Kilise Tavanındaki Mülteci Kıyafetleri

2014’te BBC’nin En İyi 100 Kadın’dan biri ve 2015’te Salt Dergisi’nin 100 En İlham Verici Kadın’dan biri olarak listelenen, İngiliz savaş sanatçısı Arabella Dorman; son çalışması “Suspended”(Askıda kalan) ile yine ziyaretçilerinden tam not aldı. Dorman; Güney Irak (2006), Afganistan (2009-2014) ve daha yakın tarihlerde Midilli, Calais & Dunkirk (2015 – 2016) ülkelerinde mültecilerle ilgili elde ettiği birinci elden tecrübelerini sanata, sanatını ise hayırseverlik faaliyetlerine dönüştürmüştür.

Suspended; Londra’daki St. James’in Piccadilly kilisesinde sergilenen, son zamanlarda savaş, zulüm ve yoksulluktan kaçan mülteciler tarafından Midilli sahiline vuran yüzlerce kıyafetten üretilen bir çalışma. 700 parçadan oluşan Suspended, kaybedilen bir geçmişi, geleceği belirsiz bırakılan binlerce mültecinin deneyimini yansıtıyor. Özellikle çocuk kıyafetleri kullanan Dorman, insan ticareti, kölelik ve radikalleşmenin gerçek riskiyle karşı karşıya kalan çocuk bedenlerin, çaresizliğini anlatmaktadır. Yeni bir hayat için yola çıkan ve gelmeyi başaran her çocuk bir zaferdir.

Bu çarpıcı çalışma, 14 Aralık 2017 – 9 Şubat 2018 tarihleri arasında sergilenmekte ve geliri mülteci çocuklar ve aileleri için Starfish Vakfı’na bağışlanacaktır. İlginize…

arabella-dorman-suspended-2

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s