Irak ve IŞİD Savaşı Sona Erdi

Irak, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, üç yıldan beri sürdürdüğü operasyonları sonrasında İslam Devleti grubuyla olan savaşının bittiğini ve aşırılıkçıların bulundukları topraklardan sürüklendiğini söyledi.

GLHOHNLWZVEBPBBHQDVBAMILIU

Başbakan Haydar el-İbadi, Bağdat’taki bir konferansta yaptığı konuşmada Suriye sınırının Irak kuvvetlerinin tam kontrolü altında olduğunu açıkladı ve sözcüsü söz konusu gelişmenin IŞİD ile olan askeri mücadelenin sona erdiğine işaret ettiğini söyledi.

Kıdemli bir askeri komutan muharebe operasyonlarının tamamlandığını doğruladı.

Abdul-Emir Raşid Yar Allah, El-İbadi’nin sözlerinden kısa bir süre sonra çıkan açıklamasında, “Tüm Irak toprakları terörist IŞİD çetelerinden kurtuldu ve kuvvetlerimiz Irak-Suriye sınırını tamamen kontrol ediyor” dedi.

Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı mücadele için kurulan ABD önderliğindeki uluslararası koalisyon, Twitter’da paylaştığı resmi bir bildiriye göre Irak’ı bu “önemli zafer” konusunda tebrik etti. “Güvenli ve müreffeh bir gelecek için adımlar atan Irak halkının yanındayız” dedi.

IŞİD mensupları, 2014 yazında ülkenin en büyük ikinci şehri olan Musul da dahil olmak üzere Irak topraklarının neredeyse üçte birini ele geçirmişti.

Kasım ayında Irak kuvvetleri, Suriye ile sınırın yakınında, IŞİD’in elindeki son kale olan Rawah’ı geri aldı. Sonraki hafta boyunca Irak kuvvetleri ülkenin geniş batı çöllerini temizlemeye devam etti.

Irak kuvvetleri için en önemli zafer, bu yılın başlarında Musul’un geri alınmasıydı. El-İbadi, savaşın temmuz ayında sonuçlandığını, ancak küçük çaplı çatışmaların ondan sonraki haftalarda devam ettiğini bildirdi.

Irak şimdi yeniden yapılanmanın zorluklarıyla karşı karşıya. IŞİD ile olan bu savaşın sonunda kentler yerle bir edildi, her yer harap olmuş vaziyette. Ayrıca 3 milyon Iraklı savaş sebebiyle kendi yurtlarından göçmek zorunda kaldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s