçilmesi dünyanın her yerindeki kozmopolitleri memnun etti.Kennedy optimizmi ve içten bir küreselleşme kucaklaşması olarak görülen bu zafer Marine Le Pen’in Ulusal Cephesine büyük bir üzüntü yarattı.Ancak ülkeyi yönetmek seçimi kazanmaktan her zaman daha zor olmuştur.Seçimden sonraki ilk aylarda Macron’a olan destek önemli oranda azaldı.

 

 • Küresel borsalar yükselme trendindeydi.Dow Jones S&P 500 ve NASDAQ rekor üstüne rekor kırdı.Trump’ın kısıtlayıcı düzenlemeleri kaldıracağı ve vergi indirimine gideceği iddiaları bu yükselişteki en önemli etken.

bitcoin3

 • Spekülatif bir balon olduğu iddiaları devam ederken, Bitcoin’in fiyatı yıl boyunca %1800 yükselerek 19000 $ seviyesine kadar çıkmayı başardı.

 

 • Pek çok merkez bankası enflasyon baskısının yükselmesiyle birlikte sıkı mali politikalar uygulamaya başladı.Amerika Merkez Bankası FED faizleri yıl içinde üç kez arttırırken İngiltere’de Bank of England son 10 yılda ilk kez faizleri yükseltti.Bunun yanında faiz arttırımı Kanada’da 7 yıl Güney Kore’de ise 6 yıl sonra yeniden yaşandı.

 

 • Cihatçılar insan öldürmeye devam etti.Yılın ilk gününde İstanbul’da yaşanan saldırıda 39 kişi hayatını kaybetti.Kamyonları silah olarak kullanan teröristler Barcelona’da 13 New York’ta 8 Stockholm’de ise 5 kişinin ölümüne sebep oldu.Britanya ise 2005 yılından bu yana ilk kez bu kadar büyük bir terörizm krizi yaşadı.Manchester’da Ariana Grande konserinde yapılan intihar saldırısı 22 kişinin ölümüne 500 kişinin yaralanmasına sebep olmuştu.Mısır’da ve Somali’deki saldırılarda yüzlerce kişi hayatını kaybederken Afganistan’da yaşanan saldırı 150 kişinin ölümüne yol açtı.

 

 • IŞİD güçlü olduğu Irak ve Suriye’den temizlenmek üzere ancak parçaları Libya’ya kaçmış durumda.Suriye’de ise savaş devam ediyor.Esad rejiminin İdlib’te kimyasal silah kullanması üzerine bölge ABD tarafından bombalandı.Ülkenin çoğunluğunda Esad’ın kontrolünde.

 

 • Irak  Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandumu gerçekleştirmesinin ardından Irak güçleri bölgeye girdi  ve yönetimi ele aldı.

 

 • Amerika’nın en kanlı toplu katliamlarından biri bu yıl Las Vegas’ta yaşandı.Yarı otomatik silah ile kalabalığa ateş açan saldırgan 58 kişinin ölümüne sebep oldu.

 

 • İspanya’da Katalanların bağımsızlık referandumu İspanya’ya uzun yıllar sonra ilk kez büyük bir kriz yaşattı. Katalanların bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Madrid yönetimi kontrolü ele aldı.Bunun üzerine Katalan lider Belçika’ya kaçmak zorunda kaldı.

 

 • Venezuela krizlerle boğuşmayı sürdürüyor.Nicolas Maduro tamamen yandaşlarından oluşan bir meclis kurdu ve yasal olarak seçilen  ve çoğunlukla muhaliflerden oluşan  meclisten yetkiyi aldı.

Brazil's President Michel Temer gestures during a ceremony at the Planalto Palace in Brasilia

 • Michel Temer yolsuzluk suçlamalarından dolayı pek çok kez görevden alınma tehlikesi yaşasa da hepsinden sağlam çıkmayı başardı.Popülaritesi tarihteki herhangi bir başkandan çok daha düşük olan Temer ancak 2018’de görevi bittiğinde soruşturmaya maruz kalacak.Politikada işler karmaşıklaşırken ekonomi ise resesyonun eşiğinden döndü.

 

 • Son 12 yılda ABD’yi vuran en büyük kasırga olan Harvey Kasırgası Güney Teksas ve Lousiana’yı kötü etkiledi.Ekonomik zarar 190 milyar dolara ulaşırken en büyük zararı ise Maria Kasırgasına maruz kalan Porto Riko yaşadı.Resmi ölü sayısı 64 olarak açıklansa da tahminler bunun 1000’i bulmuş olabileceğini söylüyor.

 

 • Güney Kore devlet başkanı Park Geun-Hye’ın sorgulanmasına yol açan dava Samsung’a da sıçradı.Teknoloji devinin yöneticisi Lee Jae-yong 5 yıl hapse mahkum edildi.

 

 • Daha ucuz enerji , daha uzun menziller ve  CO2 emisyonunun yarattığı endişeler elektrikli arabalara olan ilgiyi arttırdı.Volvo içten yanmalı motor üretmeyi durduracağını açıklayan ilk büyük araba üreticisi oldu.İngiltere ve Fransa ise uzun vadede petrol ile çalışan araçları yasaklayacağını duyurdu.

gettyimages-521186348.jpg

 • Amazon düzenli olarak manşetlerde yer alacağa benziyor.13,7 milyar $ karşılığında Whole Food Market’ı satın alan şirket geleneksel perakendecilere korku saldı ve hisse değeri 1000 doları aşan şirketlerin arasına katıldı.Amazon yeni ofisini açacağı şanslı şehri önümüzdeki yıl duyuracak.

 

 • Halkla ilişkiler felaketi ödülü ise United Airlines’a gitti.Koltukları dolan uçakta kimsenin yerini terk etmeye gönüllü olmaması üzerine bir yolcuyu zorla sürükleyen şirket sosyal medyanın en çok konuşulan olaylarından birine imza attı.Link

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s